Zeka Pırıltısı (Flash of Genius) Filim İncelemesi

Zeka Pırıltısı, Bir Öğretmenin Ford İle Büyük Mücadelesi

Zeka pırıltısı (flash of genius) filmi gerçek hikayeden alınmıştır. Film, üniversitede öğretmenlik yapan bir mucidin araba sileceğini icat etmesiyle, Ford şirketi tarafından çalınıp yapılan haksızlığı konu alıyor.

Robert Kearns, Ford'a dava açtı

Üniversitede öğretmenlik yapan Robert Kearns, eşi ve çocukları ile mutlu bir hayat yaşıyordu. Robert bir gün yağmurlu bir havada eşi ile birlikte arabasıyla yolculuk yapıyorlardı. Hareket halinde olan arabadaki sileceklere dikkat eden Robert, sileceklerin tuş ile çalışmasını pek kullanışlı görmüyordu.

Çünkü sileceklerin göz kapakçığına benzeterek otomatik olması gerektiğini düşünüyordu. Bir gece odasında silecekler üzerinde çalışmaya başladı. Mükemmel bir çalışmanın sonunda silecekleri çalıştırdı. Evet sonunda silecekler istediği gibi çalıştı, yani 5 saniye bekliyor ve ardından yine çalışıyordu.

Bu duruma sevinen Robert, başarısını ailesi ile paylaştı ve bu gerçekten muhteşemdi. Bir gün Robert sileceği üniversitedeki arkadaşlarına gösterdi, fakat bu konuda arkadaşları pekte olumlu yaklaşmamışlardı. Bir gece baloya davetli olan Robert ve eşi yemekte arkadaşları ile karşılaşır.

Arkadaşları ona silecekler hakkında olumlu sonuçlar aldığını söyler. Bu konuda arkadaşları Robert’a mükemmel bir sunum ile silecekleri Ford şirketine pazarlamayı teklif eder. Teklifi kabul eder ama, o yaptığı sileceklerin kopyalanıp çalınacağından korkuyordu.

Araba cam sileceğini bulan adam

Robert bir gün arkadaşı Gil ile silecekleri tanıtmak için Ford şirketine gider. Burada Ford’un mühendislerine silecekleri tanıtır. Ford’un mühendisleri sileceklerin çalıştığı arabadaki kaportayı açmak isteseler de Robert ve arkadaşı Gil Previck buna izin vermez. Ford’un mühendisleri silecekleri muazzam bulmuş ve beğenmişlerdi.

Yağmurlu bir havada Robert ailece arabaya binerek ufak bir geziye çıkarlar. Tabi bunun sonucunda sileceği tekrar kontrol eder. Silecek kusursuz ve muhteşem çalışıyordu. Bu durum onu gerçekten mutlu etmişti. Bir gün Ford’un yöneticileri aralarında silecekler hakkında konuşarak, sileceklerinin kendilerinin üretmesi kararını alırlar.

Fakat Robert sileceklerin patentini kendisi alıp kendisi üretmek istiyordu. Ford bu konuda anlaşmak için onu ofisine çağırır. Ford icadın onaylanması ve destek vermesi için ondan numune ister. Bu konuda Robert’ın arkadaşı Gil Previck, Ford’un bu konuda haklı olduğunu söyler ve bu nedenle anlaşmayı kabul eder. Motorola şirketi de silecekler hakkında Robert ile görüşmüştü.

Zeka Pırıltısı, Bir Öğretmenin Ford İle Büyük Mücadelesi

Arkadaşı Gil, Robert’ı silecekler hakkında konuşmak için bir restorana davet eder. Konu tabi ki Ford’un aldığı numune sileceklerdi. Arkadaşı ‘Robert’a Ford’un anlaşmadan vazgeçtiğini ve ürünü onaylamadığını söyler. O bu duruma çok üzülmüş ve haksızlığı kendine yedirememişti.

Çünkü Robert üretim için bir yer ayarlamış ve malzeme siparişi vermişti. Bir gün yağmurlu bir havada ders bitiminde evine gidecek olan Robert, yaptığı icadı bir kaç araçta görür. İşin açıkçası Ford onun yaptığı icadı çalmış ve kendileri üretmişti. Çünkü arkadaşı da bu konuda onu kandırmış ve ford’u savunmuştu.

Bu konuda Robert avukat tutmak istese de, avukata verecek yeteri kadar parası yoktu. Robert hakkı olan silecekleri Ford şirketinden almak için tek başına her şekilde mücadele etme kararı alır. İşte tam bu noktada Robert Kearns, Ford’a karşı tüm mücadelesiyle harekete geçer. Robert Kearns’ın büyük mücadelesi sizi de heyecanlandıracak

Ford'a patent davasıFilm Hakkında Yorumum

Zeka, inat ve inancın birleşimiyle yıllarca süren bir dava ve bunun sonucunda geç gelen bir adalet. İnandığınız herhangi bir şeyin peşinden gitmeniz ve bu konuda azimli olmanız bu konuda er yada geç sizi başarıya götürecektir.

Ford gibi büyük bir şirketin, böyle bir haksızlığı yapması kesinlikle kabul edilemez. Zeka pırıltısı filmini izledikten sonra sizinde Ford’a karşı bakış açınızın değişeceğini düşünüyorum. Ford tarihi bir leke ile halen karşı karşıya….

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
 1. Semih Keçecioğlu diyor

  Çok önceden yanlışlıkla izlediğim muhteşem bir filmdi. Bir ara filmi tekrar bulmak için arayışa girdim. İsmini bilmiyordum çünkü. Sonrasında Google’a Ford’a dava açan adamın filmi vs. şeyler yazdım ve buldum. Geçenlerde de ikinci kez seyrettim. Böylesine bir film için değer ama ne yazık ki düşük bir puana sahip ve çok popüler değil.

  İstese Ford’un teklif ettiği milyonlarca doları kabul edip hayatını yaşayabilirdi. Ama o ne yaptı? Adalet istedi
  kendine ait olan bir şeyi bin bir zorlukla elde etti ve çok daha fazlasını Ford ve Chrysler şirketinden aldı. Ömrünün sonuna gelmişti belki de ama adalet sağlandı. Dünya’da böyle insanlar olmalı paranın değil de adaletin peşinden koşmalı…

  1. Ali Mutlu diyor

   Yorumun için teşekkür ederim 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku