Başarılı Bir Lider Olmak İçin En İyi Stratejiler

Başarılı Bir Lider Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Başarılı bir lider olmak, iş hayatında ve insan ilişkilerinde sizi dahada başarılı gösterecektir. Peki iyi bir liderde olması gereken özellikler nelerdir? İşte bu konuda Google Aristoteles Projesi için 180 takım ile 2 yıldan fazla çalıştı.

Bunun sonunda başarılı ekiplerin ortak özellikleri incelendi ve bu ekiplerin 5 ana özelliği keşfedildi. Şimdi sizlere bu yazımda Google tarafından iyi bir lider olmak için yapılan araştırmayı ve iyi bir lider olmak için en iyi stratejileri sizlere açıklayacağım.

 >> Başarılı bir liderde olması gereken özellikler
 >> Ekibinizin işlerini tamamlamada yardımcı olun
 >> Ekip içinde açık roller ve hedefler belirleyin
 >> Ekibinize yaptığı işin önemini hatırlatın.
 >> Ekibinize sunduğunuz yöntemin etkili olacağına ikna edin
 >> Ekibinize güvenli bir ortam oluşturun
Başarılı Bir Lider Olmak İçin En İyi Stratejiler

 Başarılı bir lider olmak için gereken özellikler

  • İyi bir dinleyici olmak
  • Başkaları gibi değil kendin gibi olmak
  • Müşterilerinize ve çalışanlarınıza açık olmak
  • Takım gücü ile hareket etmek
  • Sorumluluk taşımak
  • Ekip ile uyum içinde çalışmak
  • İşini severek yapmak
  • Farklı bir şey yaparak çevrenizdekileri şaşırtmak
  • Bir konuyu basit bir şekilde anlatmak
  • Yapılan iyiliği unutmamak

1) Ekibinizin işlerini tamamlamada yardımcı olun

İyi bir lider olmak

İş dağılımı yapılırken işin süresinde teslim edilip edilemediğine pekte önemsenmez. Bunun yerine işin tamamlanması gerektiği beklenilir. Diyelim ki işi teslim ettiniz, peki ya bir başka kişi problem yaşarsa ne yapacaksınız o zaman bunu düşündünüz mü?

İşte mükemmel performans ile çalışan ekipler bu şekilde ilerlemiyor. Peki bu liderler çalışanlarını nasıl başarıya ulaştırıyor? Çünkü onlar ekiplerine güvenilir olma yolunda ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeleri için yardım ediyorlar. Eğer İyi bir lider olmak istiyorsanız, bu şekilde hareket etmelisiniz.

2) Ekip içinde açık roller ve hedefler belirleyin

İyi bir liderde olması gereken özellikler

Kolay bir hedef belirlemek, “Neden bu kadar zaman harcıyoruz?” sorusunun cevabıdır. Ekip ile birlikte hareket eden bir yöneticiyseniz, ekiplerin bu şekilde katkı sağlamaya ve hareket etmeye davet edersiniz. Öteki taraftan ise bu durumu basit bir şekilde oluşturmalarına destek verirsiniz.

Ayrıca sizlere önereceğim Racı grafiği ile ekip çalışanlarının görev içerisindeki rollerini bildiğinden emin olabilirsiniz. Peki Racı grafiği nedir? Racı grafiği herkesin kendi ekseninde bulunması ve kendi görevine odaklanması için mükemmel bir referans belgesidir. Yukarıdaki resim Racı grafiğidir. Bu sayede herkes görevlerini net ve uygun bir şekilde sürdürebilir.

Tavsiye Edilen Yazı: Başarılı Olmak İçin Zamanı Beklemeyin – Çekim Yasası

3) Ekibinize yaptığı işin önemini hatırlatın.

İyi bir lider olmakTabi bu durum şirketin maddi yönünü düşünmek gibi olmamalı. Her zaman büyük ve cesur düşünceler içerisinde olun. Çalıştığınız ekibe yaptığınız işin ne tür bir konuda önemli olduğunu ve topluma ne gibi faydalar sağlayacağının önemini vurgulayın. Bu yaklaşım ekibinize büyük oranda ilham verecektir.

4) Ekibinize sunduğunuz yöntemin etkili olacağına ikna edin

lider olmak

Geniş bir ekibe sahip olan yöneticiler, çalışanlarına işin önemini hatırlatmakla kalmaz, yaptığı projelerin bitmesinde sunduğu yöntemin en etkili olduğuna da ikna ederler. Ayrıca bu yöneticiler çalışanlarına kendi yolunu çizmesini ve hep bu çizgide devam etmesini sağlayarak başarılarını kendilerine kanıtlamasına da yardımcı olur.

5) Ekibinize güvenli bir ortam oluşturun

Lider olmak

Çalışanlarınız kalabalık bir ortamda kendilerini psikolojik olarak güvende hissetmeyebilir. İşte tam bu noktada büyük proje liderleri çalışanları ile birlikte fikirlerin konuşulduğu ve değerlendirildiği bir güvenli bölge oluştururlar.

Burada mükemmel bir çalışma çıkması için gerekli ortam sağlanır ve bunun sonucunda çalışanlardan kaliteli bir fikrin ortaya çıkacağı düşünülür. Bu sayede ekip çalışanları, mükemmel performans ile çalıştıklarına rağmen ya başarısız olurlarsa, işte yine bu noktada kaliteli proje liderleri bu problemi çözmek için yardım ederek projenin devam etmesini sağlarlar.

Başarılı Bir Lider Olmak İçin En İyi Stratejiler

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, ekibinizi iyi kişilerden oluşturmak mükemmel olabilir. Fakat Google’ın bu araştırmasını göz önünde bulundurmanız hem sizin hemde çalışanlarınız açısından iyi olacaktır.

Eğer ekibinizin iyi bir iş çıkarmasını istiyorsanız, öncelikle onlara güvendiğinizi belirtin, rahat çalışabilmesi için güvenli bir ortam yaratın ve bunun sonucunda çalışanlarınızda ki performansın artışını izleyin. Sizde bu performans artışını görünce sizde şaşıracaksınız. İyi bir lider olmak için en etkili stratejileri sizlere açıkladım.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku