1984 George Orwell Kitap Özeti

1984 George Orwell Kitap Özeti

1984 George Orwell kitabını 2017’nin ocak ayında bir arkadaşıma hediye etmek için almıştım. Tabi ben bu kitabı okumamıştım. Aradan baya zaman geçti ve kitap arayışına girerken aklıma arkadaşıma hediye ettiğim 1984 George Orwell kitabı geldi. Kitabı aldım ve bitirdim. İşte 1984 George Orwell kitap özeti.

1984 George Orwell Kitap Özeti

1984 George Orwell Kitap Özeti

1984 George Orwell kitabı ütopik bir dünya ile başlıyor. Tabi bu dünya insanların değil, sistemlerin işlediği bir dünyadır. Bu oluşan sistemin dikkati daima insanların üzerinde olduğu ve bu sistemin istemediği durumlar ile birlikte gelen yasakların olduğu bir dünyayı bizlere açıklıyor.

Medyanın sisteme göre yayın yaptığı, haberleri saptırarak sistemin istediği şekilde insanlara sunduğu bir dünyayı bizlere anlatıyor. Yani bu sistemin yalanını medya üstlenerek, insanlara yalanı doğruymuş gibi sunup inandırılıyor. Tabi insanlar için artık doğru o oluyor. Bu sebeple gerçek ve doğru diye bir kavram da olmuyor bu dünyada. Eğer bir gerçek varsa o da sistemin kendisidir.

Kitapta iki sayfa Türkiye’nin sistemini hatırlattı bana 31. sayfada şöyle yazıyordu; Gelecekle nasıl iletişim kurulabilirdi ki? Doğası gereği olanaksızdı. Gelecek ya şimdiye benzeyecekti ki, o zaman ondan haberi bile olmayacaktı yada şimdiden farklı olacaktı ki, o zaman da içinde bulunduğu durumun hiçbir anlamı kalmayacaktı.

59. sayfada ise; Geçmişi denetim altında tutan, geleceği de denetim altında tutar; şimdiyi denetim altında tutan, geçmişi de denetim altında tutar. Yani biz ne geçmişimizi nede geleceğimizi biliyoruz. Sistem bize ne sunuyorsa onu yaşıyoruz. Sitem bize ne sunuyorsa kabul ediyor ve sorgulamıyoruz.

Kitap Hakkında Yorumum

Sıkılmadan defalarca okuyacağım bir roman. 1984 kitabını okuduğumda, şuan ki sistemin oluşturduğu bir yaşamı hissettirdi bana. Tabi dünyanın şuan ki sistemi 1984’ki gibi güçlü bir yaptırımı olmasa da, bence farkı olmadığını düşünüyorum.

Bizlere sistemin istediği şekilde haber yapan yalancı bir medya, bir taraftan doğruluk ve barış adına hareket ettiğini söyleyen güçlü bir sistem ve bu sistemin kafasına göre düşman ilan ettiği suçsuz ülkeler. Dikkat ederseniz bu tablo günümüzdeki sistemle aynı değil mi? Kesinlikle aynı

George Orwell, sistemin geleceğini çok güzel bir şekilde özetlemiş. Tabi kitapta anlatıldığı kadar sert bir sistem ile karşılaşmayacağız. Fakat bize sunulan hep hayatın pembe tarafı olacak.

Tabi bizim düşüneceğimiz tek şey ay sonu maaşımız, seyahatlerimiz, yapacaklarımız ve dahası olacak. Bu kitabı okuduğunuzda, eminim ki bazen kendinizi Winston Churchill gibi göreceksiniz. Herkesin okuması gereken mükemmel bir bilim-kurgu romanı. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Evet, 1984 George Orwell Kitap Özeti adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku