Vizyon Nedir? Misyon Nedir? Farkları Nelerdir?

Vizyon Nedir? Misyon Nedir? Farkları Nelerdir?

Vizyon nedir? ve Misyon nedir? konusunu kısaca açıklamak gerekirse, şirket veya kuruluşların, amaçlarını ve duruşunu belirten birkaç paragraftan oluşan bir metin belgesi olarak açıklayabiliriz. Şimdi bu yazımda sizlere Vizyon nedir? Misyon nedir? ve arasındaki farklar nelerdir? bunlardan bahsedeceğim.

Vizyon Nedir? ve Misyon Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Vizyon ve Misyon, şirket veya kuruluşların neden var olduğunu açıklayan, hedeflerini veya amaçlarını tanımlayan birkaç bildirgedir. Birçok kişi bu iki kavramla karşılaşmıştır fakat bu iki kavramın ne anlama geldiğini hiç araştırmamıştır.

Fakat iş dünyasında yer alan kişiler olarak bu iki kavramı anlayıp öğrenmemiz gerekir. Bunun faydasını ise çalıştığınız şirkette veya hayata geçireceğiniz bir girişiminizde göreceksiniz. Profesyonel bir iş hayatınız için Vizyon nedir? Misyon nedir? konusunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Misyon Nedir?

Misyon Nedir?

Bir şirket veya kuruluşun neden var olduğunu, ne iş yaptığını ve kime hizmet ettiğini açıklayan bir bildirgedir.

Vizyon Nedir?

Vizyon Nedir?

Bir şirket veya kuruluşun hedefini açıklayan bir bildirgedir. Yani burada bir kuruluşun 5 yıl sonra nerede olacağını veya hangi konumda olacağını açıklayan bir bildirgedir. Şimdi Türk Hava Yolları (THY) firmasının resmi web sitesindeki Vizyon ve Misyon bildirgesine göz atacağız.

Vizyonumuz

 • Sektör ortalamalarının üstündeki büyüme trendinin sürdürülmesi,
 • Sıfırlanmış kaza ve kırımı,
 • Dünyada parmakla gösterilen hizmet anlayışı,
 • Düşük maliyetli taşıyıcılara denk birim maliyetleri,
 • Sektör ortalamalarının altında satış ve dağıtım giderleri,
 • Rezervasyon, biletleme ve uçağa biniş işlemlerini kendisi yapan sadık müşterileri,
 • Kurumdan elde edeceği yararın yarattığı katma değerle orantılı olduğunu bilen ve kendini geliştiren personeli,
 • Üyesi bulunduğu Star İttifakı ortaklarına iş yaratan ve onların sunduğu potansiyelden iş çıkaran ticari ataklığı,
 • Hissedarlarının ve tüm yarardaşlarının menfaatini birlikte gözeten modern yönetişim ilkelerini benimsemiş yönetimi ile belirginleşen bir havayolu olmak.

Misyonyonumuz

Sivil Hava Taşımacılığı (SHT) sektöründe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bayrak Taşıyıcısı kimliğiyle; uçuş emniyeti, güvenilirliği, ürün yelpazesi, hizmet kalitesi ve rekabetçi konumu ile tercih edilen, Avrupa’nın önde gelen ve küresel ölçekte faal bir havayolu olmak.

Evet, Vizyon Nedir? Misyon Nedir? Farkları Nelerdir? adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
 1. Çiğdem diyor

  Peki, kişisel vizyon ve misyon nasil oluyor. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Çiğdem Hanım
   Kişisel vizyon ve misyon aşağı yukarı marka misyon-vizyonu ile aynı anlamı ifade eder. Şöyle ki; her insan birer üreticidir. Emek vermek, hizmet vermek, düşünmek vb aktiviteler sonucu sürekli değer üretiriz; gelir üretiriz. Bu yüzden kişisel misyonunuzu kariyerinizde geldiğiniz nokta (sahip olduğunuz tecrübeler toplamı ve uzmanlık alanınız) olarak ifade edebilirsiniz. Vizyonunuz ise x yıl sonra ulaşmak istediğiniz nokta (ulaşmanız muhtemel olan nokta) olarak ifade edebilirsiniz.

   Örnek verelim:

   Kişisel misyonum: Türkiye’de blog yazarlığına yeni bir soluk katmak, aylık yüzbinlerce kişinin kişisel gelişimine katkıda bulunmak.
   Kişisel vizyonum: Dünya çapında blog mentörü olmak.

   İlk aklıma gelen basit bir örnek. Siz de kendi uzmanlık alanlarınıza ve kariyerinizdeki durumunuza göre yorumlayabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku