Kuantum Bilgisayar Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknoloji ve Bilgisayar Dünyasının Son Harikası Kuantum Bilgisayarlar 

Kuantum bilgisayar nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir? gibi soruları bu yazımda açıklıyorum.

Kuantum Bilgisayar Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknoloji ve bilgisayar dünyasının son harikası Kuantum bilgisayarlar geliyor. Kuantum bilgisayarı ve çalışma mantığını hemen hemen bir çoğumuz biliyoruz. Fakat o kadar kolay anlayacağımız bir sistem değil. Bu günlerde kuantum bilgisayarlardan çok bahsediliyor.

Teknoloji devi IBM, herkes kuantum bilgisayar kullanabilsin diye bazı çalışmalar yaptı ve bir bulut servisi açarak insanların hizmetine sundu. Peki, Kuantum bilgisayar nedir? diğer bilgisayarlar ile arasında bir fark var mı? sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Kuantum Bilgisayar Nedir? Diğer Bilgisayarlar ile Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayarlar 1 ve 0 olarak iki sayı şeklinde işlem yapar. Bu işlem Bınary Dıgıt (BIT) olarak adlandırılır. Bir bit 0 veya 1’dir. Fakat siz bunları sekiz tanesini (01101001) bu şekilde yan yana getirirseniz, BYTE ortaya çıkar. O yüzden megabit ve gigabyte gibi kavramlar sadece 0 ve 1’den ibarettir.

Bu gibi matematiksel hesaplamalar Alan Turing ve John von Neumann gibi matematikçiler ilgilendirir. Aslında dijital kavramın özüne bakacak olursak, günümüzde kullandığımız bilgisayarların her şeyi daha anlaşılır bir seviyeye getirdiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Yani her şey 1 ve 0’dan ibaret.

Kuantum bilgisayar ise normal bilgisayara göre farklı bir modele sahiptir. Evet, Kuantum bilgisayarda da bit var fakat bu bit Kuantum modeli olduğu için Qubit olarak adlandırılır. Aynı şekilde normal bilgisayarlarda da olduğu gibi Kuantum bilgisayarlarda 1 Qubit 0 veya 1’de olabilir. Fakat aynı anda hem 0 hemde 1 olarak da tanımlanabilir.

Yani bu duruma gizli 0 veya gizli 1 durumu diyebilir. Kuantum bilgisayar projesi üzerinde çeşitli çalışmaları bulunan ünlü Fizikçi Jerry Chow; “Bu durumları yakalayabilmek imkansız denilecek kadar zordur” diyor. Yani Kuantum bilgisayarlar normal bilgisayardan 100 milyon daha güçlü bir teknolojidir.

Kuantum Bilgisayar Ne İşe Yarar?

Kuantum bilgisayar şuanda Googla’da bulunan D.wave 2X adlı Kuantum bilgisayar kullanmaktadır. Bu bilgisayar ile 100 milyon bilgisayarın yaptığı işi tek başına yapmaktadır. Kuantum bilgisayarlar milyonlarca şifreyi kısa sürede çözebilecek devasa bir güze sahiptir.

Bu yüzden bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu bir teknolojidir. Aynı zamanda Kuantum bilgisayar ile sonu gelmeyen denklemler çözebilirsiniz, evren hakkında cevabı bulunmayan soruları çözebilirsiniz ve milyonlarca yıl alacak soruları kısa bir sürede çözebilirsiniz ve bu sistemle yapay zeka bile yapabilirsiniz.  Fakat eve giren bir teknoloji değildir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku