Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson – Kitap Özeti

Bugün sizlere Mark Manson’in kaleme aldığı Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı kitap önerisinde bulunacağım. Kitap özetine geçmeden önce Mark Manson kimdir? kısa bir şekilde bahsetmemek istiyorum.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson - Kitap Özeti

Mark Manson kimdir?

Mark Manson 1984’yılında Amerika’da Teksas eyaletinde doğmuştur. Kendisi 2007 yılında aşk koçluğu olarak bir iş modeli oluşturmuştur ve ardından 2008 yılında bu işi bırakmıştır. İlerleyen zamanlarda internet girişimciliğine adım atarak bir internet sitesi kurar ve burada pua dersleri verir.

Aynı zamanda 40’dan fazla ülke gezmiştir. Ardından postmasculine.com adında erkeklere özel bir site açarak burada erkeklere hayat kalitesini arttıracak önerilerde bulunur.

2013 yılında kendi ismiyle https://markmanson.net/ adında site kurdu. Burada hem erkekler hem de kadınlar için içerik üretir. Mark Manson açtığı son internet girişimi ile herkes tarafından tanılan bir blogger haline gelir. Şuanda üzerinde durduğu konu kişisel gelişim ve deneyimlerdir.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Kitap Özeti

Mark Manson‘in kaleme aldığı Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı kitap, bir kişisel gelişim kitabıdır. Fakat diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı bir kitap.

Mesela diğer kişisel gelişim kitaplarında, mutlu olmak için 5 ipucu, başarılı olmanın püf noktaları, hayatınızı mükemmelleştirmek için yapılması gerekenler gibi içerikler yer alırken, Mark Manson, kendi kişisel kitabında size hayatı boyunca edindiği deneyimleri ve çıkardığı dersleri anlatıyor. Hem de bunları size bölüm bölüm tüm gerçekleriyle aktarıyor.

Mesela okuduğum bir bölümde diyor ki, mükemmel olmak ne sana nede başkalarına bir şey kazandırmaz. Sorunlarla karşılaşmamak ve acı çekmemek imkansızdır. Çünkü sorun yaşamadığın bir hayat seni iyi bir noktaya taşımaz.

Tavsiye edilen yazı: 1984 George Orwell Kitap İncelemesi

Bir insan zorluklarla karşılaşmadan ve sorumluluk taşımadan kendini geliştiremez. Zorluklarla karşılaşmayan hiçbir insan başarılı olamamıştır. Başarılı insanlar ise senden daha başarısız olup farklı şeyler denemeye devam etmişlerdir.

Biz bazen bir sorunla karşılaştığımızda hemen kendimizi suçluyoruz. Mesela “ben neden bu kadar başarısızım” gibi düşünceler içerisine giriyoruz.

Zaten sorunu olmayan insan bulamazsın. Çünkü herkes her gün mutlaka bir sorunla karşılaşıyor ve bu sorunla baş ediyor. Tabi herkesin bir sıkıntısı var ve bu sıkıntıyı kafaya takıyor. Tabi buda doğal olarak normal bir şey.

Senin burada yapman gereken şey ise kontrolü senin elinde olmayan sıkıntının sorumluluğunu almaktan vazgeçmektir. Ayrıca kafaya taktığın bu sıkıntıların içerisinde hangisinin önemli olduğuna karar vermelisin. Çünkü sen istemesen de bu sorunları kafaya takacak ve çözüme ulaştırmak için çabalayacaksın.

Kitap Hakkında Yorumum

Mark Manson’in samimi anlatımıyla kaleme aldığı Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı kitap, sizleri yaşadığınız sorunlardan dolayı aydınlatıyor. Kitapta her nokta dikkatimi çekti. Ayrıca dikkatimi çeken yerleri bir bir not ediyorum.

Eğer bu kitapta anlatılanları gerçek hayatta başarılı bir şekilde uygularsanız, hayatınızı değiştireceğini düşünüyorum. Kitabı alın okuyun ve çevrenizdekilere önerin. Bu kitap hayatınıza yeni bir pencere açacak ve daha realist bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
7 Yorum var
 1. Gonca diyor

  Güzel bir kitap analizi olmuş eline sağlık Ali.

  1. Ali Mutlu diyor

   Teşekkür ederim Gonca 🙂

 2. Esra diyor

  Mükemmel olmak için değilse de yaptığım bir işte iyi olmak için kendimi çok yorduğum zamanlar oluyor. O yüzden şu sözü çok sevdim, “mükemmel olmak ne sana nede başkalarına bir şey kazandırmaz”. Okumak ve başucu kitabı yapmak isterim bu değerli kitabı.

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Esra abla. Umarım kitabın faydasını görürsün 🙂

 3. Yağızcan diyor

  Kitabın çeyreğine geldim ve en baştan tekrardan okuma hissi uyandırdı,beni çok derinden etkiledi . Mutlaka okunması gereken bir kitap . Teşekkürler anlatımın için .

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumun için teşekkür ederim Yağızcan

 4. Sely diyor

  Okuyup çok boş buldugum bır kitap bazı yerlerını begendım tabıkı ama genele bakınca sevemedım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku