Çalışma Performansını Arttırmak İçin Bu Yolları Dene!

İş Dünyasında Verimliliği Artırma Yolları

İş dünyasında çalışma performansını arttırmak için bazı aktivite ve teknik bilgiler bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak uygularsanız veya çalışanlarınıza önerirseniz, siz ve çalışanlarınızın performansında %50 ve %60 oranında artış meydana geldiğini fark edeceksiniz. Hadi o zaman hiç lafı uzatmadan bu metotları uygulamaya dökelim.

 >> Kendini her zaman güncel tut
 >> Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma Sistemi
 >> Sosyal medyaya ara verin.
 >> Çalışma masanızda bitki yetiştirin.
 >> Gün arasında uyumak.
 >> Bilgisayarınızın ekranını ikiye çıkarın.
 >> Geceleri iyi uyuyun
 >> Güneş ışığı bulunan ortamda çalışın.
Çalışma Performansını Arttırmak

İş hayatınızda performansınızı arttırmak için en önemli şey planlı iş yapmaktır. Bu planda sadece iş değil, kendinize ayırdığınız günlük yaşantınız da yer almalıdır. Bu plan bize zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda verimli çalışmada artış sağlayacaktır.

Tabi bu durum size ilk başta zor gelse de ilerleyen zamanlarda alışacağınız dan eminim. Planlı iş yapmanız için bazı telefon uygulamaları da var. Bunlar: Evernote, Google Keep, Wunderlist ve Microsoft Onenote gibi uygulamalardır. Ayrıca iş hayatınızda ve kariyerinizde her zaman güncel kalın. Bu konuya birazdan açıklık getireceğim.

İş dünyasında kendini her zaman güncel tut

İş dünyasında güncel kalmak
İş dünyasında kariyerinizde ilerlemek için yaptığınız işte kendinizi daima güncel tutun. Mesela bir şirkette yazılımcı olarak görev yapıyorsunuz ve 2 tane programlama dili biliyorsunuz diyelim, işte siz burada bildiğiniz dillerin dışında başka programlama dilleri de öğrenirseniz kendinizi bilgi ve tecrübe bakımından güncellemiş oluyorsunuz.

Her zaman öğrenmeye ve gelişime açık olun. Ayrıca çalışma performansını arttırmak için yaşam kalitenizde önemlidir. Buna örnek olarak ilk başta uyku diyebiliriz. Günde 7-8 saat uyumak işinizde konsantrenizi ve algılama gücünüzü kuvvetlendirir.

İkincisi ise kahvaltı ve en önemli öğünlerden biridir. Sabah kahvaltınız da salatayı ve protein bakımında zengin olan gıdaları mutlaka bulundurun. Bunun dışında sporda sizi harekete geçiren ve performans artışı sağlayan en sağlıklı yöntemlerden biridir.

Koşmak, yüzmek, yürümek, bisiklet sürmek vb gibi aktiviteleri uygulayabilirsiniz. Bunları uyguladığınız taktirde ataleti yani (harekete geçememe) olayını da ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma Sistemi

Pomodoro tekniği 1980 yılında Francesco Cirillo adında bir kişi tarafından geliştirilmiştir. O dönemlerde çalışma performansın da düşüş yaşayan her insan bu tekniği kullanmış ve memnun kalmıştır. Günümüzde halen bu teknik kullanılmaktadır. Şimdi sizlere pomodoro tekniği hakkında önemli bilgiler vereceğim.

Pomodoro Tekniği ile Verimli Çalışma Sistemi

Bu teknikte kısa süreli çalışma seansları bulunmaktadır. Elbette bu çalışma seanslarının arasında kısa süreli küçük molalarda mevcut. Her seans 25 dakika ve her mola 5 dakikadır. Bunun toplamı 30 dakika, yani 1 pomodoro demektir.

Mesela 4 pomodoroyu aralıksız tamamladığınızda 2 saate denk geldiği için buda 30 dakikalık bir mola vermeniz anlamına gelmektedir. Fakat aralıksız tamamlarsanız bu molayı hak ediyorsunuz, yoksa pomodoro tekniğini uygulamamış olursunuz. Bu tekniği kendinize uygun saatlerde çalışmanıza göre pomodoro sayısını belirleyebilirsiniz.

Mesela bir şirket çalışanı iseniz sizin için 12 pomodoro (6 saat) idealdir. Fakat öğrenci iseniz sizin için 8 pomodoro (4 saat) iş görecektir. Tabi bu tekniği uygularken dikkatinizi ve aklınızı meşgul eden durumlardan uzak tutmalısınız. Yapmanız gereken telefonu sessize almak, müzik dinlememek ve seans dolmadan su içmemek sizi bu durumlardan uzak tutacaktır.

5 dakikalık molada kendinize bir kahve alın veya bir arkadaşınızı arayarak kafanızı dağıtmak adına sohbet edin. Bu tekniği bir plan olarak uygulayın. Mesela haftalık olarak belli rutinlerde planlar yapabilirsiniz. Bu planlar içerisinde kendinizi fazla yormadan sizin için en ideal olanını yapınız. Haftanın sonunda ise bu seansları kontrol ederek tamamlama şekline göre derecelen diriniz.

Çalışma performansını arttırmak için etkili 6 madde

1) Sosyal medyaya ara verin.

Sosyal medyaya ara verin.

Sosyal medyada oyalanmak özellikle facebook ta vakit geçirmek çalışma saatinizin %60‘ını almaktadır. Bu sosyal ağlar işinize olan ilgi ve verimliliği azaltıyor. Sosyal medyayı doğru kullanıldığınız da size fayda sağlayabilir. Fakat bu durum için bir süre ara vermeniz gerekir.

2) Çalışma masanızda bitki yetiştirin.

Çalışma masanızda bitki yetiştirin.

Unıversity of Exeter tarafından yapılan bir araştırmaya göre çalışma masanızda bulunan bir bitki, size %45 oranında yaratıcılık sağlarken %47 oranında ise mutluluk sağlıyormuş. Ayrıca bitkiler bulunduğu ortamda yer alan bakterileri %60 oranında engelliyor. Buda sizin için sağlıklı bir ortam oluşumu demektir.

3) Gün arasında uyumak.

Gün arasında uyumak.

University of California, Berkeley tarafından yapılan bir araştırmada gün arasında 20-30 dakikalık uyuyan bir kişide %34 oranında performans artışı gözlemlenmiş. Ayrıca 30 dakikalık uyku zihni tazelemesiyle birlikte algılama ve öğrenme yeteneğinizi de arttırmaktadır. Fakat fazla uyumamak şartıyla. En iyi uyku saati 13:00 ile 15:00 arasında olduğu belirtilmiştir.

4) Bilgisayarınızın ekranını ikiye çıkarın.

Bilgisayarınızın ekranını ikiye çıkarın.

Bilgisayarınız dan daha iyi verim almak istiyorsanız veya işinizi kısa sürede tamamlamak istiyorsanız iki ekran kullanmalısınız. Bunun faydası işinize hız katarak verimliliğinizi arttırmak yönündedir. Bir ekranda pek çok iş yapabilirsiniz.

Bu durum sizi yavaşlatacak ve konsantrasyonunuzu dağıtacaktır. Fakat iki ekran kullanırsanız işinizi bu iki ekrana dağıtarak %50 oranında verililik artışı sağlayabilirsiniz. Çünkü hem dikkatiniz dağılmayacak hemde iş potansiyelinizi daha verimli hale getirmiş olacaksınız.

5) Geceleri iyi uyuyun

uyumak verimliliği arttırır mı?

Çalışma performansını arttırmak için en önemli durumlardan biride düzenli uykudur. Bir araştırmada geceleri uyumanın esnek kararlar verebilme yetkisini arttırdığı gözlemlenmiştir. Yine bir araştırmada uykusuz kalanların algılama, odaklanma, düşünme gibi yeteneklerini %150 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Eğer üretkenliği arttırmak istiyorsanız kesinlikle düzenli uyumanız ve uykunuzdan çalmamanız gerekir.

6) Güneş ışığı bulunan ortamda çalışın.

çalışma ortamları nasıl olmalı

National Renewable Energy Laboratory‘ı çalışan kişiler üzerinde yaptığı bir araştırmada gün ışığında çalışan kişilerde üretkenlik, mutluluk, yaratıcılık ve enerji üretimini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu durum ise çalışma performansını arttırmak yönünde fayda sağlayacağı anlamına gelmektedir. Swiss Federal Institute of Technology’in yaptığı bir araştırmaya göre yapay ışıklandırma yani (suni aydınlatma) ortamında çalışan kişilerde ise stres ve uyku sersemliği gözlemlenmiştir.

Son olarak verimli çalışma konusunda vereceğim tavsiye ise çalışma sisteminiz üzerinedir. Eğer bir ofis çalışanı olarak 8-5 sistemi ile çalışıyorsanız bu saatler şirketinizin belirlediği saatler olduğu için bu saatlere uyarak devam edebilirsiniz.

Bu durum planlarınıza zarar vermez, aksine işinize odaklanmanızı ve zamanında bitirmenizi sağlar. Fakat evde çalışan biriyseniz bu saatleri kendinize göre belirleyerek uygulayabilirsiniz. Elimden geldiğince verimli çalışma yolları ile ilgili önemli bilgileri sizlere aktardım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku