Wonder Film İncelemesi – Engellerin Ötesinde Bir Film

Wonder Film İncelemesi – Engellerin Ötesinde Bir Film

Wonder film incelemesi ile yine karşınızdayım. Wonder, sosyal sorumluluk tadında ve farklılıklara nasıl yaklaşacağımız konusunda da bizleri derinden etkileyecek bir film. Ben filmi izlediğimde gerçekten çok duygulandım ve bunu siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. İnanın bana bu filmi izlediğinizde hayata bakış açınız değişecek.

Wonder Film İncelemesi - Engellerin Ötesinde Bir Film

Film ünlü yazar R. J. Palacio‘nun New York Times‘ta çok satanlar listesinde yer alan Wonder adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmin senaryosunu Steve Conrad üstlenirken, filmin yönetmenliğini ise Stephen Chbosky üstleniyor. Filmin baş rollerinde ise Julia Roberts, Jacob Tremblay, Owen Wilson, Daveed Diggs, Mandy Patinkin ve Sonia Braga gibi isimler yer alıyor.

Wonder Film İncelemesi

Yüzünde ciddi derecede deformasyonla dünyaya gelen Auggie Pullman‘ın hayatı oldukça zor ve sıkıntılıdır. Film ilk başta Auggie Pullman ile aynı düşünce içerisine girmenizi sağlıyor ve yan karakterler ile Auggeie’nin durumunu devamlı destekliyor.

Auggie Pullman’ın yüzündeki deformasyonu kabullenmek elbette zor fakat ne yazık ki yaratılışın bir geçeği. Küçük bir çocuğun böyle bir talihsiz olayı yaşaması ve kendine maske yaratması onu doğal olarak hayal dünyasının içerisine sürüklüyor.

Wonder Film İncelemesi - Engellerin Ötesinde Bir Film

Auggie Pullman rahat görmesini, duymasını ve nefes almasını sağlayan birçok ameliyat geçirse de ne yazık ki görünüşüne müdahale edilemiyor. Bu durum Auggie Pullman’ı o kadar derinden yaralıyor ki, kendini ucube ve dünya uzaylısı olarak görüyor.

İşte bu yüzden filmde astronot kaskını takarak kendi ile dünya arasına bir sınır koyan küçük bir çocukla karşılaşacağız. Filmde küçük bir çocuğun kaygılarını, yaşamını ve daha birçok duyguyu hissedeceksiniz. Burada kendimizi Auggie Pullman’ın yerine koyabiliriz.

Auggie’nin ailesine olan sevgisi, köpeğine olan bağlılığı, Star Wars hayranlığı ve insanlara karşı olan davranışı bizlere görünüşten çok daha önemli şeylerin olduğunu gösteriyor. Elbette film sadece Auggie Pullman’ın üzerinden devam etmiyor.

Burada yan karakterlerinde önemli bir rol içerisinde olduğunu görebiliyoruz. Film gerçek hayattan uzaklaşmadan yan karakterlerin yaşamını savaşlarını ve duygularını çok güzel bir şekilde bizlere iletiyor. Böylece her karakter için empati kurmak mümkün olabiliyor.

Wonder Film İncelemesi - Engellerin Ötesinde Bir Film

Burada beni etkileyen karakterlerden biri Auggie’nin babasını canlandıran Owen Wilson oldu. Owen Wilson’ı komedi filmlerinden biliyoruz. Owen Wilson dramatik filmlerinde pekte alışık olmadığımız bir isim gibi görünse de canlandırdığı karakter ile filme mükemmel uyum sağlamış.

Filmde performansıyla beni etkileyen diğer önemli karakter ise Julia Roberts oldu. Auggie’nin annesini canlandıran Julia Roberts, film boyunca bir annenin şefkatini ve özverisini bizlere hissettiriyor. Böylece karakterlerin yaşamlarına ve buradaki büyük mücadelesine tanık oluyoruz.

Film Hakkında Yorumum

Ünlü yazar R. J. Palacio‘nun Wonder adlı kitabından sinemaya uyarlanması gerçekten muhteşem olmuş. Ben açıkçası kitabını okumadım ama bir gün vakit bulursam kitabını okumayı düşünüyorum. Filmin baş rolündeki çocuk oyuncunun performansı beni gerçekten etkiledi. Ayrıca teması ve kurgusuyla filme duygusal bir anlam katmış. Bu tür durumları yaşayan ebeveynlere de yol gösterici bir film.

Filmi izlediğinizde acımasızlığın önüne geçebilecek tek şeyin çocuklarımız olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden çocuklarımızı sevgi, hoşgörü ve nezaketle yetiştirmeliyiz. Çocukların kesinlikle ama kesinlikle izlemesi gereken bir film. Tabi onları kötü filmlere mahkum eden büyüklerinde izlemesi gereken bir film…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku