Çalışan Kişi Neden Mevcut İşinden Ayrılıp Kendi İşini Kurmak İster?

Girişimci Ruhuna Sahip Olan İnsanlar Mevcut İşinden Neden Ayrılır?

Bir çalışan neden mevcut işinden ayrılarak kendi işini kurmak ister? peki bunun sebebi ne olabilir? Konuyla ilgili çalışan kişiler üzerinde bir araştırma yapılmış ve enteresan sonuçlar ortaya çıkmış.

Sıfırdan kendi işini kurmak

Bu tür kişilerin amacı kendilerine yeni bir iş modeli yaratarak burada yaptığı işte özgür hareket etmeleri, çalışma saatlerini kendilerine göre ayarlamaları ve tüm yönetimin kendilerinde olmasını istemeleridir. Bu kişiler girişimci ruhuna sahip olan kişilerdir.

Ayrıca bu insanların çalışma potansiyeli ve fikir üretimi oldukça yüksektir. Bir çok işletme ne yazık ki girişimci ruhuna sahip olan kişileri görememektedir. Girişimci ruhuna sahip olan insanların öz güveni yüksektir, bağımsız çalışırlar, kararları kendileri alıp hemen uygularlar ve zaman yönetimi oldukça iyidir.

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim?

Apple‘ın kurucusu Steve Jobs’ın bu noktada yaptığı açıklama şöyle; “Doğru kişileri ve girişimci ruhuna sahip olan kişileri işe alın. İyi bir personel şirketinizi zirveye taşıya bilir. Bu kişiler yaratıcı, kararlı ve müşterinin ne istediğini bilen kişilerdir. Bu insanlar kurdukları ufak çaplı bir şirketi iyi bir noktaya getirebilirler.” İşletmelerin yaptığı en büyük hata personel seçiminde çok zayıf kalması ve girişimcilik ruhunu taşıyan insanları desteklememektedir.

Amerika‘daki büyük şirketlere baktığımızda hepsinin başında insanları dinleyen, özgürlüklerine önem veren ve her fikri değerlendiren CEO‘lar bulunmaktadır. Sonuç olarak işletmelerin özgürlükleri kısaltması, fikirleri önemsenmemesi ve çalışanlarına güvenmemesi mevcut işinden ayrılmasını sağlayan en büyük nedenlerdendir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku