Katil Robotlar, Yapay Zeka Teknolojisi İle Hızla Gelişiyor

Katil Robotlar, Hükumetler Tarafından Destekleniyor

Katil robotlar, hükumetler tarafından yapay zeka teknolojisi ile üretimi yapılıyor. Öldürme özelliği olan bu robotlar tehlike oluşturmadan üretimi yasaklanması gerek. Konu üzerine yapay zeka uzmanları katil robotlar için uyarıda bulun

Katil Robotlar, Hükumetler Tarafından Destekleniyor

Çağımızın yeni teknolojisi olan yapay zeka ile öldürme özelliği olan katil robotlar üretildi. Son on yılda yapay zeka çalışmaları gün geçtikçe hızla devam ediyor. Bu konuda Amerikalı girişimci Elon Musk, katil robotlar hakkında Birleşmiş Milletlere mektup yazdı.

Mektupta; savaşta kullanılacak üçüncü devrimin engellenmesi gerektiği yönünde ve tedbir alma konusunda uyarıda bulundu. Hatta yapay zeka uzmanları, hükumetlerin desteklediği öldürme özelliği olan robotlara yasak getirilmesi için hükumetleri uyardı.

Bu konuda Avustralyalı araştırmacılar, ülkenin başbakanı olan Malcolm Turnbull‘e ve Kanadalı araştırmacılar ülkenin başbakanı olan Justin Trudeau‘ya bir mektup yazdılar. Mektupta; Yapay zekanın bir savaş aracına dönüştürmemesi için sert bir şekilde küresel yaklaşmalarını talep etti.

Açık mektup ile BM‘lerin belirli silahlar için kısıtlamasını yada yasaklanması üzerine “Belirli Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi” hakkında düzenlediği bir konferansın ardından yayınlandı.

Önceden nükleer silahlar için karar alınmıştı.

300’den fazla katil robot için yapay zeka uzmanları tarafından hazırlanan mektuplar ve bu robotların insanlar tarafından kontrol edilememesi gibi durumlar yapay zeka uzmanlarını endişelendirmeye başladı. Bu endişelenme sadece ölümcül otomatik sistemler için değil, bu tehlikenin devamı olan drone‘lar ve insansız hava araçları da var.

Tabi bu durum ordular tarafından geliştirilen bütün robotları kapsamaktadır. Bu tehlikelerin yasaklanması için Kanada ve Avustralya başta olmak üzere diğer ülkeler ile iş birliği yapıldı. Bu konuda ölümcül otomatik sistemlerin yasaklanması veya üretilmemesi adına ülkeler, ulusal bir anlaşma yapmaya davet edildiler. Daha öncesinde de 1970‘li yıllarda nükleer silahlar için buna benzer bir anlaşma yapılmıştı.

Katil robotlar için yapay zeka çalışmaları yapılıyor

Ayrıca yapay zeka uzmanlarının yazdığı bu mektuplarda; Avustralyalı şirketler, yapay zeka ve robot yapan şirketler büyük ölçekte gelişirse otomatik silahlı sistemlerinin büyük bir faciaya sebep olacağı bildiriliyor. Yani bu facianın dünyada kimin yaşayıp yaşamayacağını insanlar değil, robotların hakimiyetinde olacağı düşünülüyor.

Elon Musk‘ta buna benzer bir mektup imzalamıştı. Eğer böyle bir durumun içerisine girersek, bu tehlike bizleri ölümcül sonuçlara sürükleyebilir. Avustralya bu konuda insan beyni gibi çalışan yapay zeka gücünü, tehlike arz eden durumlarda kullanılmasına karşı. Hatta bir açıklamalarında “bizler yapay zeka üretimini kötüye kullanmak amaçlı değil, fayda sağlamak amaçlı üretmek istiyoruz.”

Acaba Katil robotları durdurabilecek miyiz? Yapay zeka robotları iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi kullanılacak? İşte tüm bu soruların cevapları 14 Kasımda görüşülecek.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku