Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Olarak Ne Vermeliyiz?

Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Olarak Ne Vermeliyiz?

Mülakat soruları içerisinde en can alıcı nokta, kariyer hedefi sorusuna cevap vermektir. İş görüşmesi sırasında bizlere, şirketimizde nasıl bir kariyer hedefliyorsunuz? veya kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz? gibi soru sorulduğunda, hayal gücümüzü zorlayarak yaratıcı cevaplar üretmeye başlıyoruz.

Tabi işe alımlarda kariyer hedefi sorusu, mülakat soruları içerisinde en çok kullanılan sorulardandır. Peki, biz bu sorulara nasıl yanıt vermeliyiz? İşte sizler için hazırladığım bu yazımda kariyer hedefi sorusuna nasıl yanıt vermeliyiz? bunu açıklayacağım.

Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Olarak Ne Vermeliyiz?

Konuyu açıklamadan önce kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. İnternet’in ansiklopedisi Google size bu konuda büyük fayda sağlayacaktır. Mesela Google arama kutucuğuna kariyer planlaması örneği veya kariyer hedefi örneği yazdığınızda birçok sonuç bulabilirsiniz.

Hatta kariyer hedefi yazıları diye bir arama yaptığınızda daha detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Fakat ben Google’a kariyer hedefi sorusuna cevap nasıl verilir? gibi bir arama yaptığımda pek sağlıklı sonuçlar alamadım. Bu yüzden sizlere mülakat sırasında edindiğim tecrübelerimi aktaracağım.

Kariyer hedefi sorusuna cevap verirken ciddi, içten ve samimi cevaplar verin. Ayrıca hayal gücünüzü zorlamayan realist cevaplar vermek, işin ciddiyetini korur. Fakat siz çocukluğunuzdaki hayallerinizi iş görüşmesinde açıklarsanız İnsan kaynakları sizi pek ciddiye almaz.

Başında söylediğim gibi ciddi, içten ve samimi cevaplar verin. Mesela iş görüşmesinde yeni mezun için kariyer hedefi, 5 yıl içerisinde üst düzey yönetici olma gibi bir hedef olabilir. Tabi bu size basit gibi görünse de, işe alımlarda önemli bir yaklaşım olarak kabul edilir.

Genelde işverenler hayal gücü ve gözü yükseklerde olan kişilere daha çok önem verir. Peki, kariyer hedefi sorusu neden sorulur? Kariyer hedefi sorusu, mülakattaki kişinin hedef odaklı olup olmadığını test etmek amaçlı sorulur. Bunun başka bir nedeni yoktur.

Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kariyer Hedefi Sorusuna Cevap Olarak Ne Vermeliyiz?

Tabi bu sorunun cevabı konusunda insan kaynakları müdürleri şu bir kaç maddeye çok önem veriyor.

 • Kariyer hedefine ulaşmak için hangi yolları izlemiş?
 • Kariyer hedefine ulaşmak için hangi özelliğini geliştirmiş?
 • Daha büyük bir hedefe ulaşmak için yol haritası bulunuyor mu?
 • Yaşınız, eğitiminiz ve kişisel gelişiminiz hedefiniz ile aynı orantıda mı?

Kariyer hedefi sorusuna cevap vermeden önce, bu soruları cevaplamanız da büyük fayda var. Ayrıca mülakatta bu tür sorulara cevap verirken geçmişten başlayın.

Mesela insan kaynakları müdürüne, geçmişte başardığınız bir kariyerden bahsedin ve bu kariyere nasıl ulaştığınızı açıklayın, neleri geliştirmeniz gerektiğini veya nasıl bir kariyer planlaması yaptığınızı söyleyin. Ardından ileri ki hedefleriniz için bu şirkete çok ihtiyacınız olduğunu ve daha uzun süreler çalışmak istediğinizi belirtin. Tabi işe başlarken bu yaklaşımınızı iş yerinde de gösterin.

Evet, bu yazımda kariyer hedefi sorusuna cevap verirken nelere dikkat etmeliyiz? bundan bahsettim. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
 1. Sevil Çevirgen diyor

  Çok faydalı bilgiler. Evet genelde mülakatlarda hep bu soru soruluyor. Hırslı ve hedefli cevaplar da beğeniliyor. Geçmişte başarılan bir kariyerden bahsetmek iyi fikir haklısınız..Kaleminize sağlık

  1. Ali Mutlu diyor

   Yorumunuz için teşekkür ederim Sevil hanım. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku