Anti Virüs Programları Bilgisayarınızı Gerçekten Koruyor mu?

Anti Virüs Programları Güvenli mi?

Anti virüs programları kullanan kişiler, tehlikede olabilirsiniz. Çünkü hackerlar anti virüs programlarında yer alan açığı buldular ve bu güvenlik açığı ile bilgisayarınızın kontrolüne tam hakim oluyorlar.

Anti Virüs Programları Güvenli mi?

Anti virüs (AV) güvenlik sorumlusu Justin Schuh, Crome ve Firefox’un anti virüs güvenliğini eleştirdi. Ayrıca güvenli bir tarayıcıyla oluşturmanın en büyük engellerden birisi olduğunu söyledi.

Evet, virüsten koruma programları bazı durumlarda İnternet’te güvenli gezinmemizi sağlayabilir. Fakat hackerlar, anti virüs programları üzerinde keşfettikleri güvenlik açığı ile bilgisayarınıza tam hakim olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız.

Hatta bu konuda Google Project Zero‘da çalışan bir araştırmacı anti virüs programlarında yer alan güvenlik açıklarını tespit ettiğini açıklamıştı. Yani bu açığı tespit eden hackerlar verilerinize rahatlıkla ulaşabilir. Bu hackerlar ilk saldırısını büyük şirketlerde toplu kimlik çalarak gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük anti virüs programları olarak bilinen TrendMicro, F-Secure ve McAfee ilerleyen zamanlarda tespit edilen güvenlik açıklarının kapatılması konusunda çalışmalar yapması bekleniliyor.

Anti Virüs Programları Güvenli mi?

Hackerlar, anti virüs programlarının güvenlik açıklarından yararlanarak kendi yazılımlarını bu programın içerisine yerleştiriyorlar. Sonrasından ise bu yazılımı bilgisayarınızın önemli iki alanı olan ‘’C:\’’  veya‘’C:\Program Files’’ gibi dizinlere yerleştiriliyor.

Siz bu durumun farkına varmadan anti virüs programlarına izin verdiğiniz için tüm bilgisayarınıza erişim sağlayabiliyorlar. Hatta bu yöntem ile hackerlar, bogner müşteri ağlarına sızmayı başardı ve ardından tüm müşterilerin kimlik bilgilerine de ulaşıldı.

Anti virüs programları kullanan kişiler bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Bu sorun çözülene kadar anti virüs programlarını resmi sitelerden indirin Bu konuda size tavsiyem İnternet‘te indirilen anti virüs programlarını kullanmayınız.

Çünkü sahte yazılım olduğu için güncelleme yapamayacak ve bilgisayarınız korumasız hale gelecektir. Belki indirdiğiniz bu yazılımlarda kötü niyetli kişilerin yazılımları içerebilir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku