Zaman Yönetimi İçin David Gilboa’dan Tavsiyeler

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa Hangi Metotları Uyguluyor? 

Zaman yönetimi konusunda dünyanın en yenilikçi lideri olan David Gilboa neler yapıyor? Bir şirket yöneticisi zaman yönetimi konusunda nasıl bir yol izlemeli? İşte bu yazımda bizim için önemli olan iş dünyasında zaman yönetimini ele alacağız.

zaman yönetimi teknikleri

David Gilboa, milyarlarca dolarlık olan Warby Parker adlı şirketin hem kurucusu hemde CEO‘sudur. Ayrıca David Gilboa’nın şirketi Warby Parker, Fast Company tarafından 2015’in en yenilikçi şirketi olarak seçildi. Gilboa iş dünyasındaki tecrübelerini şöyle açıklıyor: “Warby Parker gibi bir şirket kurmak gerçekten zor ve yorucudur.

Çünkü iki yıl boyunca göğsümde bilgisayarla uyanıyor ve günde sadece 4 saat uyuyarak işe gidiyordum. Tabi ben bunun kötü bir strateji olduğunu sonradan anladım ve durumu düzelttim. Artık uykuya daha çok önem veriyor ve iş ile özel hayatı dengede tutuyorum. Bu durum performansımı büyük oranda oldukça arttırdı şeklinde açıklayarak verdiği tavsiyelere uymanızı istiyor.

1) En çok vaktimi zaman yönetimi üzerine harcadım. Çünkü zaman hayatımda en önemli olan şeydir.

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa'dan Tavsiyeler

David Gilboa durumu şöyle açıklıyor: Pek çok insan zaman yönetimini duysa da, fakat ne yazık ki bunu bir türlü umursamıyorlar. Eğer zamanın sizin için önemli olduğunu anlamazsanız, hiç bir şekilde zamanı kontrol altına alamazsınız. Sizin için önceliğiniz para veya markalaşmadan önce zaman olmalıdır. Ben şirketin zamanını elimden geldiğince kontrol altına almaya çalışıyorum.

2) Strateji yeri geldiğinde hayır yeri geldiğinde ise evet demektir.

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa'dan Tavsiyeler

Gilboa, Warby Parker’ı ilk kurduğu yıllarda gecelere kadar çalışıyor ve bir çok sorunun üstesinden geliyordu. Fakat belli bir süre sonra o içindeki çalışma arzusu yavaş yavaş sönüyordu. İşte tam bu noktada çalışma arzusunun tükenmekte olduğunu anladı.

Gilboa durumu şöyle izah ediyor: Hem kişisel hemde şirket olarak istediğimiz hedefe ulaşmak için tüm gücümüzle çalışırken bazen bir kademe geri atmakla kalmayıp ve aynı zaman da her şeyi yapmak zorunda da olmadığımızı öğrenmeliyiz. Bizler hayır demeye alışmalıyız. Çünkü zamanla bunun faydasını kesinlikle göreceksiniz.

3) Çok sevdiğim bir işin üstünde fazla yoğunlaştığım anda, daha çok uykum geliyor.

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa'dan Tavsiyeler

Konun başında da belirttiğimiz gibi Gilboa, Warby Parker’ı ilk kurduğu yıllarda sadece 4 saat uyuyordu. Ardından uykusunu 6 saate çıkardığını ve bunun sonunda büyük bir değişikliği fark ettiğini belirtiyor. Gilboa sözlerine şunları da eklemeyi ihmal etmiyor:

Şuanda kendimi daha dinamik, canlı ve daha huzurlu hissediyorum. Uykusuz kalmak ise bende sinir, stres ve odaklanma bozukluğuna yol açıyordu. Bunun beraberinde ise gün boyunca işimde yapılan hatalara ve gerginliklere yol açıyordum. Tabi buda hayatımı olumsuz yönde etkiliyordu.

4) E-posta bana ne yapacağımı bildiren bir araç

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa'dan Tavsiyeler

Gilboa, Size gelen her maile yanıt vermelisiniz diyor.Tabi bazı aksi durumlar da mailleri beklemeye alabilirsiniz.  Çünkü Gilboa, kendisine gelen maillere hemen cevap vermiyor. Bu durumu kendine ayırdığı vakitlerde yapıyor.

Gilboa bu durumu şöyle izah ediyor: Benim maillere ayırdığım belli zamanlar var ve ben bu zaman çizelgesinde hep maillerime yanıt veririm. Tabi bu durumun sonucunda işlerime daha çok vakit harcıyor ve daha çok odaklanıyorum.

 

5) İşe alacaklarımız ve işten çıkaracaklarımız kişilerin değerlerini inceleyin.

Zaman Yönetimi İçin David Gilboa'dan Tavsiyeler

Gilboa‘nın kendi kurduğu şirketi Warby Parker‘ın dört temel değeri var. Şirketin yaptığı en önemli durumlardan birisi ise İnsan Kaynakları ile İnsan Kaynakları Müdürleri arasındaki değerleri göz önünde bulundurmasıdır.

Gilboa, Bazı şirketlere baktığım zaman, bu değerleri taşımayan insanlar görüşme sürecinden hemen geçebiliyor. İşe alacağınız kişi çok iyi performans sergileyen biride olsa eğer bu değerleri yok sayıyorsa şirkette iyi karşılanmazlar. Biz ahlaki karardan çok zaman yönetimine önem veririz. Bizim için önemli olanda zaman yönetimidir. diyor.

Okuduğunuz bu yazı Arianna Huffington ile David Gilboa arasındaki sohbettir. Aşağıda vereceğim daha fazlası için adlı yazıya tıklayarak Arianna Huffington’ın Linkedin hesabına ulaşabilirsiniz

Daha Fazlası İçin Tıklayınız…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku