KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Hakkında Herşey 2019

Girişimcilik Destek Programı 2019

Girişimcilik destek programı için KOSGEB, 2018 yılı hibe ve faizsiz kredi ödemeleri konusunda yeni bir güncelleme yaptı. Ayrıca girişimcilere destek oranını %10 arttırdı. Girişimcilik Destek Programı 2017

Girişimcilik Destek Programından Nasıl Faydalanır?

Öncelikle girişimcilik destek programından faydalanmanız için uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekiyor. Bu eğitimi İŞ-KUR, KOSGEB ve Belediye gibi kurumlardan ücretsiz olarak alabilir veya iş birliği içinde bulunan üniversitelerden ücretsiz eğitim de alabilirsiniz.

Eğitimlerin her il ve ilçelerde katılma oranına göre en az 20 ve en fazla 30 kişi olması ön görülüyor. Uygulamalı girişimcilik eğitim duyuruları adlı yazıya tıklayarak adres ve tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca en az 32 saat süren eğitim, katılan herkese ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimin amacı girişimciyi iş fikirleri konusunda geliştirmek, pazarlama hakkında teknik bilgiler vermek, iş yeri yönetimi ve iş yeri projesinin hazırlanması konusunda tecrübe kazandırmaktır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında 2017

Girişimcilik destek programı içerisinde bulunan NACE formunda destek alacak sektörlerin listesi bulunmaktadır. Buradaki sektörlerden birini seçerek işletme kurmanız halinde hibe kredi ile işletmenize yaptığınız harcamaları bölgeye veya mahiyet pozisyonunuza göre “erkek, kadın ve engelli” olarak geri almanız mümkündür.

Bu durumda mükemmel iş planı projesi hazırlanması konusunda yeterli tecrübeye sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü hazırlayacağınız iş planı projesi sunumu, KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edilecektir.

Eğer iş planı projesi sunumuz onaylanmazsa girişimcilik destek programından faydalanamazsınız. Programdan yararlanabilmeniz için 18 yaşını doldurmanız ve uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir.

Girişimcilik destek programı

Girişimcilik destek programı, devlet tarafından girişimcilik desteği almak isteyen kişiler için oluşturulmuş bir programdır.  2018 yılında devlet destekli iş kurabilir ve yine bu desteklerden yararlanarak işinizi büyütebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB kredisi ile kuracak girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi imkanı sunuyor.

Girişimcilik destek programı 2018 yılı için 1. ve 2. bölgelerde %80, 3.4.5. ve 6. bölgelerde ise %90 oranında destekten faydalanmaktadır. Bu oranları daha iyi anlayabilmeniz konuya biraz açıklık getirelim.

Mesela siz 1. ve 2. bölgede yer alan girişimci olarak 50 bin TL faizsiz kredi için başvurduysanız paranın tamamını alabilmek için %20 daha fazla harcama yapmanız gerekmektedir. Fakat siz 3.4.5. ve 6. bölgelerde yer alan girişimci olarak 60 bin TL faizsiz kredi için başvurduysanız bu paranın tamamını alabilmeniz için %10 oranında harcama yapmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca geri ödemeli 100 bin TL faizsiz kredi için ise durumunuza ve bölgenize bakılmadan eşit şartlarda verilecektir. Böylece girişim fikrinizi Türkiye’de hayata geçirebileceksiniz.

KOSGEB 2018 Girişimcilik Destek Programı için Hibe ve Faizsiz Kredi Tablosu

Girişimcilik Destek Programı 2017

KOSGEB 2018 Girişimcilik Destek Programı hakkında güncel bilgileri sizlere açıkladım faydası olması dileğiyle…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
4 Yorum var
 1. Oğuzhan diyor

  Ali bey Kosgeb konusunda bilgilendirici yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Fakat Kosgeb hariç Girişimcilere destek veren başka önerebileceğiniz yerler veya kuruluşlar var mı? yardımcı olursanız çok memnun kalırım şimdiden teşekkürler.

  1. Ali Mutlu diyor

   Hamdi Ulukaya girişimi 2018 startup başvuruları var. Size burayı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü hem arkadaşlarım hemde orada bulunan girişimci adayları bu programdan çok memnunlar. Amerika’da düzenlenecek olan programın tüm masrafları Hamdi Ulukaya girişimi tarafından karşılanacaktır. Başvuruda iki program yer alıyor. Bunlardan biri girişimci destek programı diğeri ise startup destek programıdır. Bunlardan birini seçerek hemen kayıt olabilirsiniz. Ayrıca eğitim boyunca Amerika’da kaldığınız her gün için size 50 dolar harçlık verilecektir. Hamdi Ulukaya girişimi 2018 başvuru detayları için yazıya tıklayınız.

   1. Oğuzhan diyor

    İlginizden dolayı size ne kadar teşekkür etsem azdır. Ben hamdi ulukayayı duydum fakat böyle bir girişim başlattığını ilk defa duyuyorum. Sayenizde detayları inceledim ve kayıdı mı olusturdum. Açıkcası çok heyecanlıyım. Hayırlısı diyelim. 😊

    1. Ali Mutlu diyor

     Faydalı olabildiysem size ne mutlu bana. 🙂 Şimdiden size başarılar diliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku