Amazon Türkiye Pazarı İçin Geliyor! İşte O Tarih!

Amazon Türkiye Pazarı İçin 2018 Yılının Temmuz Ayında Geliyor  

Amazon Türkiye pazarı için hangi tarihte geleceği konusunda açıklama yaptı. Peki, dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan Amazon neden Türkiye’ye geliyor? Bu konuya birazdan açıklık getireceğiz

Amazon Türkiye Pazarı İçin Çalışmalara Başladı

Amazon Türkiye Pazarı İçin Neden Geliyor?

Türkiye’de e-ticaret olarak birçok platform var, fakat ürünler pahalı olduğu için Türk tüketiciler Amazon‘dan alış veriş yapmaya başladı. Hatta Türk girişimciler burada kendi ürünlerini bile satıyorlar. Bu yüzden Türkiye’de birçok kullanıcısı var.

Peki, Amazon Türkiye pazarı için neden geliyor? Amazondan ürün getiren Türk kullanıcılar gümrük sınırı 75 £‘nun altında olan ürünleri Türkiye‘ye rahatlıkla getirebiliyorlardı. Fakat bu durum Türkiye’deki e-ticaret platformlarını büyük oranda etkileyince Türk yetkililer bu durama bir açıklık getirerek bu sınırı 30 £‘ya düşürdü.

Tabi bu durum Türk kullanıcılarına isyan ettirdi. Türk kullanıcılar Amazon’a ürün alırken zorluk çektiklerini mail yoluyla dile getirerek bu konuda yardım etmelerini istediler. Amazon ise Türk kullanıcılarının fazla olması sebebiyle Türkiye pazarına açılma kararı aldı.

Amazon Türkiye Pazarı İçin Neden Geliyor?

Amazon Türkiye Pazarı İçin Hazırlıklara Başladı

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan Amazon, uygun fiyat ve ilginç kampanyalarıyla herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Bu kadar tercih edilmesinin sebebi ise fiyat politikası ve ücretsiz kargo seçeneğinin olmasıydı.

Türk vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gören Amazon, sonun da beklenen müjdeli haberi Türk kullanıcılarına duyurdu. Hatta bu konuyla ilgili Bloomberg HT TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, Twitter hesabından “Amazon Türkiye pazarı için 2018’in Temmuz ayında geliyor” yönünde Tweet attığı bildiriliyor.

Amazon Türkiye Pazarı İçin Hazırlıklara Başladı

Amazon Türkiye için çeşitli anlaşmaların tamamlanmasını bekliyor. Bu anlaşmalar ticari kargo izni ve buna benzer hizmetler olduğu bildiriliyor. Fakat kafalara takılan bazı önemli noktalar var. Bildiğiniz gibi Amazon’un tercih edilme sebeplerinden biri uygun fiyat ve ücretsiz kargo imkânının olmasıydı.

Amazon Türkiye pazarında olursa, döviz kurlarına bakıldığı zaman sizce nasıl bir fiyat politikası uygular. İş o tartışılır. Bir iddiaya göre Amazon, geçen aylarda Avrupa’daki merkezleri için Türk yazılım mühendisleri alacağını resmi olarak açıkladığı bildiriliyordu.

Fakat bu iddia için Amazon’dan henüz resmi bir açıklama gelmemiş. Amazonun Türkiye pazarında yerini almasıyla birlikte büyük istihdam sağlayacağı da söyleniliyor. Bu konuda devlet yetkilileri Amazonun Türkiye’de faaliyet göstermesini olumlu karşılıyor.

Hatta bu konuyla ilgili başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek Twitter hesabından Amazon’un Türkiye’ye gelmesinin elektronik ticaretin gelişmesinde olumlu yönde etki edeceğini ve KOBİ‘ler içinde yeni bir platform olacağını belirtti. 

Amazon’un Türkiye’deki İnternet Sitesi Belli Oldu

Amazon‘un Türkiye pazarında yerini almasının ardından internet adresi de belli oldu. Tahmin ettiğiniz gibi amazon.com.tr adresini aldı. Fakat siz bu siteye girdiğiniz andan itibaren www.amazon.de adresine yönlendirileceksiniz.

Şuanda durum böyle diyebiliriz. Sitenin içeriği tamamen Türkçe ve hatta Türkçe konuşan müşteri hizmetleri bile var. Herhangi bir sorunda arayarak tüm sorunlarınızı rahatlıkla halledebilirsiniz.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
3 Yorum var
 1. Hazan diyor

  Amazon için 30 euro sınırı önemli bir darbe oldu gerçekten, umarım Türkiye pazarı için rekabeti arttırıcı fiyatlarla girerler ki biz de daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabiliriz…

  1. Ali Mutlu diyor

   Amazon’un Türkiye’ye gelme sebeplerinden biride Türk kullanıcılarının fazla olmasıdır. Eğer Türkiye pazarın da yerini alırsa döviz kurlarına göre mi fiyat belirleyecek orası tartışılır tabi. Fakat Türkiye’deki e-ticaret platformlarının bu durumdan çok rahatsız olduğu açıkça belli.

 2. Büşra diyor

  Ben gelmesinin iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de bulunan ürünler çok pahalı ve o ürünler Amazonda çok uygun fiyata veriliyor. Fakat ben gümrük limitinden dolayı seviniyorum. Aksine devlet o yüksek vergileri uygularsa fiyatlar yükselir ve Amazonunda bir anlamı kalmayacağı için satışta yapamayacak. Amazon yine yurt dışında dolar ve Euro kuruna rağmen daha ucuz ürünler satacak. Bu durum Türkiye’de ise aynı olamayacak gibi görünüyor. Birileri Amazon’un sahiplerine ülkemizde yüksek vergilerin olduğunu söylesin. Yoksa hem onlar çeker hem biz çekeriz. 😀

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku