E-ticaret Girişiminiz İçin Tedarikçi Bulmak

Tedarikçi Bulmak İçin Ne Yapılmalı?

E-ticaret sektöründe dropshipping yapmak için tedarikçi bulmak, bu işin en önemli noktalarından biridir. Peki, tedarikçi bulmak için ne yapmalıyız?
 dropshipping yapmak için tedarikçi bulmakE-ticaret sitenizde satacağınız ürün için tedarikçi bulmak gerekir. Bu konuda ne kadar kendi imalatımız ile oluşturduğunuz ürünleri satacak olsanız da, bu ürünleri üretmede kullanılacak ham madde ve ürünleri çeşitlendirmek için mutlaka bir tedarikçi ile çalışmak gerekir.

Bu konuda size önerim tedarikçiyi iyi belirleyiniz. Çünkü ham madde ve ürün tedariki için herhangi bir sıkıntıda girişiminiz başarısızlığa uğrayabilir. Tedarikçiniz ne kadar iyi olursa girişiminizde o kadar başarılı olur.  Peki, tedarikçi ararken nelere dikkat edilmeli? Bu konuyu biraz inceleyelim.

Tedarikçi Bulmak

 dropshipping yapmak için tedarikçi bulmakE-ticaret girişiminizde en önemli konulardan biri kaliteli tedarikçi bulmak. Nedeni ise sipariş veren müşterinin ürünü olabildiğince kısa sürede istemesidir. Mesela diyelim ki siz ürünü stoklayarak değil de, tedarikçiden ürünü tedarik ederek işi yürütüyorsunuz.

Fakat bu tedarikçi size ürünü gönderirken sıkıntı çıkarırsa, işte o zaman müşteri kaybedersiniz. Size bunu bir örnek ile açıklayayım. Örneğin müşteriniz sizden bir ürün sipariş etti. Siz bu ürünü 1 veya 3 gün içerisinde değil de, ürünü tedarikçiden tedarik edip 4 veya 6 günde gönderim sağlarsanız, müşteri sizden ürün almaktan vazgeçer.

Burada ürün siparişi verebileceğiniz tedarikçi size yakın olmalıdır ki, bu süre azalsın. Böylece siparişiniz size kısa sürede ulaşacak sizde müşteriye tahmin edilen süre içerisinde göndereceksiniz. Tabi ürünü sipariş etmeden önce adetini sorunuz ve ona göre tedarik ediniz.

Aksi takdirde siz ve müşteriniz sıkıntı yaşayabilir. Çünkü sipariş verilen ürünler imalat sırasında sorunlar çıkarabilir yada imalatı tamamlanan ürünleri tedarikçiden siz almadan başkası alabilir. Bu yüzden müşterinin sipariş verdiği ürün zamanın ulaşamayacak ve siparişi iptal edecektir.

Tabi buda müşteri kaybınıza neden olacaktır. Benim size önerim her zaman stoklu çalışınız. Çünkü bu durum hem sizin açınızdan hemde müşteriniz açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Dropshipping’de Fiyat ve Kalite

 dropshipping yapmak için tedarikçi bulmakTedarikçi bulmak adına en önemli durumlardan biri fiyat ve kalitedir. Bazı tedarikçiler pazarlık payı bırakarak, size verebileceği fiyatın üzerinde söyleyebilir. Burada sizin yapmanız gereken tedarikçinin verdiği fiyatın altında bir rakam söyleyerek pazarlık yapmanızdır.

Eğer tedarikçi sizin teklif ettiğiniz rakamı kabul etmemekte ısrarcıysa, sakın zorlamayın. Çünkü bu durum size kazandırmak yerine kaybettirebilir. Çünkü düşük fiyattan aldığınız için tedarikçi bu durumdan memnun kalmayacak ve ürününüzü geciktirmede size sıkıntı çıkaracaktır.

Sizin burada yapmanız gereken hem uygun hem de kaliteli ürün tedarik etmek. Bunu ikisini yaparsanız hem siz hem de müşterileriniz sıkıntı yaşamaz. Eğer müşteri potansiyelinizi arttırmak ve sıkıntı yaşamamak istiyorsanız, ucuz tedarikçiden kaçının. Tedarikçi bulmak için önceliğiniz fiyat değil, kalite olsun.

Stok Belirlemek

 dropshipping yapmak için tedarikçi bulmakBu konuda en önemli şey, bir ürünün ne zaman ve ne kadar satılacağını önceden kestirip stoklamak dır. Böylece hem stok maliyetini düşürecek hem de ürünler elinizde kalmayacak. Tabi bu stoklama işini e ticaret sektöründe pek rastlamanız mümkün değil.

Ürünlerin satılıp satılmayacağını net olarak belirleyemezsiniz ama deneme yanılma yöntemiyle aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Mesela çok satılan ve az satılan ürünlerden 2 veya 3 tane bulundurmanız size fayda sağlayacaktır.

Çünkü ürününüz bitmeye yakın tedarikçiden sipariş edilirse size zaman kazandıracaktır. Bu yüzden tedarikçi bulmak için önceliğiniz kalite olmalı ki sıkıntı yaşamayasınız.

Bu yazımda sizlere e-ticaret girişiminiz İçin tedarikçi bulmak adına bazı ip uçları verdim. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku