İnsan Kaynaklarına Mail Atarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan Kaynaklarına Mail Atarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan kaynaklarına mail atarken bazı püf noktalara dikkat etmeniz, sizden önceki adayların önüne geçmenizi sağlayarak iş başvuru sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca bu sizi İK uzmanının gözünde profesyonelce gösterecektir. Peki, bu püf noktalar nelerdir? Birlikte inceleyelim.

İnsan kaynaklarına mail atarken nelere dikkat edilmeli?

İş başvurusu için hazırladığımız CV’yi İnsan kaynaklarına mail atarken, bazen bu mailler bir süre cevapsız kalabiliyor. Hatta cevap gelmeyince olumlu veya olumsuz dönüş yapmalarını bekliyoruz.

İnsan kaynakları yoğun bir çalışmayla sorumlu oldukları işlerin tamamlanmasına odaklanmışsa, CV’leri inceleyip tarafınıza geri dönüş sağlaması uzun bir süre alabilir. Tabi gelen CV’leri inceleyip iş durumuna göre de ayırabilirler.

Fakat biz arka planda insan kaynaklarının çalışma politikalarının nasıl işlediğini bilemeyiz. Onu birde insan kaynaklarının gözünden bakmak gerek.

CV’mizi insan kaynaklarına mail atarken, herhangi bir açıklama yazmadan mail atıyoruz. Tabi buda insan kaynaklarında CV danışmanlığı mı? yoksa iş başvurusu mu? şeklinde kafa karışıklığı yaşatabiliyor.

Bazen insan kaynakları geri dönüş yapsa da, iş başvurusu yapan kişi geri dönüş yapmayabiliyor. Tabi böyle bir durum olursa mülakatı ve işi kaybettiniz demektir. Eğer diğer CV’ler arasında kaybolmak istemiyorsan ve dikkat çekmek istiyorsan, CV gönderirken kesinlikle özen göstermelisin.

Ayrıca Etkili CV hazırlama teknikleri adlı yazıma tıklayarak hemen CV hazırlamaya başlayabilirsin. Şimdi sizlere İnsan kaynaklarına mail atarken nelere dikkat edilmeli? Bunlardan bahsedeceğim.

  • Başvurduğunuz pozisyonla ilgili çok uzun olmayacak şekilde bir ön yazı hazırlayınız. Hazırlayacağınız bu ön yazıda kesinlikle profesyonel kimliğinize ve kuruma katacağınız değerlerden bahsediniz. Bu işi neden istediğinizi özellikle belirtin.
  • İnsan kaynakları kuruma ait birçok ilanı inceleyebilirler. Bu nedenle CV’niz arada kaybolabilir. CV’nizin kaybolmaması için mutlaka referans numarasını mailde belirtiniz.
  • Genel başvuru yapıyorsanız pozisyonunuzu ve bulunduğunuz sektörü mail içerisinde belirtiniz.
  • Deneyiminizin olmadığı bir iş başvurusunda bulunmayınız. Çünkü iş başvurunuz öz geçmişiniz ile uyuşmazsa başvurunuz reddedilebilir.
  • İş başvurusunda her işi yaparım şeklinde bir cümle ile çıkış yapmak yerine hedeflerinizi ve kendinizi geliştirmek istediğinizi belirtiniz. Tabi buda size artı puan olarak dönecektir.
  • CV gönderirken dosya adınızı ve pozisyonunuzu yazarak gönderin. Mesela CV.pdf yerine adınız soyadınız-mesleğiniz.pdf olarak göndermeniz, insan kaynaklarının sizi daha kolay bulmasını sağlar.
  • İnsan kaynaklarına mail atarken mutlaka konu kısmını doldurup öyle mail atınız. Konu kısmına kısa bir şekilde somut gerçekleri yazınız. Bu mailiniz ekranda göründüğünde ilgi çekebilmeli. Bu yüzden kesinlikle konu kısmını boş bırakmayınız.
  • İnsan kaynaklarına mail atarken beni işe alın veya gerçekten bu işe çok ihtiyacım var gibi mailler atmanız size fayda sağlamaz. Evet, bu işe çok ihtiyacınız var ama insan kaynakları öz geçmişinize, sizin sergileyeceğiniz performansa ve duruşunuza bakar. İş dünyasında ayakta kalmak istiyorsanız, işinizi en iyi şekilde yapmalısınız.
  • Mail atmadan önce CV’nizi ve öz geçmişinizi birkaç defa inceleyiniz. Aksi takdirde iletişiminizi riske atabilir veya işi kaybedebilirsiniz.

İnsan kaynaklarına mail atarken bu detaylara dikkat etmenizde büyük fayda var. Buradaki amacınız sadece CV göndermek veya insan kaynaklarının okumasını beklemek olmasın. Amacınız özenle hazırlanmış bir CV ile iş başvurusu gerçekleştirmek, mülakata çağrılmak ve maddi durumu yeniden sağlamak olsun.

İşe alındığınızda kendi markanızı oluşturarak çevrenizde fark yaratın. Diğer adayların önüne geçmek ve alanında iz bırakmak istiyorsan bu detayları uygulamalısın. İş dünyasında büyük başarılara ulaşman dileğiyle…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku