Dost Ülke Yunanistan’a Seyahatim

Yunanistan Seyahatiyle İlgili Gezi Planımda Neler Var?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere hayalini kurduğum Yunanistan seyahati hakkında bilgiler vereceğim. Yunanistan’da nerelere gideceğim? Yunanistan’da en çok gitmek istediğim yer neresi? Bu yazımda sizlerle paylaşıyor olacağım.

Yunanistan seyahati fikri aylar önce aklımdaydı. Yunanistan’ın tarihi kültürü ve ülkemize mesafe olarak yakın olmasıyla birlikte “Yunanistan gezisi” için artık zaman geldi diyerek uçak bileti ve otel rezervasyonu arayışına şimdiden başladım.

Zeus’un oğlu ve şarabın babası Dionysus’un topraklarına gitmek için şimdiden hazırlıklarımı tamamlamış durumdayım. 🙂 3 ay sonra iş yerimin bana vereceği yıllık iznim ile bu fırsatı değerlendirip 1 haftalık Yunanistan turu yapacağım. Peki, 1 haftalık gezi planımda neler var? Hemen sizlere anlatmaya başlıyorum.

İlk Durak Atina

Yunanistan’ın kültür kokan güzel şehri Atina için çok güzel bir gezi planı hazırladım. İlk olarak İstanbul’dan bineceğim uçak ile Atina’ya geleceğim. Ardından otelime yerleştikten sonra dışarı çıkıp otelin çevresini gözlemleyeceğim. Sonra otelde yarın ki gezi için yapacaklarımı gözden geçireceğim.

Gezi planımda ilk günümü Atina’nın o meşhur Sintagma Meydanı ve Monastraki Meydanı’nı gezmek var. Bu meydanların kültürünü ve çevresini sizlere Yunanistan dönüşünde blogumda aktarıyor olacağım. İlk günümü bu iki güzel meydanı gezerek tamamlıyorum

Monastraki Meydanı Gezisi Yunanistan
Monastraki Meydanı

İkinci günümde Atina’nın en yüksek tepelerinde yer alan Akropolis ve Akropolis Müzesi’ne gideceğim. Yine burayla da ilgili notlarımı siz değerli okurlarımla paylaşacağım. İkinci günümü bu şekilde tamamlamış olacağım.

Yunanistan'ın Tarihi Semboli Akrapolis
Akropolis (Acropolis)

Otelimde üçüncü günün sabahında güzel bir kahvaltıdan sonra gezi planımda yer alan Plaka semtinin o güzel tarihi evleri ve dar sokaklarını gezeceğim. Burada eğlencelerin yaşandığı tavernalarıyla oldukça popüler mekanlar bulunmakta. Akşam yemeğini bu eşsiz ve tarih kokan mekanda yiyerek üçüncü günümü böylelikle tamamlamış olacağım.

Yunanistan Plaka Semti
Plaka Semti

Dördüncü günün sabahına tarihi bir yer için uyanıyorum. Evet, o meşhur ve benimde çok merak ettiğim Antik Agora için otelimden yola koyuluyor olacağım. Buranın içinde bir kilise olduğu söyleniliyor. Bu tarihi güzelliği ince ayrıntısına kadar gezip, Atina’da güzel bir öğle yemeği yedikten sonra Olympian Zeus Tapınağına doğru yola koyulacağım. Olympian Zeus Tapınağı’nı gezip gördükten sonra dördüncü günümü de tamamlıyorum.

Olympian Zeus Tapınağı Yunanistan
Olympian Zeus Tapınağı

Beşinci günün sabahı Kolonaki ve Ermou Caddesi‘ni gezeceğim. Bir yazıda Kolonaki’nin lüks bir yer olduğunu ve Nişantaşı’na benzetildiğini duymuştum.  Beşinci günümü bu iki yere ayıracağım.

Kolonaki Atina
Kolonaki

Atina’nın bu tarihi güzelliklerini sizlere Yunanistan dönüşü resimlerle birlikte blogumda anlatıyor olacağım.

İkinci Durak Meteora

Meteora manastırları yunanistan

Altıncı günün sabahı Meteora için yollara düşüyorum. Mesafe olarak Atina ile arasında 4 saatlik yol mesafesi var. Bu bölgedeki manastırlar tarihi görünümüyle muazzam bir yapıya sahip. Buraya havada asılı şehir de deniliyor. Bu tarihi yerde beni meraklandıran ve gezmek istediğim yerlerdendir. Buranın manzarasına bayılacağım kesin. Burada ise hem köyü hemde manastırı gezip akşama doğru Atina’ya otele doğru yola düşeceğim. Böylece altıncı günün sonuna geliyoruz.

Üçüncü Durak Pire

Yunanistan Pire Gezilecek Yerler
kötü

Yedinci günün sabahı otelden Pire’ye doğru yola çıkacağım. Atina ile Pire arası hesaplarıma göre arabayla yarım saat sürüyor. Burada şehrin en büyük limanı olan Megalo, Kent Kütüphanesi ve Saint Nicholas kilisesini gezip, akşam yemeğini buranın deniz kenarında yer alan mekanlarında yeyip, ardından Atina’ya otele doğru yola koyulacağım. Yedinci günüde böylece dopdolu tamamlıyoruz.

Evet arkadaşlar Yunanistan seyahati planımla ilgili yazımı sizler ile paylaştım. Yunanistan dönüşümde blog’umda gezdiğim tarihi yerleri ve yöresel yemeklerini siz değerli blog okurlarımla da paylaşacağım. Takipte kalın hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
8 Yorum var
 1. Ceyhun Demir diyor

  Öncelikle güzel yazınız için sizlere teşekkür ederim. Bende eşimle yakın zamanda bir Avrupa turu yapmayı düşünüyorum. Yunanistan’da gezmek istediğim yerlerden bir tanesi. Bu konuda Yunanistan seyahati yazınızı heyecanla bekliyor olacağım. Şimdiden size iyi yolculuklar diliyorum.

  1. Ali Mutlu diyor

   Ben Teşekkür ederim Ceyhun bey, çok yakında izne çıkacağım. Takite kalın sizlere buradan seyahatle ilgili tecrübelerimi aktaracağım.

 2. Büşra Talay diyor

  Merhaba Ali bey, bende yakın zamanda yıllık izne çıkacağım. Bir yurt dışı seyahati planlıyorum. Yunanistan ve Bulgaristan arasında kaldım. Bu konuda Yunanistan ile ilgili notlarınızı bekliyor olacağım. İyi yolculuklar dilerim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Büşra hanım, ben seyahat konusunda Yunanistan’ı seçtim. Yunanistan tarihi olarak çok güzel bir yer. Şimdiden çok heyecanlıyım. Yunanistan’la ilgili notlarımı sizlere buradan iletiyor olacağım. Takipte kalın.

 3. Gizem Aras diyor

  Merhaba Ali, bende geçen sene yaz aylarında Santorini adasına gitmiştim. Muhteşem ötesi bir yer. Kesinlikle buraya gitmeni de tavsiye ederim. Vaktin varsa buraya uğra derim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Gizem, evet aklımda Santorini adasını gezmek vardı. Fakat, ben şöyle planladım ilk seyahatimi Atina,Meteora ve Pire’de yaparım. Sonra ki seyahat planımı da Yunanistan adalarına yaparım dedim. Böyle daha mantıklı olur diye düşünüyorum. 🙂

 4. beril diyor

  Çok hoş bir gezi olmuş.

  1. Ali Mutlu diyor

   Teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku