İnstagram Hesap Güvenliği İçin Detaylı Rehber

İnstagram Hesap Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

İnstagram hesap güvenliği konusunda bir çok ayar ve alınacak önlemler vardır. Eğer bu ayarları ve önlemleri doğru bir şekilde yaparsak %90 oranında güvenliği sağlamış olacağız. Şimdi sizlere İnstagram hesabını güvene alma konusunda önemli bilgiler aktaracağım.

 >> İnstagram kimlik doğrulamasını uygulayın
 >> İnstagram da şifrenizi düzenli olarak değiştirin
 >> İnstagram hesabınızı gizli yapın
 >> İnstagram güvenliği için alınacak önlemler

İnstagram Hesap GüvenliğiTeknolojinin ilerlemesi ile birlikte sosyal medyaya olan bağlılığımız dahada arttı. Sosyal medyada bir taraftan arkadaşlarımız ile haberleşirken bir taraftan da anılarımızı paylaşıyoruz. Tabi durum böyle olunca kötü niyetli kişiler de hesabınızı çalmak için yeni yollar keşfediyor. İşte bu nedenle hesap güvenliği konusuna ağırlık vermeniz gerek.

Son zamanlarda bir çok kişinin İnstagram hesabının çalındığını duyuyoruz. Çalınan hesaplar genelde fenomen hesaplar oluyor, yani takipçisi çok olan hesaplar. Tabi bunun dışında takipçisi az olan hesaplarda çalınıyor.

Bunun nedeni ise İnstagram hesap güvenliği konusunda gerekli önlemleri almadığımız yönündedir. Şimdi sizlere hem İnstagram güvelik ayarları konusunda bilgi vereceğim, hemde kötü niyetli kişilerin tuzaklarına düşmemeniz için önemli bilgiler vereceğim.

İnstagram Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Aşağıda anlatılan İnstagram güvelik ayarları ile hesabınız dahada güvenli hale gelecek. Bu ayarları tek tek hesabınıza uygulayın

1) İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Bu konuda İnstagram hesabınızda telefonunuzun kayıtlı olması gerekiyor. Bu durum İnstagram hesap güvenliği açısından çok önemli. Fakat bu konuyu ele alan bazı siteler telefon numaranızın İnstagram hesabınızda kayıtlı olmasının tehlikeli olduğunu söylüyor.

Bu konuda kesinlikle yanıldıklarını söylemek isterim. Çünkü telefon numaramız sadece sosyal medyada ekli değil, bunun dışında uygulamalarımızda, banka hesaplarımızda ve daha bir çok platformda da eklidir. Bu durum hesabımızın güvenliği açısından son derece önemlidir. Peki, İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır?

 • Önce üç noktalı kısma tıklıyorsunuz. Yani seçeneklere
 • Seçeneklerden iki faktörlü kimlik doğrulamasına tıklıyorsunuz.

Güvenlik kodu gereksin kısmını açık hale getirinİnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

 • Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bunu aç kısmında yer alan aç seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
 • Ardından telefonunuza 6 haneli bir kot gelecek. Bu kodu istenilen yere girip devam ediyoruz.
 • Sonrasında ise Yedek kotlar penceresi karşınıza çıkacak. Eğer telefonunuza kot gelmezse size verilen kotlar ekrandaki kotlar ile doğrulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu kodları ayn zamanda değiştirebilir ve ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Son olarak tamam diyerek işlemi bitiriyoruz.

İnstagram hesap güvenliği nasıl yapılır?Hesabınızın şifresini bilseler dahi girdikleri anda bu doğrulama sayesinde size şifre gelecektir. Tabi şifre sizde olduğu için İnstagram hesabınıza giremeyecektir.

2) İnstagram Hesap Güvenliği İçin Şifrenizi Düzenli Olarak Değiştirin

İnstagram hesap güvenliği için şifre değiştirmek

Genel olarak baktığımız zaman İnstagram hesapları çoğunlukla kolay şifreler ile ele geçiriliyor. Mesela annenizin veya babanızın ismi, köpeğinizin ismi sizin ve ailenizin doğum tarihi gibi bir çok basit örnekler bulunmaktadır.

Hatta 0,1,2,3,4,5,6,7,8 gibi şifre girenler bile halen var. Öncelikle bu gibi şifrelerden uzak durunuz. Bu durum İnstagram hesap güvenliği için çok önemlidir. Gireceğiniz şifre büyük harf, küçük harf, sayılar ve sembollerden oluşmalıdır. Ayrıca şifrenizi düzenli olarak değiştirin.

3) İnstagram Hesap Güvenliği İçin Hesabınızı Gizli Tutun İnstagram hesap güvenliği için yapılması gerekenler

İnstagram güvenliği konusunda en önemli durumlardan biride hesabınızı gizli tutmaktır. Çünkü tanımadığınız kişiler sizi takip ederek paylaşımlarınızı ve beğenilerinizi görebilir.

Eğer paylaşımlarınızı ve beğenilerinizi kimsenin görmesini istemiyorsanız, yukarıdaki resme bakarak hesabınızı gizli olarak değiştirebilirsiniz. İnstagram hesap güvenliği konusunda hangi önlemleri almalıyız. İşte bu konuda yapılacak önlemler aşağıda yer almaktadır.

İnstagram Hesap Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

İnstagram Hesap Güvenliği

 • Tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişiler tarafından gönderilen ve önünüze çıkan her linke veya bağlantılara tıklamayın. Eğer gönderilen link güvendiğiniz kişiden geliyorsa veya o linke güveniyorsanız tıklayabilirsiniz.
 • Bazı kötü niyetli kişiler sizin ilgi duyduğunuz trojan ile birleştirilmiş resimler atabilir. Bu bir köpek resmi veya doğa resmi olabilir. Siz bu resimlere tıkladığınız takdirde sisteminizi ele geçirebilirler ve siz bu durumun farkına bile varmazsınız.
 • Yine bu kişiler siz farkında olmadan verilerinizi kullanabilirler. Resim gönderen kişi arkadaşınız olsa bile böyle bir resim gönderip göndermeyeceğini tahmin edin. Çünkü arkadaşınızın hesap da çalınmış olabilir. İnstagram hesap güvenliği açısından bu durumu göz önünde bulundurmanız gerek.
 • Akıllı telefonunuzda kullandığınız uygulamalar İnstagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda paylaşım için sizden izin isteyecektir. İnstagram hesap güvenliği için en tehlikeli durumlardan biride uygulamanın İnstagram hesabınıza erişmesidir. Eğer siz izin verirseniz bu uygulamalar hesabınızda bir çok işlem yapabilir.
 • İnstagram hesap güvenliği konusunda yaptığınız en büyük hatalardan biride beni hatırla özelliğini kullanmamanız. Çünkü kötü niyetli kişiler şifrelerinizi ele geçiren bir keylogger atabilir. Bu konuda kesinlikle beni hatırla özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Bunun size faydası ise kullanıcı adınızı ve şifrenizi kaydederek İnstagram‘a otomatik giriş  yapmanızı sağlayacaktır. Böylece İnstagram şifresini otomatik olarak gireceği için güvende olacaktır.

Bu yazımda sizlere İnstagram hesap güvenliği konusunda önemli ayarları ve yapılması gerekenleri açıkladım. İnstagram hesabını güvene alma konusunda zaman zaman yeni bilgiler yazıya eklenecektir. Güvende kalmanız dileği ile hoşça kalın..

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
8 Yorum var
 1. Hazan diyor

  Daha önce hesabı çalınmış birisi olarak oldukça faydalı bilgiler olmuş…

  1. Ali Mutlu diyor

   Teşekkür ederim hazan hanım 🙂

 2. ege sözlük diyor

  Takipçi kazandırıyoruz ayağına şifre alıp, daha sonra instagram hesaplarını ele geçiriyorlar. Önlem almakta fayda var.

  1. Ali Mutlu diyor

   Kesinlikle doğru. Sosyal medyada fenomen olmak için en çok başvurulan sistemlerden biride takipçi kazan sistemleridir. Bu sistemler kendi reklamlarını çok iyi yaparak Instagram, Facebook ve Twitter’da yer alan kullanıcılara odaklanıyorlar. Bu kişilere takipçi yollamak için önce kişisel bilgilerini istiyorlar ardından sahte takipçi veya kendi müşterilerinin kişisel hesaplarını kullanarak o kişileri takip ediyorlar. Tabi bu olanlardan o kişilerin haberi bile yok. Ayrıca bu siteler sizin adınıza beğenide de bulunabiliyorlar. Ne bu tür programlara nede bu sistemlere üye olunuz. Önemli olan fenomen olmanız değil kendi güvenliğinizdir.

 3. Zahide diyor

  Bu son zamanlarda bana da hem mail hem sms hemde whatsapp üzerinden şifreni yenilemek için dokun diye link geliyor. 1 haftadır instagram dondurdum virüs olabilir dediler uygulamayı da sildim. ama hala geliyor neden olabilir ve ne yapmam lazım 🙁

  1. Ali Mutlu diyor

   Böyle durumlarda sakın böyle işlemlere girmeyin. Bu işlem sizi aldatmaya yönelik bir işlemdir. Dikkat edin. Bu tür durumlarda size 3 önerim olacak
   1) Hesabınıza girip şifrenizi değiştirin.
   2) Kullanıcı adınızı bir süreliğine değiştirin. (fakat değiştirmeden önce şu anki kullanıcı adınızın başkası tarafından alınabileceğini de unutmayın)
   3) Telefonunuzu sıfırlayın atın.

 4. Esra diyor

  Dün telefonuma sms yoluyla 25 kere “ hesabınıza tekrar girebilmek için kod” geldi hiç bir koda tıklamadım ve korktum. Hesabım gizli, tanımadığım kişileri onaylamıyorum,hesabımda çift faktörlü kimlik doğrulaması var ama yine de çok korkuyorum hesabım çalınır diye. Bugün de “instagram şifreni yenilemek için kod” Geldi açıkcası çok korkuyorum ya biri benle dalga geçiyor korkayım diye ya da hesabımı çalmaya çalışıyor fakat bana kod gelmiyor sizce ne yapmalıyım

  1. Ali Mutlu diyor

   Gelen hiç bir koda veya bağlantıya tıklamayın. Size şifre değiştirmeniz için mail gelebilir ve bu mail bire bir insatagramın gönderdiği mail ile bire bir aynı olabilir. Bu tür işlemler hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. İnstagram size durduk yere kod göndermez. Siz iki faktörlü doğrulama yaptığınız için birileri sizin numaranızla giriş yapmaya çalışıyor olabilir. Bu süreci atlatana kadar hesabınızı gizli tutunuz. Siz şifrenizi değiştirme işlemi yaparsanız size kod gelir. Çünkü çift kimlik doğrulamasını aktif ettiniz. Sizden başka kimse şifre değişikliği yapamaz. Telefonunuz kimsenin eline geçmediği sürece.
   Şu konuda kesinlikle dikkatli olunuz. Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişi arkadaşınızı veya ailenizden birinin açığından faydalanarak hesaplarını ele geçirip onların adına sizinle diyalog kurarak sizden bilgi toplayıp hesabınızı ele geçirebilir. Burada kesinlikle dikkatli olmalısınız. Diğer bir önemli husus ise bu kişi o ele geçirdiği hesap üzerinden hack yazılımını resime entegre ederek size gönderir ve tıkladığınız taktirde hesabınızı ele geçirebilir. Bu konularda tedbirli olmanızda fayda var. İnstagram şifrenizi karakterler, büyük ve küçük harfler, sayılarla oluştururuz. Bu şifreyi bir kağıda not ediniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku