İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? ve Maaşları Ne Kadar?

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? ve Maaşları Ne Kadar?

Bu yazımda sizlere insan kaynakları yönetimi nedir? İnsan kaynakları yönetimi ne iş yapar? ve İnsan kaynakları yönetimi maaşları ne kadar? bunlardan bahsedeceğim.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? ve Maaşları Ne Kadar?

İnsan kaynakları yönetimi, iş dünyasında en çok ihtiyaç duyulan departmanlardan biridir. İnsan kaynakları, ürün ve hizmetten önce, insana yapılan yatırımın önemini vurgulayarak bu konuda şirketlere yol gösterdiği için bu yüzden firmalar tarafından çok tercih edilmektedir. Peki, iş dünyasında bu kadar önemli olan İnsan kaynakları yönetimi nedir? ve maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir ?

Bu soruya cevap arayabilmemiz için ürün ve hizmet üreten şirketlerin veya işletme birimleri oluşumunun bilinmesi gerekir. Bildiğiniz üzere işletmeler bir ürünü veya hizmeti pazarlayan çeşitli birimlerden oluşmaktadır.

Tabi bu birimlerden biri insan kaynakları departmanı olmak üzere birçok birimi ilgilendirmektedir. Bu konuda İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? sorusunu şu şekilde tanımlayabiliriz. İnsan kaynakları, bir şirkete personel alımının sağlanması, işe alım sürecinin takibi, personel eksikliklerinin giderilmesi, personellerin görev planlaması ve örgütlenmesi gibi görevleri üstlenen çok yönlü bir birimdir.

Genel olarak baktığımızda İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? sorusuna bir çok kişi iş başvurusu veya işe alım departmanı olarak nitelendiriyor. Oysaki insan kaynakları yönetimi bu görevlerin yanında başka görevleri de üstleniyor.

İnsan Kaynakları Yönetimi Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları uzmanları, personel ihtiyaçlarını gidermek için LinkedIn başta olmak üzere eleman veya kariyer sitelerinden personel arayışına girer. Burada aradığı kriterlerde olan personeli bulur ve işe yerleştirir. İnsan kaynakları özellikle bu görevi çok önemsemektedir.

Tabi bunun haricinde insan kaynaklarının görevleri arasında personel ile temas kurma, özlük işleri, personel eğitimi, bordrolama ve performans değerlendirme gibi iş kolları da bulunuyor.

Aynı zamanda insan kaynakları yönetimi şirketin belirlediği hedeflerin istikametinde işe alım planlaması gibi bazı planlamaları yaparak şirketin misyon ve vizyonuna katkı sağlar. İnsan kaynakları uzmanları yaptığı görevler haricinde işletme birimi gibi bazı görevleri de bulunmaktadır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Görev Tanımı

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? ve Maaşları Ne Kadar?

 • Şirketin amaçlarına yönelik planlama yapmak ve iş gücünü iyileştirmek
 • Şirketin kıdemli personelleri ile çalışanlar arasında yaşanan problemleri çözmek.
 • Şirketin istihdam politikasını evrensel ilkelere ve o ülkenin kurallarına uygun şekilde düzenlemeler yapmak
 • Şirketin mobbing gibi çalışanı yıldırma problemlerinin önüne geçmek için çalışanlara eğitim ve etkinlik gibi faaliyetler düzenlemek ve bu konuda şirket yöneticilerini bilgilendirmek.
 • Şirket kurallarını doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamak

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir
İnsan kaynakları yönetimi nedir? ve maaşları ne kadar?

2018 insan kaynakları uzmanı maaşları yılı için paylaşılan ortalama ücret tarifesi aşağıdaki gibidir.

İnsan kaynakları destek personeli – Asistan ücreti: 1.620 TL

İnsan kaynakları elemanı –Memur ücreti: 1.850 TL

İnsan kaynakları sorumlusu – Uzman ücreti: 2.955

İnsan kaynakları kıdemli uzman – Ekip lideri ücreti: 4.085

İnsan kaynakları müdürü ücreti: 5.945

İnsan kaynakları direktörü ücreti: 10.145

Paylaşılan bu ücretler minimum salary kapsamındadır. Yani yukarıdaki fiyatlar şehir, böğe ve konumunuza göre farklılık gösterebilir. Mesela İstanbul’daki bir İK uzmanı maaşı 5.000 TL ise Ankara’daki İK uzmanı maaşı 3.000 olarak belirtilebilir.

Evet, İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir? ve Maaşları Ne Kadar? adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
4 Yorum var
 1. Fakir Yazar diyor

  Çok zor bir meslek hatta şöyle belirteyim insanlar ile uğraştığınız her meslek zordur sabır işidir gün içinde karşınıza her tür ve her huydan insan çıkıyor. Lise döneminde staj görmüştüm bir şirketin insan kaynakları bölümünde. Aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyorlar. Ayrıca çok yoğun olduğu için sağlam bir performans gerektiriyor.

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂

 2. Adem diyor

  İnsan kaynakları için üniversitenin hangi bölüm/lerinden mezun olunması gerekiyor, merak ettim açıkçası.

  1. Ali Mutlu diyor

   Üniversitelerin sosyal bilimler, İktisadi, İdari bilimler ve İşletme gibi bölümlerinden mezun olmanız insan kaynaklarında görev yapmanız için yeterlidir. Fakat İnsan Kaynaklarında Yönetici pozisyonunda olmanız için lisans ve yüksek lisans yapmanız lazım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku