Nevzat Aydın’nın Yemeksepeti.com ile Gelen Büyük Başarısı

Nevzat Aydın Kimdir? Yemeksepeti.com Nasıl Kuruldu?

Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com‘un kurucusu ve CEO’sudur. Nevzat Aydın kimdir? Yemeksepeti.com nasıl kuruldu? gibi merak edilen bir çok konu bu yazımda açıklayacağım

Nevzat Aydın ve Yemeksepeti.com

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat aydın 1976 yılında İstanbul‘da doğdu. Bursa Anadolu lisesi ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdi. Ardından  ABD‘de Silikon Vadisindeki Stanford Üniversitesinde MBA yani (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) okudu.

Nevzat Aydın, Amerika’da yaşadığı dönemlerde e-ticaret sistemini incelemesiyle birlikte yeni fikirler düşünmeye başlar. Tam bu noktada e-ticaret için bir fikir arayışına girerken aklına Yemeksepeti gelir. Bu fikri ürüne dönüştürmek için 2000 yılında Türkiye‘ye gelen Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com projesi için çalışmalar yapar.

İlk girişimi olan Yemeksepeti.com‘u kurarak Türkiye’de girişimcilik adına büyük başarılara imza atar. Böylece Türkiye’de e-ticaret sektörüne yeni bir hız kazandırır. Yemeksepeti.com’un CEO’su olan Nevzat Aydın, aynı zamanda TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu Üyesi ve Galata Business Angels kurucu üyesidir.

Nevzat Aydın Kimdir?

Microsoft ve DorukNet tarafından hazırlanan Altın Örümcek Web Yarışmasın’da, Yemeksepeti.com 2004 ve 2005 yıllarında Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü iki defa almış ve ardından “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorisinde de birinci olmuştur.

Yemeksepeti.com bu başarılarını 2007 yılında Altın Örümcek Web Yarışmasın‘da “E-Ticaret” kategorisinde üçüncü ve “Yiyecek” kategorisinde de ikinci olarak adını yeniden duyurmuştur.

Ardından 2007 yılında girişimci atılımcılık, yenilikçilik, ektik değerler, rol model potansiyeli, ekonomiye katkı ve Endeavor ile uyum gibi özellikleri bulunduran Nevzat Aydın “Endeavor Derneği Türkiye Ofisi” tarafından ‘Endeavor Girişimcisi’ seçilir.

Nevzat Aydın'nın Büyük Başarısı

Bu sayede Yemeksepeti.com, Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor‘ın dünya genelindeki destek programından, sermayeye ulaşımda aracılık, stratejik danışmanlık, mentorluk ve tanıtım destekleri gibi hakları elde etmiştir.

Aynı zamanda Yemeksepeti.com’un kurulmasıyla 2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından Nevzat Aydın, “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” unvanına layık görülmüştür. Yine bunun üzerine 2010 yılında eski Amerika Başkanı Barack Obama‘nın gerçekleştirdiği “Girişimcilik Zirvesi” adlı programa davet edilen Nevzat Aydın, 150 girişimciden biri olmuştur.

Yemeksepeti.com, 2011’de 10. yılını tamamlamasıyla ekonomist dergisi tarafından yapılan 2010 anketinde Nevzat Aydın, “Yılın Erkek Girişimcisi” olarak birinci seçilmiştir. 2011 yılından bu yana Trabzonspor Yönetim Kurulunda yer almaktadır.

Yemeksepeti.com Nasıl Kuruldu?

2001 yılında kurulan Yemeksepeti.com 2017 yılında Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi sitesi olarak ilk sırada yerini almıştır. Ayrıca Türkiye’nin ilk garajda kurulan şirketlerinden biridir. Nevzat Aydın, Amerika Birleşik Devletlerinde okuduğu sıralar e-ticaret sektörünü inceliyordu.

Burada e-ticaret hakkında genel bilgi ve tecrübe edindikten sonra bu sistemi Türkiye’de hayata geçirme kararı alır. Fakat bu sistem için bir isim gereklidir. İşte tam o sırada isim arayışına girerken aklına Yemeksepeti.com gelir.

Bu nedenle Yemeksepeti.com projesi için Türkiye’ye döner. Şirketi kurduğu tarihten iki yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük yemek siparişi sitesi olarak adını duyurur.

Yemeksepeti.com Nasıl Kuruldu?

Kurulduğu tarihten bu yana hızla büyüyen Yemeksepeti.com, 2004 yılında ilk kez günde 1000 sipariş almış ve 2008 yılında bu rakam günde 10.000’e çıkmıştır. Tabi o sıralar başarısından dolayı European Founders Fund tarafından ilk yatırımını alır.

2009 yılında foodonclick markası ile Dubai‘de ilk yurt dışı hizmetini verir. 2010’da İPhone uygulamasını çıkararak mobil ticarete başlar. Yemeksepeti.com mobil uygulamasını çıkarmasıyla yemek siparişlerinde %50 oranında artış sağladı.

2012 yılında dünyanın en büyük yatırım fonları arasında yerini alan General Atlantic tarafından 44 milyon dolar yatırım alır. Bu yatırım General Atlantic’in Türkiye’ye yaptığı ilk yatırım olarak tarihe geçmişti.

Tabi o sıralar günlük yemek siparişi 50.000‘e yaklaşmıştı. Yemeksepeti.com 2015 yılında 7 ülkede daha yemek siparişi hizmeti vermeye başlarlar.

Yemeksepeti.com Nasıl Kuruldu?

2015 yılında Yemeksepeti.com, Almanya‘nın önde gelen yemek sipariş platformu olan Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar değerleme ile satın alınır. Tabi bu satış Türk internet tarihinin en büyük satışı olarak büyük yankı yapmıştı.

Şirket satıldı fakat Yemeksepeti.com kurucusu Nevzat Aydın, şirketin CEO‘su olarak görevine halen devam etmektedir. 2017 yılının istatistiklerine baktığımızda 12.000’e yakın restoran ile 81 ilde hizmet ve günde 160.000’e yakın sipariş almaktadır. Şuanda Yemeksepeti.com’un 5.4 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

Nevzat Aydın ve Yemeksepeti.com’un Aldığı Ödüller

 • 2001 Interpro Bilişim Ödülleri
 • 2002 ile 2005 Arası Altın Örümcek Web Ödülleri
 • 2005 Eurowards Ödülü
 • 2005 World Summit Award Ödülü
 • 2006 ve 2007 Yılı Altın Örümcek Web Ödülleri
 • 2007 ve 2016 Yılı MediaCat Felis Ödülleri
 • 2007 Endeavor Girişimcisi
 • 2008 Kristal Elma Ödülleri
 • 2008 TimeOut İstanbul Ödülü
 • 2008 Kırmızı – Basında En İyiler Reklam Ödülleri
 • 2009 Kristal Elma Ödülleri
 • 2012 Webrazzi En iyi Start-Up Ödülü
 • 2012 Kristal Elma Perakende Satış ve E-Ticaret Ödülü
 • 2013 Bilkent Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık (MAD) Reklam Ödülleri 2012 En iyi e-ticaret reklamı Ödülü
 • 2013 Galatasaray Üniversitesi En İyi Web Sitesi Ödülü
 • 2013 ve 2014 Yılı Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Ödülleri E-Ticaret Sitesi Ödülü
 • 2013 Mastercard Mobile Application Award En İyi Mobil Uygulama Ödülü
 • 2013 TNW Turkish Start-Up Awards Best E-Commerce Ödülü
 • 2013 Superbrands Türkiye’nin Süper Markaları Ödülü
 • 2015 Bilkent Üniversitesi Marka Ödülleri En İyi E-Ticaret Sitesi Ödülü
 • 2016 Effie Ödülleri/Reklamcılar Derneği Perakende Ödülü
 • 2016 Webrazzi En iyi dijital kampanya Ödülü
 • 2016 Kristal Elma Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik ve En iyi Web Sitesi, Viral Etki (Gümüş) Ödülü

Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com şirketini 589 milyon dolara satmış ve bu paranın 27 milyon dolarını personelleri arasında paylaştırmış. Gerçekten bu parayı dağıtmak bazılarımızı bırakın hiç kimse için kolay bir durum değildir.

Nevzat aydın bu konuda Türk internet tarihinin genç girişimcilerine büyük örnek ve ilham kaynağı olmuştur. Ben bu konuda Nevzat Aydını takdir ediyor ve başarılarıyla bizlere ilham kaynağı olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku