Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak İçin Hangi Yolları İzlemeliyiz

Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak

Çalışırken yüksek lisans yapmak için kamu ve özel sektör bu konuda izin verir mi? Çalışırken MBA, yüksek lisans veya doktora gibi programlara devam etmek akademi kariyer için bir engel mi?

Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak

Çalışırken yüksek lisans yapmak, eğitim hayatınızın sonu anlamına gelmiyor. Çalışan pek çok kişi MBA, yüksek lisans veya doktora gibi programlara devam ederek hem sektörel hemde akademik kariyerini sürdürebiliyorlar. Bu programlara devam etmek artık eskisi kadar zor değil.

Yönetici ve çalışanlar iş çıkışı ikinci öğretim programlarına katılabilecek ve çalıştığı şirketten eğitimleriyle ilgili hem maddi hemde zaman olarak destekte alabilecekler. Tabi çalışırken yüksek lisans yapmak için bazı zorluklarda var.

Burada işinize ne kadar vakit ayıra biliyorsanız, eğitiminize de o kadar vakit ayıracaksınız. Ayrıca tez, sunum ve proje ödevlerinizi özenle yapmanız gerekiyor. Kamuda ve özel sektörde çalışırken yüksek lisans yapmak mümkün mü? veya Çalışırken yüksek lisans yapmak için hangi yolları izlemeliyiz? bu gibi soruların cevaplarını sizlere maddeler halinde açıklayacağım.

Patronunuz İle Görüşün

Çalışırken yüksek lisans yapmak için kamuda izin alma

İlk yapmanız gereken durumlardan biri, bu isteğinizi ve eğitiminizin sürecini patronunuza bildirmelisiniz. Ayrıca patronlar işini titizlikle yapan ve hedefi için çabalayan çalışanları kaliteli görür. Burada asıl amacınız patronunuz ile aranızdaki iletişimi sağlamlaştırmak olsun.

Eğer yüksek eğitim alırsanız, maaşınıza zam yapılacak mı veya yapılmayacak mı bunları öğrenin. Patronunuza, ve eğitim birlikte yürütebilir olduğunu kanıtlayın. Ayrıca patronunuza ders veya sınav saatleri gibi durumlarda erken çıkmanız gerektiğini önceden bildirin.

Eğitim Alacağınız Programı İyi Seçin

Çalışırken yüksek lisans yapmak için özel sektörde izin alma

Çalışırken yüksek lisans yapmak için hangi programların size uygun olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Çünkü doğru programı bulmak performans açısından size fayda sağlayacaktır. Öncelikle karar verdiğiniz eğitimi not alın.

Karar verdiğiniz eğitim işinizle ilgili olabilir veya olmayabilir. Bu konuda kendinize bazı sorular hazırlayın ve bu soruları cevaplayın. Eğitimin süresi kaç yıl olmalı? Uzun bir doktora eğitimi için hazır mısınız? 1 yıl sürecek MBA programı sizin için uygun mu?

Tezli mi yoksa tezsiz mi yüksek lisans yapmak istiyorsunuz? bu gibi soruları cevaplamak önceliğiniz olsun. Ayrıca bu sorulara sizde bir şeyler ekleyebilirsiniz. Okulunuzu seçerken iyi bir araştırma yapın. Özellikle iyi bir eğitim için okulun akademik kadrosu bu konuda çok önemlidir.

Eğitim Alacağınız Program İçin Okul Araştırması Yapınız

Kamuda çalışırken yüksek lisans yapmak

Kamuda veya özel sektörde çalışırken yüksek lisans yapmak için eğitim alacağınız program ve okul araştırması yapmak, hem işiniz hemde eğitiminiz açısından size fayda sağlayacaktır. Zaman kazanmak açısında işinize yakın okulları tercih edin.

Böylece trafikten kurtularak, işinize ve eğitiminize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca online yüksek lisans eğitim programlarına evden katılarak da eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu konuda okulunuzla iletişime geçerek, merak ettiğiniz konuda sorular sorun ve cevaplandırın. Ayrıca sürecin hızlanması açısından bunları not almanızı tavsiye ederim.

Öğrenci ve Hocalardan Eğitiminiz İçin Bilgi Alınız

Çalışırken yüksek lisans yapmak için bazı ipuçları

Eğitiminizin ve okulun kalitesini öğrenmek için o okulun öğrencileri ve hocalarıyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu kişilere sorular sorarak, merak ettiğiniz konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Not aldığınız okulların öğrencileri ile görüşerek okulun ve eğitimin kalitesi hakkında bilgiler edininiz.

Öğrencilere hem çalışıp hemde nasıl yüksek lisans yaptıklarını sorun veya bu konuda zorluk yaşıyorlar mı? yada size önerebilecekleri bir tavsiye var mı? bunları öğreniniz. Merak ettiğiniz soruların netleşmesi açısından alacağınız derslerin içeriğini öğrenmeniz de gerekir.

Ayrıca alacağınız eğitimin ücretli olması sizi hangi yönde etkiler bunları da araştırmanız gerekir. Her zaman en kötü ihtimalleri düşünerek, bütçenizi ona göre ayarlayın. Eğitimin ücreti için taksit yapılıyor mu? ve burs alabileceğiniz yerler var mı? bunları araştırmalısınız.

Ayrıca yol, yemek gibi bazı giderleri de hesaplamanız gerekiyor. Çalıştığınız yerinin insan kaynakları departmanı ile görüşerek, anlaşmalı oldukları eğitim kurumlarını var mı? bunları öğrenin.

Akademide Başarılı Olmak

Çalışırken yüksek lisans yapmak için yapılması gerekenler

İş yerinizde ve akademide başarılı olmak mümkün. Bu konuda ilk yapmanız gereken ödevlerinizi ve projelerinizi zamanında yapmak olsun. Ayrıca ders planınızı görebileceğiniz bir yere asın. Ders başlamadan önce tekrar edin. Ayrıca düzenli olarak ders notu tutun ve okulunuza düzenli olarak devam edin.

Evet, yüksek lisans yapmak kolay değil. Bunun için özellikle hafta sonları ailenizden ve arkadaşlarınızdan biraz kısarak derslerinize yoğunlaşmanız gerekir. Emin olun bu size başarı getirecektir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Mustafa Kabasakal diyor

    İçinde olduğum bir konu. Özellikle tezli olunca ve evli çocuklu olunca zamanla yarışmak gerekiyor.

    1. Ali Mutlu diyor

      Yorumunuz için teşekkürler ederim Mustafa bey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku