Çalışmaya Kahve İle Başlamak

Kahve, İş Hayatıma Hız Kattı!

Kahve çoğumuzun iş hayatında yer edinmiş ve çalışma performansımızı arttırma konusunda dinç kalmamızı sağlamıştır. Bende son 3 sene içerisinde kahve tüketmeye başladım. Kahvenin bana ne gibi olumlu veya olumsuz etkileri oldu ve hayatıma nasıl girdi. Bu konuya biraz açıklık getireceğim.

Kahve'nin Faydaları Nelerdir?Çalışma hayatımda yoğun tempoda çalışan birisi olarak kahvaltıdan sonra enerji içecekleri tüketiyordum. Günde 2 tane enerji içeceği içiyordum. Evet, enerji içeceği dinç tutuyor ve etkisini de gördüm, ama yan etkisini de gördüm.

Bu yan etkiler; Baş ağrısı, ara sıra kalpte ağrı ve etkisi bittiği anda bitkinlik gibi yan etkilerinin olmasıydı. Bu yan etkileri fark ettiğimde hemen araştırdım. Çıkan sonuçlarda enerji içeceklerinin bağımlılık yaptığı ve saydığım yan etkilerinin oluştuğu yönünde bilgilere rastladım.

Enerji içecekleri gerçekten de bende bağımlılık yapmıştı. Bir arkadaşım bana kahvenin enerji içeceklerine göre daha sağlıklı olduğunu bildirmişti. Benim ara sıra içtiğim kahve, 3.1 arada ve çözülebilir kahveydi.

Bu kahvelerden sadece çözülebilir kahvenin etkisini gördüm. Fakat araştırdığımda çözülebilir kahvede; yapay ve işlenmiş maddeler, toksin maddeler bulunuyor. Ayrıca bizim için faydalı olan antioksidan değerinin düşük olduğunu gördüm.

Ardından kahve araştırması yaptığımda yabancı sitelerde ve yerli sitelerde bilimsel olarak kendini kanıtlanmış 3 kahveye rastladım bunlar; filtreli kahve, espresso ve Türk kahvesidir. Burada espresso’yu anlatmayacağım çünkü yapımı da zahmetlidir ya makinesi olması lazım yada espresso için özel ev yapımı cezveler ile yapılmaktadır.

Bu kahvenin filtre kahveden tek farkı dilinizi uyuşturacak kadar çok acı olmasıdır. Diğerleri kolay ve pratik yapıldığı için tercih ediyorum.

Bu 3 kahvenin hem sağlığa muhteşem faydası var hemde sizi dinç tutuyor. İşte bu nedenle kahvenin çalışma hayatımda büyük önemi vardır. Önemli ve acil durumlarda çok etkisini gördüm. İşlerime dahada odaklanmamı sağladı.

Ben sizlere hem yapılması kolay tükettiğim 2 kahveyi anlatacağım. Ayrıca bu kahvelerin etkilerini, hangi saatlerde tüketileceğini ve günde kaç bardak içilmeli gibi konulara burada açıklık getireceğim. Bu arada kahvenizi şekersiz için bu sağlık açısından önemlidir. Ben 4 yıldır şeker kullanmıyorum. Çayımda ve kahvemde hiç şeker kullanmıyorum.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, öğütülmüş ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan doğal bir kahvedir. Günde 2 fincan tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır. Öğle yemeğinden sonra 13:30 gibi 1 fincan akşam Yemeğinden sonra 19:00 gibi 1 fincan içmeniz yeterlidir.

Türk Kahvesinin Faydaları

Faydaları ise şöyle; kolon kanserini önleme, bağırsak kanseri riskini %25 azaltma ve safra kesesinde taş riskini %45 azalttığı bilimsel olarak açıklanmıştır.

Filtreli Kahve

Şuanda en çok tükettiğim kahve, bu kahve Türk kahvesi gibi öğütülmüş doğal bir kahvedir. Günde 2 kupa kahve bardağında tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır. Burada önemli bir ayrıntı vereceğim. Uyandıktan hemen sonra kahvaltınızı yapın ve kahve içmeden önce 1 saat bekleyin. Çünkü siz uyandığınızda vücut %50 oranında kortizol salgılamaya başlar.

Yani stres hormonu salgılar. Buda içtiğiniz kahvenin sizi dinç tutma yönünde etkisinin azalacağı anlamına gelmektedir. Size önerim sabah kahvaltıdan sonra 10:00‘da 1 bardak öğlenden sonra 15:30‘da 1 bardak İçmeniz size fayda sağlayacaktır. Bilim adamlarına göre kortizol günün değişik saatlerinde yeniden zirveye çıkıyor bu saatler; (8:00 / 9:00), (12:00 / 13:00) ve (17:30 / 18:30) olarak belirlenmiştir. Bu saatler dışında kahve içmeniz faydanıza olacaktır.

Filtre Kahvenin Faydaları

Faydaları ise şöyle; Enerjinizi arttırır, karaciğere faydalı, metabolizmayı hızlandırır, parkinson riskini azaltır, mutsuzluğu önler, kalp hastalıklarını önler, vücudu temizler, sakinleştirir ve alzheimer olma riskinizi azaltır.

Burada tükettiğim kahveleri sizlere açıkladım. Kahveleri ardı ardına tüketmeyin, çünkü ben daha önceleri öyle tüketmiştim. Gözümde aşırı ağrıya sebep olmuştu. Şuanda düzenli olarak saatinde tüketiyorum herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
3 Yorum var
 1. Gökhan diyor

  Merhaba Ali, nasılsın? umarım iyisindir.
  Bende senin gibi çok yoğun çalışan biriyim. Bende kahveyi ve çayı, özellikle de çayı çok içiyorum.
  3.1 arada olan kahvelerden içiyordum fakat son zamanlarda sadece çay içiyorum. Çünkü 3.1 kahvelerin gerçekten çok zararları var. Bunu arkadaşım da gördüm. Arkadaşım yaklaşık 3 yıl boyunca devamlı 3,1 arada hazır kahvelerden tüketti bir zaman sonra bütün vücudunda iltihaplar oluşmaya başladı ama gerçekten çok fazlaydı ve artık vücudunun büyük bir bölümünde yararlar oluşmaya başladı. Hazır kahveleri içmeyi bıraktıktan bir kaç ay sonra tekrar eski sağlığına kavuştu.

  Bence de kahvelerin içinde en sağlıklısı kesinlikle Türk kahvesidir. Hem içinde farklı kimyasal karışım yok hemde doğal. Zaman zaman bende özellikle akşam yemeğinden sonra Türk kahvesi içiyorum ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Artık daha bende günde 2 defa tüketmeye çalışacağım.

  Benim için çok faydalı bir yazıydı.
  Teşekkür ederim kardeş

  1. Ali Mutlu diyor

   Teşekkür ederim Gökhan abi ben iyiyim sen nasılsın? umarım sende iyisindir. Bende şu aralar kahveyi azalttım ve yeşil çay içmeye başladım kesinlikle sana da tavsiye ederim. 🙂 Yazımı okuduğun için teşekkür ederim. iyi çalışmalar diliyorum.

   1. Gökhan diyor

    Rica ederim kardeş. Bende iyiyim.
    Evet yeşil çayda çok faydalı, insanın yorgunluğunu alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku