Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özeti | İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özeti

Bu yazımda Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitap özeti ile yeniden karşınızdayım. Türkiye’nin en saygın tarihçilerinden olan İlber Ortaylı‘nın kaleme aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, en çok satılan kitaplar arasına girmeyi başardı. Peki, kitapta neler anlatılıyor, hep birlikte inceleyelim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özeti | İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük tehlikelerin önünü keserek tarihin akışını değiştirmiş bir dehadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletiyle ve askeriyle dünyaya meydan okumuş bir baş komutandır.

Atatürk, Kafkas cephesi başta olmak üzere Çanakkale, Suriye ve Filistin cephesi gibi önemli bölgelerde önderlik etmiş bir liderdir. Böyle bir paşanın dünyada eşi ve benzeri yoktur. Evet, hiç lafı uzatmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitap özeti ile yazımıza devam edelim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap Özeti

Kitap, Mustafa Kemal Atatürk hakkında bildiğimiz veya yanlış bildiğimiz ya da birçok detayı içinde barındırıyor. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabını kaleme alırken tüm kuralları tek tek yürürlüğe koymuş.

Ayrıca bir öğrenciye sınıfta ders anlatır gibi öğretici bir üslupla, tarih okumanın inceliklerini tüm gerçekleriyle biz okurlara aktarmış. İlber Ortaylı kitapta sadece belge ve bulgulara dayanan tarihi gerçekleri aktarmakla kalmamış, kendi birikimlerini de kitaba aktarmış.

Kitabın karşılıklı okuma tekniği ile zenginleştirildiği ve akıcı bir dil kullanıldığını buradan belirtelim. Ortaylı bu kitabı genç kuşaklara armağan ediyor. Çünkü bu bilgi kirliliğinin genç kuşaklar üzerinde yoğunlaştığını düşünüyor ki, bende kendisine sonuna karda katılıyorum. Genç okurlar Atatürk üzerine detaylı bir kitap arayışına girerse, gerçeklilik açısında bu kitapla başlamalarını tavsiye ederim.

Kitap, 8 ana bölümden oluşuyor ve içerisinde Atatürk’ün yaşamı ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yer alıyor. Bölümler arasında Atatürk’ün gençliği, askeri eğitimi, 1. Dünya Savaşı, Milli Mücadele dönemi ve inkılaplar dönemi bulunuyor. Okulda Atatürk ve kuruluş dönemiyle ilgili öğrendiğim bilgilerin haricinde buna ek olarak kitap sayesinde öğrendiğim birkaç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

  • Tarih derslerinde sadece Atatürk’ün Selanik’te doğduğu söyleniyordu fakat detayına inilmiyor. Oysa Selanik o dönemde birçok ırkı içinde barındıran, ulaşım, ticaret, sanat ve kültür gibi alanlarda dünyanın önde gelen kentlerinden biriydi. İşte Atatürk’ün Selanik’te doğması ile hayatına yön vermesi, eğitimi, meslek seçimi gibi birçok konu bu vesile ile ortaya çıkmıştır. Fakat Atatürk Selanik yerine Anadolu’da dünyaya gelseydi, belki tarihimiz farklı yazılabilirdi.
  • Bunun haricinde birde Trablusgarp var. Tarih derslerimizde bu savaş Osmanlının Kuzey Afrika’da kaybettiği son toprak olarak bizlere aktarılmaktadır. Fakat Atatürk’ün gönüllü olarak katıldığı Trablusgarp savaşı, ona tecrübe kazandırarak katılacağı birçok savaş için adeta bir okul görevi görmüş.

İlber Ortaylı, ordumuzun itilaf devletleri ile 8 cephede mücadele ettiği Birinci dünya savaşı başta olmak üzere kutlu zaferlerimiz ve Çanakkale zaferini de detaylı bir şekilde ele almış. Bunun haricinde günümüzde de çok konuşulan Kutü’l Amare ve son padişah Vahdeddin ve bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan Sevr anlaşması da detaylı bir şekilde kitapta aktarılmış.

Kitap Hakkında Yorumum

Değerli tarihçimiz İlber Ortaylı ilk defa biyografi kitabı ile karşımıza çıkıyor. O’da Türkiye Cumhuriyetinin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk. Bu kitapta Atatürk’ü kendi üslubu ile anlatarak biz okurlara mükemmel bir eser bırakıyor.

Sonuç olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabını herkese tavsiye ederim. Kitaplığınızda mutlaka bu kitabı bulundurun. Bakıyorum da günümüzde insanlarımız Osmanlıyı ve Atatürk’ü dizilerde ve resmi olmayan belgelerle ortaya çıkan tarihçilerden öğreniyor veya okuldaki öğrendikleriyle yetiniyorlar. Hatta dizilerden öğrendikleriyle başkalarına tarih dersi veriyorlar.

Lütfen hazırcı olmayalım, Osmanlıyı okuyalım, Atatürk’ü okuyalım ama ne olur okuyalım. Çünkü tarih bilimi bugünü anlamamızı sağlayacak ve bize rehberlik edecektir. Evet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitap özeti adlı yazımızın sonuna geldik. Herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Fakir Yazar diyor

    Fiyatı gayet güzel kitabın şimdi inceledim biraz yazınızı görünce haftaya hepsiburada’dan sipariş vereceğim. İlber Hoca’nın anlattıkları doğru tarihtir. Diğer tarihçi yada tarihçi bozuntularına pek güvenemiyor insan. Tavsiyeniz için Teşekkür ederim.

    1. Ali Mutlu diyor

      İlber Ortaylı çok sevdiğim tarihçilerimizden biridir. Kitap gerçekten akıcı ve güzel. Bu kitapta cumhuriyet tarihinin her yönünü yaşayacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku