Hangi İnternet Servis Sağlayıcısı Daha İyi

Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

Bir çoğumuz İnternet servis sağlayıcısı seçerken kararsız kalıyoruz. Bunun nedeni ise aldığımız kötü duyumlar ve kullanıcıların şikayetleri. Bende yaşadığım birçok sorundan dolayı İnternet servis sağlayıcı mı defalarca değiştirdim. Peki, sonuç ne oldu sizlere bu yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

İnternet’in yavaşlaması veya kesilmesi gibi sorunlar biz kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardır. Bu yüzden hangi İnternet servis sağlayıcısını seçilmeliyim? veya hangi İnternet servis sağlayıcısı daha iyi gibi sorular aklımızı kurcalar durur. Peki, ben D-Smart’mı, Uydu net mi, Türk Telekom’mu yoksa Süper Online’mı kullanacağım?

Peki, ben bu sağlayıcıların hangisinde en iyi performansı alırım? Çünkü ben sürekli dosya indiriyorum, dosya yüklüyorum, online oyunlar oynuyorum bu yüzden en iyi performansta İnternet sağlayıcısı istiyorum diyorsanız, bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

Peki, Hangi İnternet Servis Sağlayıcısı Daha İyi

Mesela bu konuda araştırma yapıyorsunuz birisi diyor ki D-Smart daha iyi tavsiye ederim diyor. Sizde D-Samat’ın bayisine gidiyorsunuz, yetkili size altyapı desteklemiyor diyor. Eee şimdi ne yapacağız o zaman. Hadi diyelim başka servis sağlayıcılarına da gittin onlarda sana aynı şeyi söyledi. O zaman geriye Türk Telekom kalıyor. Türk Telekom’a gittiğinizde ise hemen alt yapınızı bağlarlar ve sürünmeye devam edersiniz.

Daha önceleri bu şirketlerin uyguladığı bir prosedür vardı. İşte alt yapınız destekliyor mu, fiber nerede gibi sorular bu prosedürde yer alıyordu. Tabi şimdi durum değişti. Mesela girersiniz Süper Online‘ın sitesine size ne vadediyor.

Örneğin 50 Mbps VDSL veriyor. Ardından Türk Telekom’a gidiyorsunuz. Peki, Türk Telekom bize ne sunuyor. Türk Telekom’da diyor ki ben sana ADSL veriyorum. O zaman Süper Online’dan 50 Mbps VDSL almak daha mantıklı.

Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

Diyelim ki Uydu net’in alt yapısı var. Uydu Net’te diyor ki ben sana 100 Mbps veriyorum benim alt yapım var diyor. Fakat şuna açıklık getirmek istiyorum. Uydu Net’in alt yapıları diğer sağlayıcılara göre biraz daha iyi.

Tabi alt yapınız Uydu Net’i destekliyorsa, Uydu Net ilk tercihiniz olsun. Fakat Uydu Net yoksa tercihinizi VDSL’den yana kullanabilirsiniz. Tabi bu servis sağlayıcılarından paket almadan önce bir web sitelerine bakın. Ardından Türk Telekom’a gidip santralden ölçüm yaptırın. Alt yapınız ne kadar destekliyor öncelikle bunu öğrenin.

Şimdi biz bu firmalardan hangisini seçeceğiz? Aslında bu firmaların hepsi aynı. Kimisinin kendi alt yapısı varken, kimisi de kiralıyor. Mesela binanızın alt yapısı Türk Telekom’sa ve siz gidip Süper Online alıyorsanız, size Süper Online’ın hattı verilmiyor.

Çünkü Süper Online gidip Türk Telekom’a diyor ki bu kullanıcının internet hattı hangi portsa ben bu portu kiralıyorum kullanıcı bunun faturasını bana ödeyecek bende sana bunun kirasını her ay ödeyeceğim diyor.

Burada sadece faturayı ödediğiniz şirket farklı oluyor. Yani İnternetinizin alt yapısında bir değişiklik olmuyor. Bizim burada yapmamız gereken bazı önemli hususlar var. İlk olarak binadaki İnternet kullanıcılarını kontrol edin.

Hangi İnternet servis sağlayıcısını kullanıyorlar? Peki, bu sağlayıcıların ping kalitesi nasıl? Bu kullanıcılar İnternetinden memnun mu? Online oyunlarda kasma oluyor mu? gibi soruları kendilerine sorun. Onlarında fikirlerini alın. Çünkü en doğru kararı bu şekilde verebilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcıları Ne Vadediyor?

Burada hem fiyat hemde performans çok önemlidir. Mesela Türk Net size diyor ki ben 60 liraya veriyorum adil kullanım kotası yok. Sizce mantıklı değil mi? ama bir bakıyorsunuz ki pingi yüksek. İşte o zaman siz mecburen Türk Telekom’u veya Süper Online’ı kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Bu şekilde servis sağlayıcı konusunda bir seçim yapabiliriz. Mesela birisi size Ben Türk Net kullanıyorum ve çok çok memnunum diyor. Şimdi sizin alt yapınız o arkadaşın alt yapısı ile aynı değilse hiç bir şekilde randıman alamazsınız.

Hangi İnternet Servis Sağlayıcısını Seçmeliyim?

Tabi servis sağlayıcıların üzerinde çalıştığı durumlar vardır. Bu yüzden ilk önce binanızda ki kullanıcılara sorun. Ona göre kararlaştırın. Konuyu toparlayacak olursak, İnternet servis sağlayıcıları size ne vadediyor, hızı ne kadar, kotası ne kadar bunları bilmenizde fayda var. Ayrıca alt yapınızı ölçtürün size ne kadar alt yapı veriliyor. Bununla beraber bu firmalar üzerinde değerlendirme yapın.

Evet, Hangi İnternet Servis Sağlayıcısı Daha İyi adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Muhlis Gürsoy diyor

    Gerçekten düşünülen konulardan biri. Mesela biz sıkça taşınıyoruz. Taşınınca da böyle bir soru aklımıza geliyor. Bizim TEDAŞ’ın Denizli’deki ismi AYDEM’in sağladığı Extranet diye bir internet sağlayıcısı var. Biz gidiyoruz, altyapı yok. Yapacağız diyorlar, 1 ay durum aynı. En sonunda Türk Telekom’a geri dönmek zorunda kaldık.

  2. Kemal diyor

    Merhaba nasılsınız umarım iyisinizdir. Araştırma yaparken Google de ilk sayfada senin siteye denk geldim yaklaşık 7 – 8 konu okudum sonra bir kaç arkadaş geldi onlara da gösterdim okuduğum konuları ben okumuş olduğun konuları evet ciddi anlamada hassaten faydalı gördüm tavsiye ettiğim arkadaşlarda pay yapılan konular çok güzel anlamlı bilgi verici olduğunu söylediler siteye kaç kişi emek verdi bilmiyorum ama emek çok önemli verilen emeğin karşılığını almak daha güzel yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı tebrik ederim başarınız daim olsun el emeğiniz göz nurunuz olan konular devamı gelmesini temeli ederim saygılarımla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku