HP Laptoplarda Keylogger Yazılımı Tespit Edildi

HP Laptoplarda Keylogger Yazılımı Bulundu

HP laptoplarda keylogger yazılımı (tuş kaydedicisi) bulundu. HP‘nin diz üstünde kullanılan touchpad sürücüsünü kontrol eden bir araştırmacı, bir değişiklik yaparak tuş hareketlerini kaydeden bir yazılım tespit etti.

HP Laptoplarda Keylogger Yazılımı Bulundu

Yazılımda bulunan çeşitli hatalar, hackerlar tarafından tespit edilerek içerisine kötü amaçlı yazılımlar yerleştiriliyor. Bu durum bir donanım sağlayıcısının ürettiği aygıt sürücüsüne, kötü amaçlı yazılım yerleştirilmesi ile benzer bir özelliği taşımaktadır.

HP‘de sıkça kullanılan touchpad sürücüsü kontrol eden bir güvenlik araştırmacısı bir takım değişiklikle HP laptoplarda keylogger yazılımı (tuş kaydedicisi) buldu. Bu tuş kaydedici ile kötü niyetli hackerlar, giriş bilgilerinizi ve önemli verilerinizi çalıyor.

HP’de bulunan keylogger yazılımı ZwClose olarak tanınan güvenlik araştırmacısı Michael Myng tarafından tespit edilerek ortaya çıkarıldı. Myng bu durumu HP’ye mail yoluyla bildirdi ve ardından 7 Aralıkta kendi blogunda yayınladı.

Tespit edilen tuş kaydedicisi helen geliştirme aşamasında olduğu bildirilse de hata ayıklama amacıyla kullanıldığı ve varsayılan olarak iş görülmez hale getirildiği çok açık.

Fakat şöyle bir şeyde var, tuş kaydedicisi yönetici ayrıcalığı bulunan bir kişi, yazılımda bir değişiklik yaparak bu yazılımı çalışır hale getirebilir. Eğer yazılım çalışırsa, her tuşa bastığınızda bu tuşları kaydederek bir izleme günlüğü dosyası içerisine gönderebilir.

Daha Öncede HP Laptoplarda Keylogger Bulunmuştu

HP Laptoplarda Keylogger Yazılımı Bulundu

HP, daha öncede 7 Kasımda bir güvenlik bildirisi ile laptoplarda tuş kaydedicisi olduğunu doğrulamıştı. Bu bildirinin yayınlanmasının ardından bu açığın Synaptics ürün ortaklarını derinden etkilendiği bildiriliyor. Tabi bu açığın tespit edilmesi ile hem HP hemde Synaptics müşterileri bilgilerinin kaydedilmediğini söylüyor.

Bu olayı daha öncede duymuş olabilirsiniz ama, HP laptoplarda keylogger yazılımının ikinci defa tespit edildiğini tekrar bildirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Hatta HP mayıs ayında ses sürücüleri için buna benzer bir uyarı yapmıştı.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku