Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma’nın başarı hikayesi, beni derinden etkilediği gibi sizi de etkileyeceğine eminim. E-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, başarıyı elde etmek için zor yollardan geçtiği açıkça ortada. Hadi o zaman hep birlikte Jack Ma’nın hayatı ve onun başarı hikayesini inceleyelim.

Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

E-ticaret sektöründe büyük bir başarı yakalayan ve çinin en zengin iş adamlarından olan Jack Ma, bu noktaya gelmek için birçok kez başarısızlığa uğradı, ama hiç pes etmedi. Şuana kadar birçok başarı hikayesi okudum ama hiç böylesini okumadım.

Bence bu adamın filminin yapılması ve girişimcilere izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hikaye, hayalleri için çabalayan ama her zaman başarısızlığa uğrayan insanlar için büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. İşte Jack Ma’nın başarı hikayesi

Gerçek ismi Ma Youn’dır. 1964 yılında Hangzhou’da doğmuştur. Hangzhou, Çin’in cennet bahçesi olarak bilinen en güzel kentlerinden biridir. Henüz 9 yaşındayken İngilizce öğrenmek için sabah erkenden kakıp şehir merkezine gidiyordu.

Burada bulunan otellerde turistler ile tanışıp hem onları ücretsiz gezdiriyor hemde İngilizce pratik yapıyordu. Ma Youn İngilizceyi öğrenene kadar 9 yıl boyunca ücretsiz olarak turistleri gezdirdi. Turistler onun ismini söylerken zorlanıyordu ve bu yüzden ona Jack adını verdiler.

Okumaya karar verse de, hem ilkokulda hemde üniversitede başarısız olur. Ardından Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvuruda bulunur, fakat her başvurusunda reddedilir.

Jack Ma, 2 kez girdiği üniversite sınavını kazanamasa da, 3. denemesinde kazanır. Hangzhou’da bir üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümüne girer, fakat o kentin en kötü üniversitesi olduğunu söyler. Jac Ma, hem akademi hayatı, hemde iş hayatı boyunca birçok kez başarısız olmuştur.

Çünkü 30’a yakın işe başvurdu ama hepsinden ret aldı. Jack Ma iş hayatındaki başarısızlıkları şöyle açıklıyor:

Polis olmak istedim ve bir gün başvuru yaptım. Başvuran 5 kişi vardı ve onlardan biri bendim. Fakat başvuran 5 kişiden 4’ü kabul edildi ama beni kabul etmediler. Çin pazarında büyük bir zirve yakalayan KFC’ye iş için 25 kişi başvurdu ve onlardan biri yine bendim. Fakat 24 kişi alındı ve ben yine alınmadım.

Jack Ma Alibaba - Kurucusu

Jack Ma’nın lise yıllarında tanıştığı bir kız vardı. Üniversiteyi bitirince onunla evlendi. 1995 yılında Amerika’da tercümanlık yapmak için gitmişti. Orada teknoloji çağının en büyük buluşu olan internet ile tanıştı. O dönem Excite, Yahoo ve Google gibi arama motorları vardı.

Jack Ma İnternet’in ne olduğunu bilmiyordu ama arkadaşları bu konuda yardımcı oldu. İlk başta arama motoruna bira yazdı, fakat birçok sonuç çıkmasına rağmen Çin birası ile ilgili bir sonuç bulamamıştı.

Bunun üzerine bir İngilizce çeviri sitesi kurudu ama başarılı olamadı. Fakat bu işin peşini bırakmadı. Ülkesi Çin’e döndü. Burada 17 arkadaşı ile 1999 yılında Alibaba.com’u kurdu. Evet, sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu isim Alibaba ve Kırk Haramilerden geliyor.

İşte hikayesi de şöyle: Jack Ma kurduğu bu sitenin ismini Amerika’ya seyahat ederken buldu. Amerika’da bir restoranda öğle vakti yemek yerken birden aklına Alibaba ismi gelir.

Jack Ma yemek yediği restoranda çalışan bir garson kıza sen Alibaba’yı biliyor musun? der, kız ise evet efendim biliyorum şeklinde cevap verir. Yemeğini yedikten sonra dışarı çıkar ve yoldaki kişilere siz Alibaba’yı biliyor musunuz? Diye sorar.

Yoldaki kişiler evet Alibaba’yı biliyoruz şeklinde cevap verirler. Jack Ma bu cevabın üzerine sitenin ismini Alibaba olmasına karar verir.

Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

Fakat birçok Amerikalı yatırımcı bu şirketin gelecek vaat etiğini düşünmez. Hatta Jack Ma’nın deli olduğunu düşünürler. Fakat Jack Ma bu söylentilere kulak asmadan 100 bin dolar ile şirketi kurar. Belli bir süre sonra Goldman, Sachs ve Softman gibi şirketlerden yatırım alır.

Jack Ma ürünleri siteye koyar. Tabi başlarda Alibaba’nın ödeme sistemi yoktu. Bunun üzerine Ali pay adında elektronik ödeme sistemi meydana getirir. Şuanda Ali pay ödeme sisteminin 800 milyon kullanıcısı bulunuyor.

2003 yılında E-ticaret sektöründe popüler olan eBay şirketine rakip olur ve TaoBao adında bir alışveriş sitesi kurar. Jack Ma’nın kurduğu site yükselerek iyi bir noktaya geldi. Bunu fark eden eBay, Jack Ma’ya siteyi satması için teklif sunar, fakat o teklifi reddeder.

Şuanda Alibaba’nın dünya genelinde 25 bine yakın çalışanı bulunmaktadır. Ayrıca 10 binden fazla ortak şirketi de bulunuyor. Jack Ma, 2013 yılında Alibaba’nın CEO’luk görevinden istifa ederek, yerini genç girişimcilere bırakır.

Fakat şirkette yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaya devam eder. Jack Ma aynı zamanda çevre temizliğine önem veren biridir. Hatta bu konuya o kadar değer verir ki, Çin’de çevre kirliliğine karşı Nature Conservancy adında bir örgütün yönetim kurulu başkanlığını üstlenir.

Jack Ma tüm bu olumsuzluklara rağmen şirketini kurup, 300 milyar dolara ulaştırmayı başarmıştır. Jac Ma’nın bir sözü beni çok etkiledi.

Bir işte başarılı olmak istiyorsanız asla pes etmeyin. Bu iş ilk gün size zor gelebilir, yarın daha da zor olabilir, ama bir gün o işinizin iyi bir noktaya geldiğini göreceksiniz.

Jack Ma Alibaba - Kurucusu

Jack  Ma birçok olumsuzluklara rağmen mücadele etmeyi bırakmamıştır. Bu kişiliği, girişimci olmak isteyen insanlar için mükemmel bir örnek diyebilirim. Başarısızlığa uğrayan birçok insan gibi, benim de zaman zaman başarısız olduğum durumlar olmuştur.

Hatta başarısız oldum diye pes ettiğim zamanlar da olmuştur. Ama bu tür insanların başarı hikayelerini okudukça kendimi daima motive ettim. Unutmayalım ki başarıyı yakalamak için her zaman bir yol vardır.

Yeter ki biz çevremizdeki insanların olumsuz söylentilerine kulak asmayalım ve başarısız oldum diye çevremizdekileri suçlamayalım. Ne zaman başarısızlığa kapılsanız ve motivasyonunuz düşse bu tür insanların hayat hikayelerini okuyun.

Jack Ma gibi başarı hikayeleri sizi motive edecek ve mücadele ruhunuzu yeniden canlandıracaktır. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın..

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Murat Ceylan diyor

    İlk defa böyle bir hayat hikayesi okuyorum. Jack Ma’nın hayatı gerçekten sıkıntılı geçmiş. Jack Ma nereye başvuru yapsa diğerlerini alıyorlar ama onu almıyorlar. Bu tür durumlar insanın motivasyonunu düşürür. Fakat Jack Ma hayatında yaşadığı bunca olumsuzluklara rağmen pes etmemiş ve yeni şeyler keşif etmiş. Acaba adamın tipinden dolayı mı işe almadılar? Benim kafam burada takıldı. Bence umudunu kaybeden insanların okuması gereken bir başarı hikayesi. Tavsiyedir.

    1. Ali Mutlu diyor

      Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku