Girişimcilik Nedir? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik Nedir? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik nedir? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Genel ifadeyle kar amacı ile risk taşıyan ve iş kurmak için adım atan kişi olarak tanımlayabiliriz. Günümüz iş dünyasında girişimcilik kavramı önem kazanmaya başladı.

Teknolojinin ilerlemesiyle insanların girişimcilik fikirleri üretmesi ve bu fikirleri hayata geçirmesi, girişimciliğin önemli bir noktada olduğunu gösteriyor.

Girişimcilik Nedir? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir?

Girişimciliğin ön planda olmasının en büyük nedeni ise kurumsal şirketlerin çalışma şartlarını zorlaştırmasıdır. Böylece çalışanlar şartların zorlaştırılmasıyla mevcut işinden ayrılıp yeni girişimcilik fikirleri üzerinde yoğunlaşmaya başlıyor. Tabi bir insanın risk alıp kendi işini kurması da o kişiye tecrübe kazandırıyor.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, ürün ve hizmet üretimi yapmak için kendi işini kuran, bu işi sahiplenen ve değişim için risk alan kişiye denir. Girişimci olan kişi ürettiği hizmet karşılığında para kazanır, değer üretir ve istihdam sağlar. Yetenek, deneyim ve cesaret özelliklerinin bir arada toplanması girişimciyi oluşturur.

Girişimcinin Özellikleri nelerdir?

Çok düşünürler: Yazar Micheal Hyatt, başarılı inşaların en büyük nedeni çok düşünmeleridir diyor. Çok düşünen girişimci, fikir paylaşmayı sever, hemen iletişim kurabilir, rekabeti sever ve büyük başarıları yakalamak için risk alır.

Öğrenmeye açıklar: Her girişimci risk alır ve dener. Çünkü bir işi denemeden o işte başarılı olacağınızı anlayamazsınız. Bu durumun eğitimle de bir alakası yok. Girişimci kişi her zaman öğrenmeye açıktır. Çünkü bir işi deneme yanılma yoluyla dener ve o işi test ederek başarılı olup olamayacağı yönünde fikir üretir.

Gösterişsiz bir hayat yaşarlar: Amazonun kurucusu Jeff Bezos, kaliteli bir hayat yamak yaratıcılığını geliştirir diyor. Jeff Bezos hariç birçok başarılı girişimci gösterişsiz hayatı tercih ediyor. Mesela Facebook kurucusu Mark Zuckerberg milyarder fakat gösterişsiz bir hayatı var. Tabi gösterişsiz bir hayat yaşamanız, ucuz bir hayat yaşamanız anlamına gelmez.

Problemleri çözüme kavuştururlar: Başarılı girişimciler problemleri engel olarak görüp pes etmezler aksine o problemi çözüme kavuştururlar.

Azimli ve çalışkandır: Boş durmayı ve dinlenmeyi sevmezler. Yaptığı işi bitirmeden bırakmazlar. Sorunları bir engel olarak görmez ve başarıyı yakalamadan asla pes etmezler. İşte bunu yapan girişimciler sonunda istediği başarıyı elde ediyor.

Özgürce düşünür: Kendi kararlarını verebilen kişilerdir. Karsısındaki insanı dinler ve analiz eder. Müşterisine değer verir ve sorunlarını dinler çözüme kavuşturur. Kendisine önerilen tavsiyeleri dikkati alır ve en son kararı kendisi verir.

Ünlü Markalar Girişimciliği Nasıl Tanımlıyor?

Microsoft: girişimcilik, yarar ve saygınlık odaklı tüm eylemlerin kesiştiği noktadır.

Apple: girişimcilik, çağdaş yenilikleri ortaya koyan ve hayata geçiren bir beceridir.

Google: girişimcilik, geçmişi gelecekle bütünleştiren bir yetenektir.

İkea: girişimcilik, fikir ortaya koyan sıra dışı çözümleri kutsama eden bir anlayıştır.

Evet, Girişimcilik Nedir? Girişimcinin Özellikleri Nelerdir? adlı yazımızın sonuna geldik. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. uğur ağırgöl diyor

    web sitenizi beğeniyle takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

    1. Ali Mutlu diyor

      Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku