İndirdiğiniz Uygulamalarda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

İndirdiğiniz Uygulamalarda Casus Yazılım Olabilir

Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalarda casus yazılım bulunabilir. Peki, App Store ve Play Store gibi popüler uygulama marketleri bunların önlemini almıyor mu? Evet, alıyor fakat sadece iş onlarda bitmiyor. Bizimde bu konuda önemli adımlar atmamız lazım.

Peki, bizler uygulamalarda casus yazılım olduğunu nasıl anlayacağız? İşte bu yazımda sizlere uygulamalarda casus yazılım nasıl tespit edilir? Detaylı bir şekilde anlatacağım.

Uygulamalarda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

App Store ve Play Store gibi popüler uygulama marketlerinde hiçbir uygulamada casus yazılım programı adı geçmez. Çünkü bu uygulamalar normal bir isimle yüklenerek, kullanıcıya hizmetlerini sunar.

Fakat bu uygulamaların içerisinde hizmet dışında yasal olmayan casus yazılımda bulunur. Çoğunlukla bu uygulamaları telefonunuza indirdiğinizde kurulum sırasında, telefonunuzun mikrofonuna, kameranıza, galerinize ve rehberinize erişmek için sizden izin isterler.

Bu tür izinler ile bütün bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bu kişiler bilgilerinizi kullanarak sizin adınıza birçok işlem yapabilir. Hatta bu işlemlerin rahatlıkla yapılabileceğini de gördük. Ayrıca güvenli olarak gördüğünüz uygulamaların sahtesini bile yapıyorlar.

Bunları kesinlikle göz ardı etmeyiniz. Ayrıca bu uygulamalar telefonunuza yüklendiği andan itibaren tüm bilgilerinizi arşivleyip reklam ve pazarlama gibi alanlarda da kullanıyor. Peki, uygulamalarda casus yazılım olduğunu nasıl anlayacağız? Evet, hiç lafı uzatmadan bu yazılımları nasıl tespit ederiz? Hep birlikte bir göz atalım.

Tavsiye Edilen Yazı: İnstagram hesap güvenliği için yapılması gerekenler

İndirdiğimiz Uygulamalarda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

  • Ara sıra telefonunuzun ışığı yanıp sönebilir veya uygulamaları kapattığınız halde kendiliğinden aktif hale gelebilir. Bu durumu bir süre incelemenizde fayda var.
  • Telefonunuzun pili çok çabuk mu tükeniyor? Sizce bunun sebebi ne olabilir? Tabi ki telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalar. Casus uygulamalar da sürekli telefonun arka planında çalışır. Hangi uygulama pilinizin bu kadar çabuk bitmesine sebep oluyor, bu uygulamalara arka planda bir göz atmanızı tavsiye ederim.
  • Eğer telefonunuzun hiçbir sorunu olmadan durduk yere kapanıp açılıyorsa, indirdiğiniz uygulamalara bir göz atmanızı tavsiye ederim.
  • İnternet veri kullanımını kontrol ediniz. Eğer telefonunuzda casus uygulama varsa, bu uygulama internet üzerinden karşı tarafa verilerinizi gönderebilir. Bu nedenle internet paketinizi kontrol ediniz.
  • Telefonunuza mesaj gelmediğine rağmen bir bildirim sesi geliyorsa, telefonunuzda bir casus yazılım olabilir.
  • Telefonunuza kapatma komutu verdiyseniz ve telefonunuzun kapanması uzun sürüyorsa arka planda çalışan bir casus uygulaması olabilir.
  • Bazı uygulamaları telefonunuza yüklerken o uygulamayla gelen bir uygulama daha telefonunuza yüklenebilir. Bu uygulamalara dikkat ediniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen o uygulamayı ve ek olarak gelen uygulamayı telefonunuzdan kaldırın.
  • Telefonunuz durduk yere ısınıyorsa, yani siz kullanmadığınız halde ısınıyorsa, arka planda çalışan bir casus uygulama olabilir.
  • Telefonunuzda şüpheli dosya olabilir. Böyle bir dosyanın olup olmadığını kontrol etmek için telefonunuzun uygulamalar kısmından dosya yöneticisini açın. Ardından burada bulunan dosyaları inceleyin. Eğer burada bulunan dosyalar arasında şüpheli bir dosya görürseniz silin. Fakat bu pek işe yaramayabilir.
  • Ben anti virüs programlarının bu konularda pek etkili olmadığını düşünüyorum ama casus yazılım konusunda kendim test ettiğim başarılı 3 anti virüs uygulamasını sizler ile paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak uygulamayı hemen indirebilirsiniz.

Kaspersky Mobile Antivirus

Norton Security and Antivirus

Anti-virus Dr.Web Light

Eğer telefonunuzda yukarıda belirttiğim maddelerden birden çok şüpheli bir durum varsa, android root yapmanızı ya da telefonunuzu sıfırlamanızı tavsiye ederim. Bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gerekenler; Kilit ekranını şifreleyin, fakat çözülmesi kolay şifreler kullanmayın. Her şey sıfırlandığı için yukarıda belirttiğim anti virüs uygulamalarından birini indirip telefonunuza kurun.

Evet, İndirdiğiniz Uygulamalarda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir? adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku