Fitness Uygulaması Strava ABD Askeri Üslerini Ortaya Çıkardı

Fitness Uygulaması Strava ABD Askeri Üslerinin Koordinatlarını Ortaya Çıkardı

Fitness uygulaması Strava, ABD başta olmak üzere bir çok ülkenin askeri üslerini ortaya çıkardı. Bu açığın ortaya çıkması ABD‘yi endişelendirdi

Fitness Uygulaması Strava ABD Askeri Üslerini Ortaya Çıkardı

Fitness uygulaması Strava, kullanıcıların egzersiz planlarını kaydeden ve bu egzersizlerin paylaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Fakat bu uygulamaya kaydedilen tüm etkinlikler veri görselleştirme haritasıyla herkes ile paylaşıldı. Hatta bu harita 2017’nin kasım aylarında yayımlanmıştı. Bu haritada fitness uygulaması Strava’ya kaydedilen 3 trilyonu aşkın GPS bilgisinin bulunduğunu görüyoruz.

Fitnes uygulaması Strava, büyük şehirlerde popüler koşu bölgelerini tespit etmek için akıllı telefonlarda ve Fitbit gibi cihazlarda kullanılır. Tabi konuyla ilgili olarak durumu ilk fark eden askeri analistti Nathan Ruser oldu. Uygulama üzerinde yapılan bir incelemede, bu haritanın askeri personellerin gizli bilgilerini açığa çıkaracak kadar detaylı bilgilerin içerdiği belirtildi.

Tabi durumu fark eden ilk analist Nathan Ruser yaptığı bir açıklamada, “Bu harita operasyonlarımızın emniyeti açısından güvenli bir ortam oluşturmuyor. Hatta bu haritada ABD askeri üsleri açıkça ortadadır.” şekillinde açıkladı.

Bu harita içerisinde Afganistan başta olmak üzere Suriye ve Cibuti bölgelerinde bulunan yabancı askerlerin Strava uygulaması kullandığını söylenilebilir. Tabi haritaya dikkatli baktığımızda bu yerlerdeki askeri üslerin çok net bir şekilde göründüğünü anlayabiliyoruz.

Afganistan‘ın vilayetinde olan Helmand için oluşturulan bir görseli incelediğimizde siyah haritada beyaz olarak görünen ileri operasyon üslerin koordinatlarını basit bir şekilde seçiliyor.

Fitness Uygulaması Strava ABD Askeri Üslerini Ortaya Çıkardı

Aşağıdaki resimde ise büyük askeri üssün iç planı net bir şekilde ortadadır. Google Maps ve Apple Maps gibi sağlayıcılar da gizli tutulan askeri üsler, fitness uygulaması Strava ile net bir şekilde görülebiliyor.

Fitness Uygulaması Strava ABD Askeri Üslerini Ortaya Çıkardı

Falkland Adaları’ndaki RAF Mount Pleasant Hava alanı İngiliz çalışanların egzersiz programlarını yansıtarak harita içerisinde seçilebiliyor. Hatta Macphee ve Gull Island gölleri en popüler yüzme bölgeleri arasında bulunuyor. Tabi bu harita fitness uygulaması Strava’nın 2015 yılında paylaşmış olduğu haritanın güncel halidir.

Kaynak: The Guardian

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku