Ahmet Altan Kılıç Yarası Gibi | Kitap Özeti

Ahmet Altan’ın Kılıç Yarası Gibi Adlı Romanından

Ahmet Altan kılıç yarası gibi adlı kitabında Osmanlı Devleti’nin dönemini kesinlikle çok şeffaf ve detaylı bir şekilde biz okurlarına sunmuş. Fransız etkisini, kadınların gücünü, aşkını ve entrikalarını kendi üslubunda yansıtmış. Ayrıca bu kitap kelime dağarcığı olarak da zengin kitaplar arasında…

Ahmet Altan Kılıç Yarası Serisi

Kitap, Ermenilerin 19. yüzyılların sonlarına doğru Galata civarında bulunan Osmanlı bankasını basmasını ve romanın başlangıcı olan şeyh Yusuf efendinin Mehpare hanım ile evlenmesini konu alıyor. Fakat Mehpare hanım aradığı mutluluğu ne yazık ki bu evlilikte bulamaz ve şeyh efendiden 1.5 yıllık bir evlilikten sonra ayrılma kararı alır.

Bu evlilik süresince sadece Rukiye adında bir kız dünyaya gelmiştir. O sırada padişahın doktorlarından olan Reşit paşa’nın oğlu Hüseyin Hikmet bey evliliğe hazır olduğunu düşünürken Mehpare hanımı görür ve ona yıldırım aşkı ile vurulur.

Hikmet bey ile evlenen Mehpare hanım’ın bu evliliği, ilk evliliğine göre şatafatlı ve gürültülü geçmiştir. Gösterişli bir düğün ile başlayan bu evlilik onlara yeni bir hayatın kapılarını aralamıştır. Hikmet bey ile Mehpare hanım, balayı için Hikmet beyin Paris‘te yaşayan annesi Mihrişah sultan’ın yanına giderler.

Mihrişah sultan kendisini dünyanın en güzel kadını olarak görüyor ve kedisini sadece tanrı için yaratıldığını düşünüyordu. Ta ki gelinini görene kadar bu düşüncesi devam ediyordu. Fakat gelinini görünce bu düşüncede şüpheye kapıldı. Paris’te belli bir süre sonra Mehpare hanım ile Mihrişah sultan arasında güzellik yönünden soğukluk yaşanır.

Ahmet Altan Kılıç Yarası Kitabı

Ancak bu soğukluk fazla sürmeden balayını burada sonlandırarak İstanbul‘a dönerler. Hikmet bey ve eşi Mehpare hanım İstanbul’da Kürt beyi Bedirhan‘ın oğlu Abdürrezzak beyin yanındaki köşke taşınır. O sırada İstanbul şehreminisi Rıdvan paşa ile Abdürrezzak bey arasında köşkün önündeki yolun yapılması için bir tartışma oluşmuştu.

Bu tartışma gittikçe alevlenir ve Abdürrezzak bey Rıdvan paşanın kahyasını kaçırır. Bu duruma çok sinirlenen Rıdvan paşa, Abdürrezzak beyin köşkünü sararak kahyasının geri verilmesini ister.

Tavsiye Edilen Kitap: Başlangıç Kitabı – Dan Brown

Abdürrezzak beyin adamları Rıdvan beyin isteğini geri çevirir ve o sırada aralarında çatışma çıkar. Çatışmada Abdürrezzak beyin oğlu da bulunuyordu. Belli bir süre sonra Abdürrezzak beyin oğlu çatışmada ağır yaralanır ve orada hayatını kaybeder. Mehpare hanım bu çatışmayı duyar duymaz ev sakinlerine bildirir.

Tabi o sıralar hamiledir ve karnında hikmet beyin oğlunu taşımaktadır. Mehpare hanım ev sakinleri ile birlikte bu çatışmayı korku içinde izlerler. Bu çatışmalı korku dolu gecede Rukiye’nin dadısı, Mehpare hanım ve Hikmet bey aynı oda da sabahladılar.

Bu gecelerin sayesinde Mehpare hanım ve Hikmet beyin evlilikleri mutlu ve huzurlu şekilde sürmeye devam etti. Evliliklerinin huzurlu ve mutlu geçmesinin sebebi ise Mehpare hanımın her zaman yeni zevkler arıyor olması ve bu zevkleri gerçekleştiriyor olabilmesiydi.

Ahmet Altan Kılıç Yarası Kitap Yorumu

Sonuç olarak durumu şöyle özetleyebiliriz. Gerçek sevginin hiç bitmediğini eğer seversen hissediyorsun. Bu nedenle Hakiki aşk kılıç yarası gibidir. Yara kapansa da izi mutlaka kalır. Ahmet Altan’ın Kılıç Yarası Gibi kitabını okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku