1997 Yılında Steve Jobs İle Bill Gates Arasındaki Antlaşma

Apple’ın Microsoft ile Yaptığı 150 Milyon Dolarlık Macworld Expo Ortaklığı Antlaşması

Steve Jobs ile Bill Gates arasındaki 150 milyon dolarlık antlaşma olmasaydı, bugün Apple diye bir şirket olmayabilirdi.
1997 Yılında Steve Jobs İle Bill Gates Arasındaki 150 Milyon Dolarlık Antlaşma1985 yılında Apple’ın başına getirilen John Sculley, büyük bir hata yaparak Steve Jobs’u Apple’dan kovmuştu. Jobs’ın kovulması üzerine Apple kan kaybediyordu. Çünkü John Sculley ve ondan sonraki gelen genel müdürler yüksek satışlar yapacak bir ürün ortaya koyamadılar.

Bu yüzden Apple 1997 yılında iflasın eşiğine geldi. İşte tam o sırada Steve Jobs şirketin başına tekrar getirildi. Steve Jobs, Apple iflastan kurtarmak için rakibi Microsoft ile 150 milyon dolarlık Macworld Expo ortaklığı antlaşması yaptı.

Tabi o dönemlerde Microsoft, Apple’dan 5 kat daha üstündü. Apple aldığı 150 milyon dolarlık yatırımın ardından Microsoft’u geride bırakarak dünyanın en büyük teknoloji şirketi oldu. Bu antlaşma Apple’a çok yaramıştı.

Bill Gates’in Apple yaptığı 150 milyon dolarlık antlaşmadan dolayı Steve Jobs, Bill Gates’î arayarak teşekkür etti. Hatta bu teşekkür mesajı 18 Ağustos 1997 yılında TIME dergisinin kapağında da yer almıştı.
18 Ağustos 1997 Time Dergisi. Steve Jobs, Gates’e Teşekkür Ediyor!1998 yılında Apple İMac’i piyasaya sürerek yukarı doğru bir ivme yakaladı. 2001’de ise dijital müzik çalar İpod’ları piyasaya sürerek büyük satışlara imza attı. Steve Jobs’ın bu hamleleri Apple’ı hızla yükselişe geçirdi.

2006 yılında Macbook adında yeni bir dizüstü tasarımı ortaya çıkardı. Bu dizüstü modeli son yılın en büyük satışını elde etti. 2007 ise İphone’u çıkararak dünyada popülerliğini arttırmayı başardı.

2018 itibariyle Apple 1 trilyon barajını geçerek ilk sırada yerini alırken, Microsoft ise 739 milyar dolarlık değeri ile üçüncü sırada yerini koruyor. 1997 yılında Apple 3 milyar dolarlık bir şirketti. Microsoft o zaman 15 miyar dolarlık bir şirketti.

Eğer Bill Gates o dönemde Apple’a 150 milyon dolarlık yatırımı yapmasaydı, şuan Apple diye bir şirket olmayabilirdi. Tabi Steve Jobs’ın payı burada büyük.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku