Başarısızlık Korkusunu Yenmek İçin 5 Etkili Yötem

Başarısızlık Korkusunu Yenmek İçin Yapılması Gerekenler

Başarısızlık korkusunu yenmek için ne yapmalıyım? en etkili yöntem nedir? Başarısızlık durumundan nasıl kurtulurum? gibi durumları sizlere bu yazımda açıklayacağım.

 >> Problemin kökünü inceleyin
 >> Başarısızlığı kabullenin
 >> Başarısızlığı bir deneyim olarak görün
 >> Hedefinizi hayal edin
 >> Geçmişi değil, anı yaşayın
Başarısızlık Korkusunu Yenmek İçin En Etkili Yöntem

Genelde başarısızlık korkusu çocukluk dönemlerinde kişiye aşılanır. Çünkü bize hep telkinde bulunulurdu. Mesela bunu yapamazsın, bana sormadan bir şey yapma, böyle yapmalısın, sen onlar gibi değilsin, başaramazsın gibi telkinler ile karşılaşırız.

Bunun üzerine kişi hep bu telkinlere maruz kalır. Bununla birlikte ise onay ve izin almadan bir işi kendi başımıza yapamayız. Bu süreçte yaş ilerler ve yaş ilerledikçe başarısızlıkta bizimle birlikte ilerleyerek karakter haline gelir.

Siz bu durumun farkında olmaya bilirsiniz, ama başarısızlık korkusu geçmişinizden kaynaklı bir durumdur bunu bilmenizi isterim. Başarısızlık korkusunu yenmek kolay gibi görünmese de mümkün olduğunu bilin.

1) Problemin kökünü inceleyin
Problemin kökünü inceleyin

Burada F. Scott Fitzgerald‘ın bir sözü aklıma geliyor. “Tekbir yenilgiyi, son yenilgi olarak düşünmeyin.” Başarısızlık korkusu psikoloji olarak bizleri etkilediği için problemin kökünü incelememiz gerekir. Bir başarısızlık hissine kapıldığınızda yapmanız gereken sakin bir şekilde oturup kendinize başarısız olmaktan neden korkuyorum diye sorunuz.

Ardından bu hisleri inceleyiniz. Bu hislere neden olan durumları gördüğünüz zaman, beyninizin sizi doğru yönlendirmediğini de görürsünüz. Mesela üzerinizde otoriter kuran aileniz veya öğretmeniz iyiliğimiz için farkında olmadan sizde bir ezici durum yaratmış olabilir. Bu tür şeyler hayatınıza yön verme konusunda sizi etkilemektedir.

2) Başarısızlığı kabullenin
Başarısızlığı kabullenin 

Başarısızlık, yeni başarılara imza atmak için mükemmel bir deneyimdir. Elbette başarısız olmak istemeyiz. Ama başarısız olduk diyede hemen pes edip kolay yolları seçmemeliyiz.

Diğer taraftan bakacak olursak başarısız olamanın sorumluluğunu başkalarından veya bulunduğumuz ortamdan kaynaklandığını düşünmektir. Bu tür bahanelere kesinlikle yer vermeyin ve başarısızlığı kabullenin. Bahane üretme konusunda sizin için hazırladığım bahane üretme kendin için çözüm üret adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

3) Her başarısızlığın altında yeni başarılar yatar
Her başarısızlığın altında yeni başarılar yatar

Burada Robert Allen‘ın “başarısızlığa değil geri bildirime inanıyorum.” sözü gerçekten bu durumu çok net açıklıyor. Daha henüz bir başarı edemeyen kişiler başarısızlığı hayatının sonu olarak görür. Hayatında yeni başarılara imza atan kişiler ise başarısızlığı bir deneyim olarak görür. Yani burada şunu anlıyoruz ki ne kadar başarısız olursak o kadar yeni tecrübe kazanırız.

4) Hedefinizi hayal edin
Hedefinizi hayal edin

Hayatınızı korku ile kontrol edecek bir gelecek düşünebilir misiniz? Sizce bu durum size nasıl görünürdü? Peki yaptığınız hatalardan pişman olur muydunuz? İşte bu noktada yapmanız gereken tek şey korkularınıza rağmen hedeflerinizi ve yaşamak istediğiniz yeri hayal etmektir.

Bunun sonucunda ise pişmanlığı geride bırakıp hayatınıza yeniden devam edeceksiniz. Belki hatalar yapmış veya bu hatalardan dolayı pişmanlık duyabilirsiniz. Bunlar hayatınızı olumsuz yönde etkiler ve bu nedenle de ilerleyemezsiniz. Yapmanız gereken bu tür olumsuzluklara fırsat vermeden hayallerinize odaklanmanız dır.

5) Geçmişi değil, anı yaşayın
Geçmişi değil, anı yaşayın

Bu konuda Hindistan tarihinde yaşamış Buda adlı öğretmenin “geçmişte kalmayın, gelecekte yaşamayın, zihninizi şimdiki zamana odaklayın” sözü beni gerçekten etkilemişti. Zamanında yaptınız bir çok deneyimin tutsağı olmak ve bu durum içinden çıkamamak, harekete geçme olasılığımızı düşürür.

Buna örnek olarak Abraham Lincoln geçmişte yaşadığı sorunlara ve başarısızlığa bakmadan ABD seçimlerine altı defa girmesine rağmen altıncısında da seçimi kaybediyor. Abraham Lincoln buna rağmen çok çalışıyor ve yedinci olarak yeniden seçime giriyor ve kazanıyor.

Yani bu durumda zihninizi geçmiş ile değil gelecekle meşgul edin. Şuan ki bulunduğunuz anın keyfini çıkarın. Zamanla sizde göreceksiniz ki korkularınız da azalmalar fark edeceksiniz. Her ne yapacaksanız korkmadan ve geçmişinize takılmadan yapın. Başarısız olabilirsiniz, ama buna rağmen pes etmeden yeniden deneyin.    

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku