Yarım Saat Uyuyarak Beyin Performansını Üst Seviyeye Çıkar

Yarım Saat Uyuyarak Beyin Performansını Üst Seviyeye Çıkar

Günlük hayatımızda yaşadığımız iş yorgunluğu ve bununla birlikte gelen iş stresi beynimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sorun verimli çalışma performansımızı da büyük ölçüde etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerden kurtulmak için yarım saat uyuyarak beyin performansını üst seviyeye çıkarabiliriz. Peki, bunu nasıl yapacağız? diyorsanız yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Yarım Saat Uyuyarak Beyin Performansını Üst Seviyeye Çıkar

Akdeniz ve Güney Amerika ülkelerinde yapılan bir bilimsel çalışmada Siesta uykusu olarak adlandırdığımız öğle uykuları, verimli çalışma performansını arttırarak beyin aktivitesinde üst seviyeye çıkardığı gözlemlenmiştir.

Hatta bunu bizzat kendim denedim. Günde 7-8 saat uyuyan birisi olarak uykumu tam alamıyordum. Tabi uykumu alamayınca işe odaklanamama ile birlikte çalışma performansında düşüş yaşıyordum. Fakat öğlenden sonra uyguladığım yarım saatlik öğle uykusu ile ruhen ve bedenen daha dinç hissettiğimi fark ettim.

Tabi bu sorunu yaşayan sadece ben değildim, çalıştığım alanda bulunan kişilerinde bu sorunu yaşadıklarını fark ettim. Takım liderlerimizde çalışanların performansında düşüş görünce, öğle uykusu odaları için bir çalışma başlattı.

Hatta uyku kabini çalışmasını ilk yapan şirketlerden biride Google‘dır. Ardından Nike, British Airways, Continental, AOL ve Apple gibi şirketlerde bu konuda çalışmalar yapmıştır. Hatta bu uyku kabinleri çalışmasına Nap-Pod adını vermişlerdir.

Bunun üzerine şirketimizde tam 24 adet uyku kabini yapıldı. Çalışma arkadaşlarım yemekten sonra veya mola saatlerinde bu odalarda geçirdikleri kısa bir uyku ile daha aktif olduklarını gözlemlediler. Öğle uykusu molaları benimle birlikte çalışma arkadaşlarımı da olumlu yönde etkilemişti. Şimdi sizlere öğle uykusu hakkında bazı maddelerden bahsedeceğim.

  • Bazı şirketler çalışanlarına iş yerinde uyumasına izin veriyor. Bazı şirketler ise çalışanlarına öğle molalarında uyuyabilecekleri bir yer sağlıyor. Fakat şirketiniz öğle uykusuna karşı ise arabanızda uyuyabilirsiniz.
  • Eğer arabanızla sürekli iş seyahati yapıyorsanız, arabanızı park edebileceğiniz bir yer bulun. Fakat güvenlik şeridine kesinlikle park etmeyin. Birçok insanın güvenlik şeridini kullanarak trafik kurallarını ihlal ettiği biliyoruz. Bu nedenle bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Arabanızı güvenli bir yere park edin. Ardından arabanızın motorunu kapatıp, el frenini çekin. Eğer gece vakti ise o zaman arabanızı ışıklı ve kalabalık bir yere park edin. Bu güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca arabanızın kapılarını kilitlemeyi unutmayın.
  • Eğer okulda bir öğrenciyseniz veya bir öğretmen iseniz izin verildiği takdirde okulun kütüphanesinde uyuyabilirsiniz. Okulun en sakin yerlerinden biri kütüphanedir.
  • Işıklı ortamda uyumak uykuya dalmanızı engelleyebilir. Bu nedenle ışıksız bir ortamı yani karanlık bir ortamı tercih etmeniz gerekir. Eğer bulunduğunuz ortam ışıklı ise o zaman bir uyku maskesi kullanabilirsiniz.
  • Eğer bulunduğunuz ortam oldukça sıcaksa veya oldukça soğuksa uykuya dalmanız büyük ölçüde zorlaşacaktır. Bu yüzden serin ve rahat bir yer seçin.
  • Öğlenden sonra uygulanan uyku molaları, 30 dk veya 1 saat şeklinde olmalıdır. Tabi bu süreyi bulunduğunuz ortama göre kendiniz ayarlamanız lazım.

Kaç Dakikalık Uyku Molası Hangi Durumlarda Fayda Sağlar

5 dk arası uyku molası: Eğer vaktiniz kısaysa ve işinize devam edemeyecek kadar yorgun veya uykuluysanız, 5 dk arası kısa bir uyku yeniden aktif olmanızı sağlayabilir.

30 dk arası uyku molası: En etkili uyku molalarından biridir. Performansınızda artış sağlar. Güç uykusu yani power nap olarak geçer. Ruhen ve bedenen aktif olmanızı sağlar. 30 dk arası bir uyku molası ile daha uyanık ve daha hareketli hissedeceksiniz. Ayrıca odaklanmada büyük artış fark edeceksiniz.

60-90 dk arası uyku molası: Uzun süreli uyku molalarından biridir. Eğer geceden kalma bir uykunuz varsa veya üzerinizde zihinsel ve bedensel olarak aşırı bir yorgunluk varsa vücudunuzu tamir etmesi açısından etkili bir seçim olabilir. Fakat bu tür uyku molalarının genellikle uyku sersemliği ve ağırlık hisside verdiği biliniyor.

Ayrıca bu uyku molalarının çok kısa olanları da var. Bu kısa uyku molalarına ise mikro uyku adı veriliyor. Hatta Salvador Dali ve Einstein gibi dahilerde bu uyku biçimini kendilerine uyguluyordu. Eğer bu uyku biçimi hakkında bilginiz yoksa, Mikro Uyku ve Etkileri | Albert Einstein’ın Uyku Teorisi adlı yazımıza tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku