İntel Çipi, İnsan Beyni Gibi Çalışacak!

İntel Çipi Dikkatleri Üzerine Çekti!

İntel çipi, insan beynini örnek aldı. İntel, insan beynini inceleyerek buna özel bir çip tasarladı. İnsan beyni gibi işlem yapan İntel çipi, kendi kendine öğrenen yapay zeka sistemi ile robotlarda kullanılması planlanıyor.

İntel çipi yapay zeka olacak

İntel çıkaracağı yeni çip teknolojisi ile insan beynini taklit etti. Deney çipi dediğimiz Loihi, nöromorfik adında bir teknoloji kullanmaktadır. Bu çip mantıkları ortadan kaldırarak. temel bilgi işlemini kullanmaktadır.

Bu işlem ise spike nöronları dediğimiz bilgisayar nöronları ile yapılmaktadır. Bu nöronlar ise insanın beyninde bulunan nöronlar gibi sinyal taşıma özelliğine sahiptir. İnsan beyninde yaklaşık olarak 80 milyar nöron varken, Loihi çipinde ise 130 bin benzetimli nöron bulunmaktadır.

İnsan beyninin özellikleri üzerinden tasarlanan yeni teknoloji çip olan Loihi, enerji paylaşımı arttırılmış şekilde hiç bir ek enerjiye gerek duymadan öğrenme hızında artış gözlemlenmiştir. İntel çipinin ilerleyen zamanlarda endüstriyel uygulamalar, otomotiv ve yapay zeka ile geliştirilen robotlarda kullanılması planlanıyor.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku