Bitcoin ve Tüm Kripto Paralara Vergi Geliyor

Bitcoin’e ve Kripto Paralara Vergi Geliyor

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralara vergi geliyor. Maliye SPK ve MB kripto paraları inceliyor. Bakanlık Türkiye’de bitcoin’den para kazananlar İçin vergi ve KDV isteyebilir.

Kripto Paralara Vergi Geliyor

Maliye bakanlığı başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası bitcoin ve tüm kripto paraları kontrol etmeye başladı. Buradaki incelemede bitcoin ve kripto paralar emita kategorisine girerse, bitcoin ve kripto paralar ile elde edilen kazançlarınız için vergi uygulanır. Duruma bakılacak olursa, büyük ihtimalle kripto paralara vergi gelmesi üzerine olacaktır. Peki emita nedir?

Emita: Ticareti yapılan altın, gümüş, petrol, bakır, doğal gaz, buğday, pamuk ve mısır gibi malların tümüne verilen addır. Bu malların alım satımı yapılmasına ise emita borsası denir.

Ülkemizde Bitcoin ve Kripto para dünyası giderek ilgi duyulmaya başlandı. Maliye bakanlığı başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası şuanda Bitcoin ve Kripto paralar için bir isim arayışına girdiler. Bu konuda çalışmalar sürse de, net açıklama ilerleyen zamanlarda bildirilecek. Fakat, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, üç kurumun incelemesi üzerine bazı detayları bildirdi.

Kripto Paralara Vergi Geliyor

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, Kripto paradan vergi alınması için isimlendirme şarttır dedi. Ertürk, Emtia, menkul kıymet ve para gibi isimlere yoğunlaştıklarını belirtti. Ayrıca kurumların Bitcoin’e olan davranışları üzerine bir açıklama getiren Ertürk, Sermaye Piyasası Kurulu bu konuda Bitcoin’in menkul kıymet kategorisine uymadığını bildiriyor.

Ertürk, Bitcoin’in menkul kıymet kategorisine girmesi için ürün olması gerekir şeklinde açıklama yaptı. Merkez bankası ise  Bitcoin’e para denilmesi için devlet tarafından basılan para olması gerekir, fakat para olmadığı için bu kategoriye de girmiyor şeklinde açıklama yaptı.

Bu iki kurumun açıklamasına göre, Türkiye kripto paralara vergi getirmesi için son seçenek olarak emita kategorisinde değerlendireceği kesin gibi gözüküyor. Diyelim ki kripto para emita olarak kabul edildi. Peki sonrasında ne olur?

Bitcoin’e ve Kripto Paralara Vergi ve KDV Gelir

Bitcoin’e isim vermelerini en önemli nedeni, Maliye’nin kripto paralara vergi getirmesi için bir kategoride yer alması  veya ona isim vermesi gerekir. Eğer kripto paralara bir isim konulursa, kripto paralardan kazanç elde edenler vergi vermek zorunda kalacaklar.

Fakat Bitcoin para kategorisine girerse o zaman vergilendirme yapılmayacağı için sizden vergi istenmeyecek, ancak 11 bin TL’yi aşmamamız koşuluyla vergi istenmeyecek. Ama 11 bin TL’nin altında olursa vergiye ihtiyaç duyulmayacak.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku