fbpx

30 Dakikalık Kahve Uykusu Deneyimim | Dinç Tutan Bir Yöntem

30 Dakikalık Kahve Uykusu Deneyimim

Kahve uykusu diye bir şey duydunuz mu? Tahmin ediyorum ki duymamışsınızdır. Bu yazımda sizlere kahve uykusu nedir? Nasıl uygulanır? Faydaları nelerdir? Sizlere bundan bahsedeceğim.

30 Dakikalık Kahve Uykusu Deneyimim | Dinç Tutan Bir Yöntem

Yoğun çalışma temposuna sahip birisi olarak gece 4’lere kadar çalışabiliyorum. Buna rağmen işe uykusuz ve dinç bir şekilde uyanmış olarak gidiyorum. Peki ben 4’lere kadar çalışmama rağmen nasıl işe uykusuz ve dinç bir şekilde gidebiliyorum. Evet, hiç lafı uzatmadan hemen anlatmaya başlıyorum.

Genelde çalışma esnasında bazen uykumuz gelir ve işlerimize odaklanamaz hale geliriz. İşte bu nedenle uykuyu bastırması için kahve tüketiriz. Evet, kahve teorik olarak halen öyle ama kahve ve uyku arasında bir bağlantı var. İşte uzmanlar bunun üzerine bir araştırma yapmış ve kahvenin (Coffe Nap) yani kahve uykusu adında bir özelliğini keşfetmişler. Hatta Amerika da birçok kişi tarafından uygulanan bir yöntem olarak da bilinir. İşte bu yöntem sizi daha dinç tutacak ve işinize dahada odaklanmanızı sağlayacak.

Peki Kahve Uykusu Nedir? Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

Kahve uykusu, uyumadan hemen önce kahve içip uyumaktır. Mesela diyelim ki önemli bir projeniz var ve bu projeyi yarına bitirmeniz gerekiyor. Fakat öyle bir uykunuz var ki projenizi tamamlayamayacak durumdasınız.

İşte tam bu noktada Kahve uykusu devreye giriyor. Uykuya dalmadan önce bir fincan kahve içiyoruz ve 30 dakika uyuyoruz. Fakat bu kahve 3.1 arada olmamalıdır. Çünkü etkisini göremezsiniz. Tüketeceğiniz kahve çözülebilir, filtreli kahve Türk kahvesi ve espresso olabilir. Ayrıca kahve içtikten sonra, bu süreyi uzatmamanızı tavsiye ederim. Peki neden 30 dakika uyuyoruz?

30 Dakikalık Kahve Uykusu Deneyimim | Dinç Tutan Bir Yöntem

Çünkü kahvenin kana karışması ve etkisini göstermesi için 30 dakika sürmesi gerekir. Yani ağır bir uykunuz varsa, bir fincan kahve ile 30 dakikalık kısa bir uyku sizi kendinize getirecektir. Böylece kendinizi dinç ve çok dinlenmiş olarak hissedeceksiniz.

Tabi benim bu araştırmadan haberim yoktu. Bende kahveyi uykum geldiğimde ve kendimi bitkin hissettiğimde bolca tüketen birisiyim. Ayrıca sizlere Çalışmaya Kahve İle Başlamak adlı yazımı okumanızı öneririm. Çünkü bu yazımda hangi kahvenin hangi saatlerde içilmesi gerektiğini anlatıyorum. 

Fakat nedense ben kahve içtiğimde uykumu bastırması yerine uykumu getiriyor. Yani bende farklı bir etki yaratıyor. Tabi ben bir fincanda içmiyorum. Tek seferde 4 veya 5 sefer içiyorum. Bunun üzerine kısa bir uyku çekiyorum, kalktığımda ise gayet uykusunu almış, dinç biri olarak kalkıyorum. Bende kahve üzerine yapılan bu araştırmayı sonradan okudum ve sizinle paylaşmak istedim.

Tavsiye Edilen Yazı: Çalışma Performansını Arttırmak İçin Bu Yolları Dene

Kahve uykusu, sınava hazırlanan öğrenciler, yoğun iş temposuna sahip kişiler ve vardiyalı çalışan kişiler için etkili ve mükemmel bir çözüm olarak öneriliyor. Tabi 30 dakikalık kısa uyku, gece uykusunun yerini tutmaz ama önemli durumlarınızda hayat kurtaran bir çözümdür.

Fakat size tavsiyem bunu alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü zamanla göz sinirlerinize zarar verebilirsiniz. Evet, kahve faydalı ama aşırı tüketilirse zararı vardır. Yani fazla tüketmemeye çalışın.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Et Daha fazla oku