Aykut Karaalioğlu’nun Silikon Vadisindeki Başarı Hikayesi

Aykut Karaalioğlu’nun Başarı Hikayesi

Ebay‘e 5 yıl önce iş görüşmesi için gitmişti ama Ebay’deki yetkiliye işe ihtiyacı olmadığını ve Mobile Action adında bir şirketi olduğunu söyledi. İşte o günden sonra Aykut Karaalioğlu’nun hayatı değişti. Aykut Karaalioğlu’nun başarı hikayesi size de ilham kaynağı olacak. Sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Aykut Karaalioğlu Doğum Tarihi

Aykut Karaalioğlu ne bir yazılımcı nede bir mühendisdi. Bilkent Üniversitesinde Uluslar Arası İlişkiler okuyordu. Onun tek bir hayali vardı. O’da Ankara‘dan sonra Silikon Vadisin’de yaşamaktı. Ankara’daki üniversite eğitimini tamamladıktan sonra vakit kaybetmeden San Francisco‘ya taşındı. Burada bir arkadaşının evinde kalmaya başladı.

1 ay kadar bir süre bölgeyi tanımaya başladı. Burada para sıkıntısı çekmeye başlayan Karaalioğlu, bölgenin en büyük şirketleri olan Google, Yahoo, Twitter ve Facebook gibi şirketlerin pazarlama departmanlarına iş başvurusu yaptı ama bir Amerikan üniversitesinden mezun olmadığı için başvurusu reddedildi.

Uzun süre iş sıkıntısı yaşayan Karaalioğlu, 2 yıllık bir sürenin ardından San Francisco sokaklarında dolanırken insanların elindeki akıllı telefonları fark ediyor. O sırada Mobile Action adından bir uygulama yapma fikri aklından geçiyor ve ardından şöyle diyor; Ben öyle bir uygulama yapmalıyım ki bu insanlar uygulamamı indirip kullanabilmeli.

Bir gün Aykut Karaaalioğlu‘nu Ebay’den arayıp ofisine çağırıyorlar. İş görüşmesine giden Karaaalioğlu, benim işe ihtiyacım yok, zaten benim Mobile Action adında bir şirketim var diyerek Ebay yetkilisine söylüyor. Ebay bu proje için büyük bir teklif sundu. İşte o sırada Karaalioğlu’nun hayatı değişti.

Tavsiye Edilen Yazı: Udemy’in Kurucusu Eren Bali’nin Silikon Vadisindeki Başarısı

Mobile Action Piyasa Değeri 2019

Şimdi onu işe almayan şirketler müşterisi oldu. Silikon Vadisinin neredeyse tüm uygulamaları onun data analiz şirketinde test ediliyor. Uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve reklam işleri için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Bundan 5 yıl önce kurduğu Mobile Action son bir yılda Facebook, Angry Birds ve Uber‘in yatırımcılarından 4.5 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin büyüme hızı her yıl %25 oranında artıyor. Dünyada 100 bin müşteriye ulaşan Mobile Action, 60 milyarlık bir dataya sahip.

Ayrıca Google, Ebay, Yandex, Tinder ve Yahoo gibi dev şirketler müşterileri arasında yer alıyor. Şirketin bir ofisi Silikon Vadisi’nde Twitter binasının karşısında bulunurken, diğer ofisi ise Ankara Bilkent Teknokent‘te bulunuyor.

Evet, Ankara’dan San Francisco’ya hayali için geldi. Burada 2 yıl boyunca iş aradı. Hiç iş bulamasa da umudunu kaybetmedi. Çevresinde gördüğü akıllı telefonlar ile bir fikir ortaya koydu. Bu fikrin ürüne dönüşmesi için çaba sarf etti ve bu çabanın sonunda hayali gerçekleşti.

Çoğumuz Aykut Karaalioğlu, Steve Jobs, Bill Gates, Elon Musk ve Eren Bali gibi girişimcilerin aileden kalma servetleriyle bu noktaya geldiklerini düşünürdük. Fakat bu insanların hayatlarını incelediğimizde öyle bir desteğin olmadığını ve sıfırdan başladıklarını görüyoruz. Bu insanlar kurdukları hayalleri gerçekleşsin diye yoğun çaba sarf ettiler.

Sadece bu insanlar mı hayal kuruyor? Tabi ki hayır! Herkesin bir hayali var ama önemli olan o hayali ürüne dönüştürmek. O hayal için yıllarını vermek. İşte o zaman hayaliniz gerçekleşir. Umarım hepinizin hayali gerçekleşir. Yeter ki hayallerimize sonuna kadar inanalım…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
5 Yorum var
 1. Eren diyor

  Aykut karaalioğlu’nu Cüneyt Özdemir vasıtasıyla tanıdım. Silikon vadisinde böyle büyük işlere imza atan Türk girişimcileri görmek gerçekten gurur verici. Kendisini buradan tebrik ediyorum.

 2. Gökçe Gedikli diyor

  Öncelikle böyle girişimcilerin hayatlarını sitenizde bizimle paylaştığınız için size minnettarım Ali bey. Sizden ricam böyle içeriklere daya çok yer verin. ilginize şimdiden teşekkürler.

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Gökçe hanım bu aralar uzun zamandır iş yoğunluğundan dolayı siteyle pek ilgilenemiyorum. Ama yakın zamanda yine sitede içerikler üreteceğim. Önerinizi dikkate aldım . Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Melike diyor

  Ben Aykut beyi, gazeteci Cüneyt Özdemir’in silikon vadisi belgeselinde tanıdım. Oradaki röportajı bana ilham kaynağı oldu kendisini takip ediyorum. Muhteşem bir insan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku