İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti – Charles Dickens’in Romanından

İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti – Charles Dickens

İki şehrin hikayesi kitap özeti ile yine karşınızdayım. Kitap, Charles Dickens’in en çok okunan romanlarından biridir. Tarihi roman özelliği taşıyan iki şehrin hikayesi kitabı, dünya klasikleri arasında bulunan sürükleyici bir romandır. Şimdi sizlere okuduğum İki şehrin hikayesi kitap özetini bu yazımda aktaracağım.

İki şehrin hikayesi kitap özeti

Kitabın özetine başlamadan önce yazar Charles Dickens kimdir? Kısaca hayatından bahsetmek istiyorum.

Charles Dickens Kimdir?

Bir İngiliz yazardır. 1812 yılında İngiltere’nin Portsmouth eyaletinde dünyaya gelir. Babası devlet işlerin de çalışan bir memurdur. Babası borçlarını ödeyemediği için hapse girer. Bu yüzden maddi sıkıntılar çeken Charles Dickens, küçük yaşta çalışmak zorunda kalır.

Yaşadığı bu sıkıntılar, yazarlık kariyerine büyük etki etmiştir. Ayrıca kitapları birçok dile çevrilerek yayınlanmıştır. Yaşamı boyunca ortaya koyduğu eserler, onu kısa zamanda büyük bir şöhrete kavuşturmuştur.

İki şehrin hikayesi kitap özeti

Ayrıca eleştirmen olan Charles Dickens, köleliğe de karşı çıkmıştır. 1858 yılın Dickens, eşinden ayrıldıktan sonra sık sık seyahatlerde bulunmuş ve birçok yerde konferanslar vermiştir. Bu koşturmaca onu çok yormuş ve evinde dinlenmeye çekilmiştir.

1870’te Haziran ayında İngiltere’nin Higham kasabasında hayatını kaybetmiştir. Yaşamı boyunca ortaya koyduğu başlıca eserler şunlardır: Bir Noel Şarkısı, Oliver Twist, Zor Yıllar, Küçük Dorrit, Amerika Yılları, Büyük Ümitler ve İki şehrin hikayesi kitabı bu başlıca eserlerin içerisinde yer almaktadır.

İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti

Roman, 1789 ve 1799 yıllarında Fransız devrimi sırasında kaleme alınmış. Bu kitapta Paris ve Londra’nın yaşadığı kıtlık ve yoksulluğun tüm acımasızlığıyla ortaya konuluşunu göreceksiniz.

Dr. Alexadre Manette Paris’te aristokratlar yüzünden Bastille hapishanesinde tek başına bir hücrede 18 yıl yatar. Bu haksızlık onun ruhsal çöküşüne sebep olmuştur. Dr. Alexadre Manette’nin Londra’da yaşayan kızı Lucia babasının öldüğünü düşünüyordu.

Bir gün Lucia babasının hayatta olup olmadığını öğrenmek için aile dostu Jarvis Lorry ile Fransa’da bulunan Bastille zindanlarına gider ve orada babasının hayatta olduğunu öğrenir. Dr. Alexadre Manette hapiste geçirdiği 18 yıllık cezanın ardından kızı Lucia ve yakın arkadaşı Jarvis Lorry tarafından Londra’ya getirilir.

Dr. Manette artık yaşlı bir ihtiyardır. Lucia Fransa’da yaşayan ve aristokrat bir aileden gelen Charles Darney ile tanışır. Fakat Darney aristokratları sevmez.

İki şehrin hikayesi kitap özeti

Darney, ezilmiş halkın yanında duran ve fakir halka yardım eli uzatan iyi biridir. Darney, Lucia ile tanışmasının ardından ona aşık olur. Sonra onunla evlenir ve bir kızı olur. Bir süre sonra Fransa’da ihtilal başlar. Tabi o sıralar Lucia’nın kızı altı yaşındadır.

Darney’in ailesi birçok kişiye zarar verdiği için İhtilalciler ailesini cezalandırır. Fakat aile üyelerinden bir tek Darney hayatta kalır.  Darney’in ailesi halka zarar verdiği için ailesi adına tazminat ödemeyi kabul eder. Bu yüzden Paris’e döner, fakat aristokrat olduğu için tutuklanır.

Haberi alan Dr. Manette ve kızı Lucia, Charles Darney’i kurtarmak için Paris’e giderler. İhtilalciler Darney’in ailesine karşı büyük nefret beslemektedirler. Darney, mahkemeye çıkarılmadan önce 1,5 yıl hapis yatar. Fakat bu süreç içerisinde Lucia, Daney’i göremez.

Sonrasında Darney mahkemeye çıkarılır ve yargılanır. Darney mahkemede St.Evremonde’lerle hiçbir şekilde irtibatının olmadığını belirtir. Ayrıca mahkemede ailesinde bulunan tüm mal varlığının zarar verdiği halka geri iade edilmesini söyler.

Darney halk tarafından saygı duyulan Dr.Manette’nin lehine ifade verdiği için ise mahkemede bulunan kişiler tarafından alkışlanır ve serbest bırakılır. Fakat Fransa‘nın dışına çıkması yasaktır. Lucia, Darney’in serbest bırakılmasına sevinemeden Darney yeniden tutuklanır.

Çünkü Dr. Manette’nin yakın dostu Defargeler ile bir gizli tanık tarafından Daney, halk düşmanı olarak suçlanmaktadır. Darney, bu suçlamanın ardından idama çarptırılarak ve 24 saat içerisinde giyotinle öldürülmesine karar verilir.

İki şehrin hikayesi kitap özeti

Bunun üzerine Dr. Manette hakimlerden merhamet diler, fakat ne yazık ki oda fayda etmez. Darney halen ailesinin işlediği suçları çekiyor. Lucia’yı büyük bir aşk ile seven avukat Carton, Lucia’nın bu acısına daha fazla katlanamayıp Darney’i kurtarma kararı alır.

Bir gün avukat Carton, Darney’in bulunduğu hücreye ziyarete gider. Burada Darney ile avukat Carton kıyafetlerini değiştirir. Çünkü Darney ile avukat Carton birbirlerine çok benzedikleri için bu durum fark edilmeyecekti. Sürenin dolmasıyla avukat Carton giyotin ile idam edilir. O sırada Darney, Lucia ve küçük kızını alarak Paris‘ten kaçmasıyla roman son bulur.

Kitapta Yer Alan Bazı Kahramanlar

Dr. Alexadre Manette: Alanında başarılı bir doktordur. Çevresinde saygı gören, kıymet verilen, akıllı ve hoşgörülü biridir. Hapishanede geçirdiği 18 yılın ardından ruhsal bir çöküş içerisine girmiştir.

Lucia Manette: Romanda güzelliği önemle belirtilen Manette, Dr. Alexadre Manette’nin kızıdır. Bolluk içinde yaşamış, saygılı ve efendi bir hanımefendidir.

Charles Darnay: Aristokrat bir aileden gelmektedir. Ezilmiş halkın yanında saf tutan ve fakir halka yardım eden birisidir. Lucia Manette’nin kocasıdır.

Sydney Carton: Kötü bir karaktere sahip mutsuz bir avukattır.

Madam Defarge: Aristokratlardan intikam almayı düşünen kötü bir kadındır.

Ernest Defarge: Hiç acıması olmayan intikam almayı düşünen taş kalpli biridir. Ayrıca Madam Deferge’nin kocasıdır.

Jarvis Lorry: Tellson adlı bankada çalışan bir iş adamı ve Alexandre Manette’nin en yakın arkadaşıdır.

Bayan Pros: Lucia Manette’nin arkadaşı ve koruyucu hizmetçisidir

Kitap Hakkında Yorumum 

Charles Dickens’in yazdığı iki şehrin hikayesi kitabı, ilk yayın tarihi 1859 ve tam 464 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın gerçek ismi iki kentin masalıdır. Ayrıca dünya klasiklerinde en çok okunan kitaplardan birisidir.

Kitabın iyi yönlerine gelecek olursak, samimi bir şekilde kaleme alındığı açıkça belli. Çünkü Fransız ihtilalinin meydana getirdiği açlık ve yoksulluğu ile bütün acımasızlığıyla kitaba aktarılmış. Ayrıca kitabın akıcı bir üslup ile yazılması ve konusu ile merak uyandırması, kitabın okunması yönünden dikkat çekici bir durumdur.

Kitabın kötü yönlerine gelecek olursak, kitabın çevirisinde bir sıkıntı yok ama Türk edebiyatından biraz geride kalmış. Onun dışında bir yetişkin kitabı diyebilirim. Açıkçası savaşı bütün çıplaklığıyla kitaba aktarmış. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku