Kanada, Vatandaşları İçin Siber Güvenlik Yazılımı Geliştiriyor

Siber Güvenlik Yazılımı İçin Kanada’dan Büyük Çalışma

Siber güvenlik yazılımı geliştiren Kanada, bu yazılımı vatandaşlarının ve şirketlerinin siber tehditlere karşı korunması adına geliştirdiklerini bildirdi.

Siber Güvenlik Yazılımı İçin Kanada'dan Büyük Çalışma

Açık kaynaklı olarak bilinen Assemblyline adında bir uygulama ile kuruluşun süper gizlilik izlenimini dağıtmak için kasıtlı yapılan bir eylem olduğu kesindir. Çünkü Edward Snowden‘nın Amerika Ulusal Güvenlik Başkanlığı (NSA) hakkında sızdırdığı bilgilere ulaşılsa da, iletişim güvenliği örgütü olan (CSE) etkinliklerine ulaşmak ise oldukça zor görünüyor.

Siber güvenliğin önemi her geçen gün dahada artıyor. Hatta bu noktada Türkiye, 30.000 hacker‘ı siber güvenliğe dahil edeceğini açıkladı. Buradan da anlaşılıyor ki siber saldırıların önünü, hacker’lar tarafından hazırlanan siber güvenlik yazılımı ile durdurulması planlanıyor.

Bu konu üzerine (CSE) tarafından planlanan faaliyetler neticesinde konuyla ilgili olarak araştırmacı Bİll Robinson, ülkenin bu konuda hiç bu kadar zorlanmadığını belirtti.

Bu durum CSE için ne kadar zor olsa da, Five Eyes (Beş Göz) istihbarat birliğinde yer alan Yeni Zelanda, İngiltere, Avustralya ve ABD için zor olmadığı görünüyor. Hatta İngiltere’nin Hükumet İletişim Merkezi ile NSA‘nın son yıllarına bakacak olursak GitHup üzerinde bir çok proje yürüttüğü ortaya çıkıyor.

Uygulamanın çalışma şekli ise karşıdan gelen dosyaları tarayıp içerisinde bulunan kötü yazılımların olup olmadığını kontrol etmesi yönündedir. Bunun sonucunda ise bulunan açıklara puanlama yapılıyor. Bu uygulamanın gelişmesinde büyük payı olan John O’Brien, kötü amaçlı yazılımların bir word dosyasına kolayca yerleştirilebileceğini ve kimsenin bu kötü yazılımın farkına varmayacağını söylüyor.

Siber güvenlik uzmanı Olivier Bilodeau, Assemblyline’ın diğer uygulamalara ne kadar benzese de özellik olarak onlardan daha kapsamlı olduğunu söylüyor. Bunun üzerine CSE‘nin yazılım departmanın önde gelen isimlerinden Scott Jones‘sa saldırı düzenleyen devletler ile siber suçluların yakalanmasının arasında bir fark olmadığını ve hatta bu durum hepsini daha akıllı yaptığını açıkladı.

Scott Jones bir başka açıklamasında ise hükumete siber saldırılar ile zarar vermeye çalışanlar artık bu uygulamanın sayesinde bir daha saldırma cesaretini kendilerinde bulamayacaklar şeklinde iddialı bir açıklama yaptı.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku