İş Yerinde Stresten Kurtulma Yolları Konusunda Etkili 12 Öneri

Stresten kurtulma yolları Nelerdir?

Stresten kurtulma yolları konusunda bazı yöntemler ve egzersizler vardır. İş stresinden kurtulmak için bazen psikolojik bazende tedavi yoluyla kurtulması mümkün olabiliyor. Eğer bu uygulamaları düzenli olarak yaparsanız, İş stresini büyük ölçüde azaltacaksınız. Peki İş yerinde stresle başa çıkma yolları nelerdir? bu yazımda sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım

 >> Zamanınızı iyi yönetin
 >> Yürüyüş Yapın
 >> Vakit Geçirebileceğiniz Bir Oyuncak Edinin
 >> Kendinize Bir Hedef Belirleyin
 >> İş Yerinde Güvenilir İnsanlar İle Dostluk Kurun
 >> Odak Dağıtıcı Durumlardan Uzak Durun
 >> Ufak Alıştırmalar Yapın
 >> İş Arkadaşlarınız İle Aktif ve Yapıcı Diyaloglar Kurun
 >> Uykunuzu Tam alın
 >> Nefes Egzersizleri Yapın
 >> İş Arkadaşlarınız İle Şakalaşın
 >> Geçmişe Takılmayın
İş Stresini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Evet, iş yorgunluğunu attığımız ve iş stresinden kurtulmak için tatil günlerimiz illa ki var, ama işe döndüğümüz anda yoğun çalışma ile stres yeniden alevleniyor. Bu durum sadece ofiste çalışmakla olan bir şey değil, evde de işlerinizi yönettiğiniz halde stres yine sizi buluyor.

Yapılan bir araştırmada; stres, çalışma ortamında tükenme hissi verdiği ve başarılı olmanızı etkilediği bildiriliyor. Peki stresten kurtulma yolları nelerdir?

Not: Eğer Stresten kurtulma yolları konusunda size önerdiğim bu yolları düzen bir şekilde uygularsanız size garanti ediyorum, İş yerinde stres oranınız %85 oranında azalacak ve bu nedenle işe odaklanmanız ve başarılarınız artacaktır.

 1) Zaman Yönetimi, Stresten Kurtulma Yolları Konusunda En Etkili Olandır

Stresten Kurtulma Yolları

Zaman yönetimi, iş dünyasında en önemli durumlardan biridir. Çünkü zamanınızı iyi yönetemezseniz önemli olan işleriniz birikecek ve buda üzerinizde baskı ve stres oluşturacaktır. Peki zaman yönetimi nasıl yapılır? Size tavsiyem bu konuda kendinize bir liste oluşturun. Bu listeye önemli olan işleriniz ile önemsiz olan işlerinizi yazın. Bu şekilde hangi işinize konsantre olacağınızı anlayacak ve zamandan kazanacaksınız.

 2) 20-30 dk Yürümek Stresle Başa Çıkmak İçin Etkili Yöntemdir

Stresten Kurtulma Yollarıİş stresinden kurtulma yolları adına önerilen yöntemlerden biride yürümektir. Yaptığınız işe her zaman odaklanmak sizde alışkanlık yapabilir. Buda sizi belli bir süre sonra sıkar ve bunaltır. İşte tam bu noktada iş stresini azaltmak için bir farklılık yaratarak kendinize günlük bir rutin belirtiniz.

Mesela her gün 20-30 dakikalık kısa yürüyüşler yapınız. Bu kısa yürüyüşlerin güzergahlarını arada bir değiştirin. Bu yürüyüş sizi iş baskısından kurtaracak ve aynı zamanda stresinizin azalmasını sağlayacaktır.

 3) Bir Oyuncak Edinmek Strese İyi Gelir

Stresten Kurtulma YollarıÇalışma masanızda mutlaka vakit geçirebileceğiniz bir oyuncağınız olsun. Mesela bir beyzbol topu, bir maket, stres topu veya stres çarkı bulundurabilirsiniz. Bunları stres anında veya gergin olduğunuz durumlarda oynayın. Stresten kurtulma yolları konusunda yapılan bir araştırmada el egzersizi için üretilen aletlerinin kullanıldığı takdirde kan dolaşımının hızlanması sonucu streste azalma meydana geldiği bildiriliyor.

 4) Güne Bir Hedef İle Başlamak Streste Azalma Sağlayacaktır

Stresten Kurtulma Yolları

Her sabah uyandığınızda güne başlamadan kendinize bir hedef belirleyin. Mesela sabah kalktığınız kendinize 10 dakika ayırarak ben bu sabah neden kalktım veya neden çalışıyorum diye düşünebilirsiniz. Tabi o süre içerisinde kendiniz için bir planda oluşturabilirsiniz. Uzmanlar stresten kurtulma yolları konusunda böyle düşüncenin stresi azalttığını ve stres mücadele etmesinde büyük etki gösterdiğini söylüyor.

 5) İş Yerinde Dost Edinmek, Stresten Kurtulma Yolları Konusunda Uzmanlar Tarafından Öneriliyor

Stresten Kurtulma Yolları

Bu madde çok önemli, çünkü çalıştığınız insanlar ile ilişkileriniz ne kadar kuvvetli ise sizde işinizde o kadar verimli olursunuz. İş yerinde sıkıntı veren insanlardan kurtulmak, stresle başa çıkma yollarından biridir. Çünkü bu insanlar ile sorunlarınızı paylaşamazsınız. Bunu yerine güvenilir ve iyi insanlarla her daim iletişim halinde olun ve onlar ile sorunlarınızı paylaşın. Bu sizi iş stresinden uzaklaştıracak ve yeniden aktif olmanızı sağlayacaktır.

Stresten kurtulma yolları konusunda bir diğer yöntemde arkadaşlarınızla iş ortamında yaşadığınız sorunları paylaşmak ve onlardan bu konuda destek almaktır. Çünkü sizi bu konuda en iyi anlayan iş arkadaşınız olacaktır.

 6) Cihazlardan Uzak Durmak Stresle Başa Çıkma Adına Etkili Bir Yöntemdir.

Stresten Kurtulma Yolları

İşinize odaklanmak için mesai saatleri içerisinde kendinize biraz zaman ayırın. Fakat bu zaman içerisinde odaklanmanızı dağıtacak cihazlardan veya uygulamalardan uzak durun. Mesela telefon, bilgisayar veya sosyal medya gibi odak dağıtıcı durumlar olabilir.

Bu cihaz ve uygulamaların en büyük zararı üretkenliğimizi engellemesi ve bitirilmesi gereken işleri geciktirmesi gibi durumlardır. Bu gibi durumlar belli bir süre sonra iş stresi yaratmaktadır. İş stresini azaltmak için ise ekranlardan biraz uzak durmanız yeterli olacaktır.

 7) Stresten Kurtulma Yollarından Biride Egzersiz Yapmak 

 

Stresten Kurtulma Yolları

Egzersiz yapmak endorfin salgılar, endorfin ise zihninizin daha iyi hissetmesini sağlar. Egzersiz denilince aklınıza spor salonları gelmesin. Sadece bu noktada aktif olmanız önemlidir. Mesela iş yeriniz evinize 30 dakikalık bir uzaklıktaysa işinize veya evinize yürüyerek gitmeniz veya çıkacağınız kata asansörü kullanmak yerine merdivenleri kullanmanız egzersiz yapma açısından size fayda sağlayacaktır.

Tabi bu egzersizlerin yanında bisiklet sürmek, golf oynamak ve tenis oynamakta faydalıdır. Yani buradaki tek amaç aktif olmanız. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız o kadar çok aktif olur ve kendinizi iyi hissedersiniz.

 8) İş Arkadaşlarınızla Diyalog Halinde Olmak İş Stresini Azaltır

Stresten Kurtulma Yolları

Bu noktada iş stresinin en büyük nedeni iş arkadaşlarınız veya yöneticiniz olabilir. Eğer böyle bir sorununuz varsa iş arkadaşlarınız veya yöneticiniz ile yapıcı ve aktif olarak diyalog kurun. Mesela işlerin ilerlemesi yönünde veya çalışma performansını artırmak yönünde diyaloglar kurabilirsiniz. Bu yaklaşım iş stresini azaltmak için etkili bir yoldur.

 9) İş Stresini Azaltmak İçin Düzenli Uyuyun

Stresten Kurtulma Yolları

İşinize odaklanmanızı engelleyen ve iş stresi yaratan en büyük etkenlerden biride uykusuz kalmaktır. Araştırmalara göre iş stresi yaşayan birisi düzenli uyuduğu zaman iş stresinde ve sinirlerin yatışmasında azalma olduğu bildiriliyor. Ayrıca uykunuzu tam almanız iş konsantrasyonunuzu arttırmada da etkili olacaktır.

 10) Derin Nefes Almak İş Stresini Büyük Ölçüde Azaltıyor

Stresten Kurtulma Yolları

İş stresini azaltmada en etkili yollardan biride derin nefes almaktır. Derin nefes almak stresi azaltmakla birlikte aynı zamanda beynin oksijen almasını ve işinize konsantre olmanızı da sağlar. Tabi bu noktada doğru nefes alıp vermeniz gerekir. Fakat pek çok kişi doğru nefes almıyor, buda karbondioksidin ciğerlerden dışarı çıkmasına neden olur.

Günlük olarak sabah, öğlen ve akşam olarak 5’er defa doğru nefes alın. Bunu düzenli olarak yaparsanız stresiniz de büyük ölçüde azalma olacaktır. Bu konuda doğru nefes almayı bilmiyorsanız Youtube gibi video platformlarında doğru nefes alma tekniği videoları mevcuttur. Bu videoları izleyerek doğru nefes alma konusunda yeterli tecrübeye sahip olabilirsiniz.

 11) Stresten Kurtulma Yolları Konusunda Etkili Yöntemlerden Biri Gülümsemek ve Kahkaha Atmek

Stresten Kurtulma Yolları

Gülmek, hem beyne oksijen gönderiyor hemde beyni dinlendiriyor. Bu konuda uzmanlar iş ortamında  yapılan esprilerin ve ölçülü şakaların kasları gevşettiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Eğer çalışma arkadaşlarınız gergin, iş odaklı veya ciddi bir görünüm veriyorsa, espriler veya şakalar yaparak ortamı eğlenceli hale getirebilir ve çalışma performansınızı arttırabilirsiniz. Bu şekilde hem kendinizin hemde arkadaşlarınızın iş stresini azaltmış olacaksınız.

 12) Kendinize Haddinden Fazla Yüklenmek İş Stresini Arttırır

Stresten Kurtulma Yolları

Uzmanlar zihnimizde her gün yaklaşık olarak 60 bine yakın düşünce geçtiğini bildiriliyor. Bunun 50 bini geçmişe, 10 bini ise geleceğe ait düşünceler. Bu düşünceler çoğunlukla geçmişle alakalı olumsuz düşünceler olduğu için stresi büyük ölçüde tetikliyor.

Eğer bu olumsuz düşüncelere veya geçmişe fazla takılırsak iş hayatımıza, planlarımıza ve başarılarımıza olumsuz yönde büyük etki edecektir. Bu konuda kendinize şunu sorun “ben geçmişte mi kalmak istiyorum yoksa gelecekte mi?” Şunu aklınızdan çıkarmayın geçmişte olan yaşantılarını düzeltemez veya kaçırdığın şansları geri getiremezsin.

Geçmişle meşgul etmeyin kendinizi, bu sizi iş dünyasında zayıf duruma düşürür ve gelişemezsiniz. Bu konuda Hugh White‘ın bir sözü beni çok etkilemişti ” Geçmişi değiştiremesin, ama gelecek daha elinin içindedir. Yani geleceği yeniden inşa etmek sizin elinizde bu yüzden kendinizi her zaman cesaretlendirin, şimdiki zamana odaklanın ve başkalarının size inanması önemli değil, sizin kendinize inanmanız önemlidir.

Stresten kurtulma yolları konusunda önemli olan durumları ve çözümleri sizler ile paylaştım. Faydası olması dileğiyle…..

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku