Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti – Stefan Zweig’in Romanından

Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti – Stefan Zweig’in Romanından

Bu yazımda olağanüstü bir gece kitap özeti ile karşınızdayım. 1914 yılında Baron FredrichM. Von R. Avusturya‘da bir süvari alayına katılır. Rava-Ruska bölgesinde çıkan çatışmada ağır bir yara alır ve orada can verir.

Bunun üzerine Baron Fredrich’in ailesi çalışma masasını inceler ve orada bulunan notları gözden geçirir. Bu notları ünlü yazar Stefan Zweig‘e verir. Yazar bu kitap için 6 saatlik uzun bir zaman ayırarak olağan üstü bir geceyi yazıya döker. İşte Baron Fredrich’in hayatı.

Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti - Stefan Zweig'in Ramanından

7 Haziran 1913 yılında Baron Fredrich ailesini kaybeder ve ailesinden büyük bir miras kalır. Baron o zamanlar otuz yedi yaşındadır. Baran’un maddi durumu yerindeydi ama mirastan kalan bu para ile subaylık mesleğinden ayrılır ve soylu bir aristokrat olur.

İlginç ve hobilere yönelir. Antikacıları gezer ve buradaki antikaları alır koleksiyon yapar. Bununla da kalmaz piyasaya çıkan ilk kitapları alıp okur. Baron’un kadınlara karşı da büyük bir ilgisi vardır. Her istediği şeyi elde ediyor ve hayatta hiç bir sıkıntı yaşamıyordu.

Bu durum onu çok bunaltmış ve hayattan soğutmuştu. Tam altı ay boyunca durgun bir hayatın içine girer. Onun için antikaların, kitapların ve kadınların bir değeri yoktu. O sıradan hayatı olağan üstü bir gecede değişir.

İyice bunalıma giren Baron kendini dışarı atar. Dışarı çıktığında etrafında soylu tanıdık yüzleri görür. O sırada kendisi bir faytona atlar ve faytoncu “At yarışlarına gideceksiniz değil mi bayım?” diye sorar. Baron’nun aklında böyle bir şey yoktu ama “Evet at yarışlarına gidelim.” diye cevap verir.

At yarışlarına geldiğinde insanların heyecanla bağırdığını görür ve onları kıskanır. Çünkü kendisi o insanların heyecanını içinde hissetmiyor. Baron normalde yarışları hiç kaçırmaz ve heyecanla yarışları takip ederdi ama artık o duyguyu kaybetmiş.

Bir süre sonra yarışlara kısa bir mola verilir ve o sırada güzel bir kadınla göz göze gelir. Kadın bakışlarıyla Baron’u etkilemişti. Bu durum Baron’un hoşuna gitmişti ama kadının yanında bir şişman adamın olduğunu gördü. İşte bu adam o kadının kocasıydı.

Bu adam Baron’un bütün heyecanını bozmuştu. O sırada kadının kocası bir kargaşa sonucu elindeki kuponları yere düşürür. Kuponlardan biri Baron’un ayağına gelir. Bu kazanan atın kuponuydu. Kuponu yerden alır ve yarışı takip eder.

Baron yarışı kazanarak büyük ikramiyeyi alır ama bu onda bir suç duygusu uyandırır ve şişman adama yeni bir kupon daha aldırttı. Şişman adam aldığı kuponda da yarışı kazanır ama bu durum Baron’un pekte hoşuna gitmedi. Bir caddeye girdi ve insanların arasına girmek istedi. Fakat soylu duruşu ve görünüşü insanların ona yaklaşmasını engelliyordu.

Havanın kararmasıyla bir sokak kadını Baron’a yaklaşır. Baron kadının ilgisini çektiği için çok mutlu olur ve kadına yüklü miktarda para verir. Bu duygu onu o kadar mutlu etti ki, herkese yardım etmeye başladı. O akşam cadde de satılan ne varsa hepsini satın aldı.

Bu insanlara yüklü miktarda bahşiş verdi. Bu insanların yüzlerinin güldüğünü görünce dahada mutlu olmaya başladı. Çünkü Baron huzuru insanlara yardım etmekte bulmuştu. İşte her şey o olağanüstü bir gecede başlamıştı. Belki Baron zamanla bu durumdan da sıkılıp başka maceralara atılmış olabilir.

Kitap Hakkında Yorumum

Yolculuk esnasında okuduğum ince bir kitap. Kitapta gösterişli, elit ve duyarsız bir adamın bir pazar günü olağanüstü bir gecede olağanüstü değişimini; tabiri caizse kendini buluşunu anlatıyor “Olağanüstü Bir Gece“. Zweig betimlemeleri ve duygu yoğunluğunu yine harika bir şekilde aktarmış. İnsanın kendi uyanış mucizesini anlatan muhteşem bir başyapıt. Okumanızı tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Pelin diyor

    Okuduğunuz kitapları bizlerle paylaşmanız çok güzel bir şey Ali bey. Daha önce kaleme aldığınız kitap özetlerini de okudum. Çok açıklayıcı ve güzel özetlemişsiniz. Ayrıca önerdiğiniz iki kitabı aldım. Birini 3 hafta önce bitirmiştim, diğerini ise bitirmek üzereyim. Tavsiyeleriniz den dolayı size çok çok teşekkür ederim.

    1. Ali Mutlu diyor

      Övgü dolu sözlerinizden dolayı ben teşekkür ederim Pelin Hanım 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku