Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır? gibi soruları bu yazımda sizlere açıklıyorum.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü Türkiye’de popülerliğini yeni kazanmış durumda olmasına rağmen, iş imkanı oldukça yüksek ve gelecek vadeden bir bölümdür.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Ve Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Yönetim Bilişim Sistemleri (Management Information Systems) yani yöntem, yaklaşım, çözüm ve bir sistem olarak nitelendirilir. Bir diğer tanımı ise bilgisayar sistemleri yoluyla elde edilen veriler ile yönetim ve işletmede çıkan problemleri çözüme kavuşturan kişidir.

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Türkiye’ye ilk olarak 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi kapsamında açılmıştır. Şuanda 18 devlet, 17’de vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda 35 üniversitede bulunmaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri, adından da anlaşıldığı gibi bilişim teknolojileri ve işletme bölümündeki derslerin de yer aldığı bir bölümdür.

Boğaziçi Üniversitesine ilk geldiğinde “Dünyaya Bilişim Yöneticileri Yetiştiriyoruz” sloganıyla bölümü öğrencilere açmışlardır. Bu slogan bölümün ne amaçla açıldığını ve Boğaziçi’nin öğrencilerine ne kazandırmak istediğini çok güzel özetlemiş.

Eğer bir YBS öğrencisiyseniz ya da bu bölümü tercih edecekseniz, şunları bilmeniz gerekir. Öncelikle bu alanda kapsamlı bir eğitim alacaksınız ama burada önemli olan şey aldığınız eğitim sürecinde hangi alana yöneleceğinizdir.

Alan belirleme konusunda kendiniz geliştirmelisiniz. Çünkü YBS, Cem Yılmaz’ın deyimiyle “Little, little, into the middle” kafasında bir bölüm. Benim size tavsiyem, eğitimi almaya başlarken hangi konuda başarılı olup olmadığınızı ölçmeniz ve elde edilen sonuçlara göre kendi yolunuzu çizmeniz yönünde olacaktır.

Bilgisayar Mühendisliği mi Yoksa Yönetim Bilişim Sistemleri mi?

Üniversite döneminde daha çok teknik konular üzerinde eğitim almak istiyorsanız Bilgisayar Mühendisliği seçiniz. Ben teknik konuların yanında pazarlama, finans, muhasebe, yönetim gibi alanlardan da dersler almak istiyorum diyorsan işte o zaman Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih etmelisin.

Ayrıca sektördeki Bilgisayar Mühendislerinin çoğu MBA (İşletme Yüksek Lisansı) yapıyor. Nedenini sen sorgula artık. 🙂

Yönetim Bilişim Sistemleri Dersleri

Yönetim Bilişim Sistemleri Dersleri

Bölümün ders planına göz attığımızda temel olarak “Bilgisayar Mühendisliği” ve “İşletme” bölümlerinin derslerinin harmanlandığını görüyoruz. Yani Yönetim Bilişim Sistemleri bu iki bölümün akademik birleştirilmiş halidir.
Bilişim alanında Web Tasarımı, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Programlamaya Giriş ve Bilgisayar Ağları gibi dersleri alacaksınız. Yönetim kısmında ise Yönetim Organizasyon, Pazarlama ve İşletme gibi dersler yer alacak. Bu dersler ile hangi alana yöneleceğinizi zamanla belirleyeceksiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Ne İş Yapar?

  • IT Uzmanı ve Yöneticisi
  • Programcı
  • Sistem Mühendisi
  • Bilgi Sistemleri Yöneticisi
  • Ağ Mühendisi ve Yöneticisi
  • Akademisyen
  • Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi
  • İş Analisti

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaşları

Alanında ne kadar yetenekliysen o kadar kazanırsın. Üzerinde çalıştığın veya geliştirdiğin projeler oldu mu? Kaç programlama dili biliyorsun? Yabancı dil seviyen nasıl, akıcı konuşabiliyor musun? İnsanlarla iletişimin kuvvetli mi? Girişken misin? Çözüm üreten biri misin? Bu gibi sorulara ne düzeyde cevap verirsen alacağın ücrette o düzeyde olur. O yüzden 2 bin lira da kazanabilirsin 10 bin lira da. Şuan Türkiye‘de ortalama 2 bin lira ile 30 bin lira arsında ücret verilmektedir. Amerika da ise ortalama 20 bin dolar ile 60 bin dolar arasında bir ücret verilmektedir.

Evet, Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır? adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku