Girişim Fikrinizi Türkiye’de Nasıl Hayata Geçirebilirsiniz?

Girişim Fikriniz İçin Yapmanız Gerekenler

Girişim fikrinizi Türkiye de nasıl hayata geçirebilirsiniz? Türkiye de girişimcilere destek veren yerler var mı? Peki varsa nereden başlamalıyım? gibi soruları elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

 >> Fikri Ürüne Nasıl Dönüştürebilirim?
 >> Projem İçin Yazılımcı Kişileri Nereden Bulabilirim?
 >> Fikri Ürüne Dönüştürdüm, Şimdi Ne Olacak?
 >> Kuluçka Merkezleri

Bir girişim fikriniz olabilir, ancak siz bu fikri bir ürüne dönüştürmediğiniz sürece kimseden yardım beklemeyiniz. Çünkü ortada olmayan bir ürün için kimse destek vermez. Bu konuda Steve Jobs, Apple‘ı kurmadan önce arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte arabasını ve hesap makinesini sattı.

Ardından elde ettikleri parayla fikirlerini ürüne dönüştürüp yatırımcılara tanıttılar. Evet, Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın ürünü büyük bir şirketin kapısını açtı. Her insanın girişimcilik fikirleri elbette vardır. Fakat önemli olan sizin bu fikirde kararlı olmanız ve girişimci ruhunu taşımanızdır.

1)Peki Fikri Ürüne Nasıl Dönüştüreceğim?

girişimci kişiler

Eğer bir donanım teknolojisi üretme fikriniz var ise veya yazılım alanında bir fikriniz var ise büyük ihtimalle mühendis olabilirsiniz. Fakat bu duruma baktığımız zaman mühendis olmayan insanlarda yazılımsal ve donanımsal olarak yaratıcı fikirler ortaya koyabiliyor.

Mesela yazılım alanında bir fikriniz var fakat sizin yazılım konusunda hiç bir bilgi veya tecrübeniz yok. Bu konuda sizin gibi girişimci ruhuna sahip olan yazılımcı arkadaşlarınızı projenize dahil edebilirsiniz. Onlarda sizin gibi projenizin kurucu ortakları olacak ve hisselerinizi aranızda paylaşacaksınız.

Tabi bu işte sermaye lazım. Eğer sermayeniz var ise yazılımcıya projenin ücretini ödeyerek satın alın. Fakat sermayeniz yok ise yazılımcıya hisse vererek projeyi tamamlaya bilirsiniz. Dünya geneline baktığımızda çoğunlukla girişimciler hisselerini yatırımcı ortaklarına vererek projelerini tamamlıyorlar.

Projem İçin Yazılımcı Kişileri Nereden Bulabilirim?

Silikon vadisine gittiğinizde her sokakta bir girişimci ruhuna sahip insanlar ile tanışabilirsiniz. Orada girişimci ruhuna sahip bir çok yazılımcı arkadaş bulabilirsiniz. Fakat Türkiye’de durum çok farklı ve her sokakta girişimci ruhuna sahip yazılımcılar bulamıyorsunuz.

İşte bu noktada yapmanız gereken tek şey girişimcilik etkinliklerine katılmaktır. Burada toplanan insanlar girişimci ruhuna sahip insanlardır ve bu insanlar bir arada çalışmayı fikir alış verişi yapmayı severler. Burada insanlarla tanışıp onlara kendinizden bahsederek samimi yaklaşımlarda bulunun.

Bir çok girişimci böyle etkinliklerde yeni ortaklıklar kurarak büyük başarılara imza atıyorlar. Sizde bu başarıyı elde edebilirsiniz yeter ki kararlı ve sabırlı olun..

Fikri Ürüne Dönüştürdüm, Şimdi Ne Olacak?

Fikrinizi ürüne dönüştürdünüz ve artık tanıtım aşamasında, peki şimdi ne yapacaksınız. Tabi ki bu ürünü tanıtabileceğimiz kurum veya kuruluşlara ihtiyacınız olacaktır. Projenizi hızlandırmak için size tavsiye edeceğim yer kuluçka merkezleridir.

Türkiye'deki kuluçka merkezleri

Kuluçka Merkezleri

1. Boğaziçi Üniversitesi kuluçka merkezi

2. Etohum

3. Hacettepe Üniversitesi kuluçka merkezi

4. Koç Üniversitesi kuluçka merkezi

5. Sabancı Üniversitesi kuluçka merkezi  

6. Avea Labs kuluçka merkezi

7. Bilkent Cyberpark

Eğer bu kuluçka merkezlerinin birinde ürününüzü tanıtıp buradaki programlardan birine dahil olduğunuzda, işte başarının birinci basamağına çıktınız demektir. Burada büyüme, patent, yatırım, pazarlama gibi konulara hakim olacak ve tecrübe kazanacaksınız.

Bunların dışında daha fazlasını yapabilirsiniz. Mesela başarılı kişilerle diyalog halinde olabilir veya girişim fikirleri olan arkadaşlarınız ile bilgi alış verişi sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni ofisinizde projenize yoğunlaşarak işinize hız katabilirsiniz.

Projeniz için kuluçka merkezinde kalarak projenizi geliştirebilirsiniz. Bu süre içerisinde müşterileriniz oluşmaya başlayacak ve büyümeye doğru gideceksiniz. Artık geminin yelkenlerini indirin, çünkü büyümek için okyanusa açılacağız. İşte tam bu noktada size inanan yatırımcılarınız devreye girecek ve böylece dahada büyüyeceksiniz.

girişim fikri hızlandırma

Bu işte inanç, sabır, cesaret olmazsa başarıyı yakalayamazsınız. Başarıyı yakalayan insanların hayatlarını okuduğumda hepsinin büyük risk aldıklarını ve bu zorlu yolun sonunda ise başarıyı yakaladıklarını okudum. Steve Jobs ve Steve Wozniak‘ta Apple için büyük riskler almıştı. Yapacağınız proje her ne olursa olsun kendinizden fedakarlık edin.

Tavsiye edilen yazı: Başarısızlık Korkusunu Yenmek İçin Yapmanız Gerekenler

Çünkü para kazanmadan 1-2 sene beklemek gerekiyor. Bazen ne yaparsanız yapın projeniz yarı yolda kalabiliyor. Tarihte bir çok bilim adamı yaptığı işte ne kadar başarısız olduysa, yılmadan daha çok çalışıp başarıyı yakalayarak sonunda istediği noktaya gelebildiler.

Dediğim gibi bu işte inanç, sabır, cesaret çok önemlidir. Bu yazımda sizlere deneyimlerimi aktardım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku