Google Yerel Arama Sonuçları İçin Bilgilerinizi Kullanıyor

Google Yerel Arama Sonuçları İçin Cihazınızı Kullanıyor

Google yerel arama sonuçlarını, cihazınızın verdiği bilgiler doğrultusunda sizlere sunuyor. Peki Google’ın algıladığı konumu nereden görebiliriz? işte bu yazımda sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Önceden durum bu şekilde değildi. Eskiden bu ayarı sadece Google‘ın ala adı uzantısını değiştirerek çözüyorduk. Mesela Türkiye‘nin alan adı uzantısı .tr veya Almanya‘nın alan adı uzantısı .de gibi işte bu alan adları uzantısını değiştirerek bu özelliği devre dışı bırakıyorduk.

Fakat şuan için alan adı değiştirmek bile bu özelliği devre dışı bırakmıyor. Diğer taraftan teknoloji öncülerinden olan Apple‘ın, İOS işletim sistemi içinde durum aynı. Yani google, masaüstü aramalar ve haritalar uygulamasında alan adınız ne olursa olsun konumunuzu algılayarak size sonuçlar gösteriyor. Arama yaparken Google‘ın alan adını değiştirseniz dahi Google yine size bulunduğunuz konumdan size sonuçlar gösterecektir.

Google, bu noktada sizin ülke değiştirdiğinizi de otomatik algılıyor. Yani siz ne yaparsanız yapın size yine bulunduğunuz ülkenin arama sonuçlarını sunuyor. Buda demek oluyor ki seyahat eden kullanıcılar gittiği ülkenin ayarını yapmasına gerek kalmadan, Google onların yerine yapacak.

Mesela diyelim ki Amerika‘ya gittiniz, Google’da arama yaptığınızda Amerika ile ilgili sonuçlar önünüze çıkacak. Eğer Türkiye ye dönerseniz, bu sefer Google arama yaptığınızda Türkiye için arama sonuçlarını size sunacak.

Tavsiye edilen yazı: Google Bedava İnternet İçin Balonları Havalandırdı

Başka ülkenin arama sonuçlarını görmek için alan adı uzantısını değiştirmek fark etmiyor. Eğer bu konuda ben yine başka yerlerin arama sonuçlarını görmek istiyorum diyorsanız, o zaman yapmanız gereken ayarlar ekranından “arama sonucu bölgeleri” kısmının altındaki menüden istediğiniz bölgeyi seçip o bölgenin arama sonuçlarını görebileceksiniz.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Derya diyor

    Çok bilgili bir paylaşım olmuş. Güncel olarak takip ediyorum blogunuzu başarılar dilerim.

    1. Ali Mutlu diyor

      Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku