Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Yeni fikir üretebilmek veya yaratıcı düşünmek bazılarımız için kolay bazılarımız için ise zor olabiliyor. Hatta çevremizde yaratıcı düşünen ve rahatlıkla fikir üretebilen birçok insan var.

Sizler bu kabiliyetin doğuştan olduğunu düşünebilirsiniz ama burada yanıldığınızı belirtmek isterim. Peki, öyleyse bu insanlar yeni fikir üretebilmek için ne yapıyor?

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Bu insanlar yeni fikir üretebilmek için bazı basit çalışmalar yapıyorlar. Bu basit çalışmaları alışkanlık haline getirerek beyinlerini yeni fikir üretme adına geliştiriyorlar. İsterseniz girişimci adayı olun veya kariyer hayatınızda zirveyi hedefleyin mutlaka yeni fikirlere ihtiyacınız olacak.

Şimdi sizlere fikir üretebilmek için basit ama uyguladığınız takdirde faydasını göreceğiniz mükemmel tavsiyelerde bulunacağım.

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Bilgi Sahibi Olun

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Fikir üretmek veya yaratıcı düşünmek için önce bilgi sahibi olmanız gerek. Mesela kitaplar okuyun, araştırmalar yapın veya etkinliklere katılın. Yani bilgiyi kovalayın ve hayatınıza adapte edin. Elde ettiğiniz bilgilerin üzerinde düşünün.

Zaman ilerledikçe bu bilgileri bir araya getirerek yaratıcı düşünmeye başlayacaksınız. Yani fikir üretmeye başlayacaksınız. Size önerim başarılı insanların okuduğu kitapları veya ilham aldığı kitapları inceleyin. Bu konuda sizlere Elon Musk’ın ilham aldığı 10 kitabı ve girişimcilerin okuması gereken kitaplar adlı yazıyı incelemenizi tavsiye ederim.

Hayal Kurmak Fikir Üretme Adına En Etkili Yoldur

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Çoğu insan hayal kurmanın boş olduğunu söyler ama ben bu düşüncede değilim. Çünkü hayal kurmak yaratıcı düşünmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda yeni fikir üretme adına size fayda sağlar. Ayrıca hayal kurmak beyninizin daha fazla çalışmasını sağlar. Bu durumu bilgisayarınızın belleğine benzetebilirsiniz.

Mesela bir bilgisayar 6 ay veya 1 sene boyunca çalışmazsa bazı fonksiyonlarını yitirir. Bellek bu fonksiyonların en önemlisidir. 1 sene sonra bu belleğe baktığınızda paslandığını göreceksiniz.

İşte demek istediğim bu, yani siz beyninizi çalıştırmazsanız 50 yaşlarına geldiğinde beyninizin sağlıklı çalışmadığını göreceksiniz. Eğer beyninizi 18 yaş seviyesinde tutmak istiyorsanız. Bol bol hayal kurun ve zihinsel aktiviteler yapın.

Bilginin Yanında Yeni Deneyimler Kazanın

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Bilgi sahibi olmak, yeni fikir üretebilmek için tek başına yeterli değildir. Çünkü bunun yanında yeni deyimlerde kazanmak gerekir. Mesela bu deneyimler işinizle alakalı veya hayatınızla alakalı olabilir. İşte burada edindiğiniz deneyimleri bilgilerinizle bir araya getirdiğinizde yaratıcı düşünerek fikir üretmeye başlayacaksınız. Mutlaka yeni deneyimler kazanın.

Fikir Üretmek İçin İlham Gelmesini Beklemeyin

Yeni Fikir Üretebilmek İçin Basit İpuçları

Yeni fikirlerin oluşmasını beklemek hayalcilikten başka bir şey değildir. Bu yüzden harekete geçmeliyiz. Peki, yeni fikir üretebilmek için hangi yolları izlemeliyiz? Öncelikle elinizdeki tüm bilgileri en iyi biçimde değerlendirin. Ardından iletişim kanallarını ve ilişkileri en iyi biçimde kullanın. Bazı şeyler için geç kalabilirsiniz ama bu adımı geç olmadan atın!

Evet, Yeni fikir üretebilmek için basit ipuçları adlı yazımızın sonuna geldik. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku