Udemy’in Kurucusu Eren Bali’nin Silikon Vadisindeki Başarısı

ODTÜ’den Silikon Vadisine Uzanan Başarı Hikayesi

Udemy’in kurucusu Eren Bali, silikon vadisindeki büyük başarısından dolayı ABD’nin en parlak 25 girişimcisinden biri seçildi. Peki, Eren Bali Kimdir? bu yazımda sizlere dünyanın bahsettiği Türk girişimci Eren Bali‘nin başarı hikayesini anlatacağım.

Udemy'in kurucusu Eren Bali kimdir?

ABD’nin önde gelen ekonomi dergisi Business Week, Udemy‘i ülkenin en yaratıcı 25 şirketinden biri olarak seçti. 1984 yılında Malatya’da doğan bali, ilk öğretimini köyde imkan olmadığı için tüm sınıfların toplandığı tek bir sınıfta eğitim görmektedir.

İlk okulunu başarıyla bitiren Bali, Malatya fen lisesini kazanır. Burada Uluslararası Matematik Olimpiyatlarına katılır. Elde ettiği başarı ile madalya alan Eren Bali, MİT ve Harvard üniversitesi tarafından ülkelerine davet edilir.

Fakat Eren Bali bu daveti geri çevirerek ODTÜ üniversitesinde bilgisayar mühendisliğini tercih eder. İlk senesinde ODTÜ’de “MP3 server” adlı bir uygulama yazarak bilgisayar topluluğunun dikkatini üzerine çeker. Buradan aldığı ilham ile girişimcilik alt yapısını inşa eder.

Udemy’in Fikir Babası Eren Bali Kimdir?

Eren Bali orta okul arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte 3 boyutlu görüntü teknolojisi üzerine kurduğu şirkette imarına başlanmış binaların maketini gösteren gunlukbasin.com adında bir site açtılar. Bu fikir pek bir gelecek vaat etmese de, Udemy‘in temelini atmada büyük faydası olduğunu söyleyebilirim.

Online ders projesi Udemy girişimini başlatan Eren Bali İle Oktay Çağlar, ODTÜ teknokent‘e gelen ABD ve Avrupa eğitmenlere projesini sunarlar ve bu eğitimlerini geliştirdikleri uygulama üzerinden sağlamasını önerirler. Eğitmenler bu öneriyi kabul ederek, tüm eğitimlerini bu platform üzerinden gerçekleştirir.

Eren Bali kimdir?

Bali ve arkadaşı Çağlar ile bir online eğitim platformu kurmak üzere harekete geçtiler. Türkiye’de başlattıkları bu proje için finans ve yatırımcı arayışına girerler. Fakat Türkiye’den yaptıkları projeye hiç destek gelmez.

Bunun üzerine Bali ve Çağlar ABD‘nin San Francisco eyaletinde bulunan Silikon Vadisine giderler. Burada 50 yatırımcıdan projesine destek ister, fakat hepsinden de reddedilir. Yatırımcılar Eren Bali’ye ” Bu insanlar sertifika almayacağı bir eğitime para vermezler” şeklinde bildirdi.

Bali ise yatırımcılara ” O insanlar bir kere sertifika aldı mı bir daha siteden ayrılmazlar” şeklinde durumu izah etti. Bali projesine inanıyordu ve bu projenin süreklilik sağlayacağını da biliyordu. Ardından İnternet devlerinden biri olan Yelp‘in CEO’su Jeremy Stoppelman Eren Bali’ye inanarak projeleri için gereken tüm desteği vereceğini bildirdi.

Jeremy Stoppelman başka yatırımcıları da bu projeye davet ederek tam 1 milyon dolarlık yatırım aldılar. Bu yatırım ile birlikte Bali Udemy adlı online eğitim şirketini kurdu.

Tavsiye Edilen Yazı: Aykut Karaalioğlu’nun Başarı Hikayesi

Udemy online eğitim platformu nedir?

Daha sonra Udemy yaptığı çalışmalarla ABD‘nin önde gelen dergi ve gazetelerinde yer almaya başladı. Eren Bali başarısını şöyle açıklıyor: Ben insanların diplomalara veya sertifikalara ihtiyaç duymadan kolayca eğitim almasını istiyorum.

Kişi İstediği konudan ve istediği kişilerden eğitim almasını istiyorum ve bunu sonucunda bu platformu kurdum. Udemy’in başarısı ve kalitesi verdiği eğitimlerden geliyor. Udemy’de şuanda 55 binin üzerinde eğitmen ve 30 bine yakın öğrenci bulunmakta. Ayrıca Goldman Sachs ve Booking gibi sektör devleri de Udemy üzerinden eğitim veriyor. Şirketin verdiği eğitim ortalamasına göre 2017 yılı değeri 270 milyona ulaşmıştır.

Eren Bali'nin yeni projesi carbon health nedir?

Ardı ardına yeni projelere imza atan Eren Bali, Udemy’in CEO’luğunu devretmesiyle birlikte yeni girişimi olan Carbon Health adlı şirketini kurar. Carbon bir telefon uygulamasıdır. Bali Carbon’un hem kurucu ortağı hemde CEO’su dur.

Bu uygulamanın görevi ise ilaç siparişi, hastanedeki rapor sonuçlarınız ve randevularınız gibi tüm sağlık konularını siz zahmet etmeden öğreniyor ve size aktarıyor olmasıdır. Bali bu uygulama için sadece ABD’nin bazı eyaletlerinde işleme girdiğini ve ABD’nin tüm bölgesine yayılmasını hedeflediğini bildirdi.

Dış ülkeler için ise herhangi bir açıklama yapmadı. Uygulamanın tanıtımı Product Hunt adlı siteden detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Şuanda Carbon yavaş yavaş teklifler almaya başladı. Fakat Carbon Health ilerleye bilmesi için daha büyük yatırımları zorluyor.

Eren Bali, girişimcilik ekosisteminde zorlu mesafeleri aşarak azimli duruşuyla adından söz ettirmeyi başardı. Girişimcilik dünyasında böyle insanların başarılarını okumak yeni girişimcilere motivasyon kaynağı oluyor. Eren Bali’nin kısa zaman içerisinde yeni projeler ile büyük başarılara imza atacağını hep birlikte göreceğiz.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
10 Yorum var
 1. Leyla Abacı diyor

  Kendisi okulumda benden iki dönem öndeydi. O zaman da okulda başarıları baya konuşulmuştu. Zeki ve çalışkan kişiliği herkes tarafından takdir edilirdi. Kendisi adına hem gurur duydum hemde çok mutlu oldum gerçekten. Başarıları devam etmekle kalmayacak dünyada marka olacağına gönülden inanıyorum.

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle size katılıyorum. Ders kitaplarında olması gereken bir başarı hikayesi.

 2. Ceren diyor

  Zor şartlarda okuduğuna rağmen hayallerini gerçekleştirme yolunda ilerlemeye devam etti. Kurduğu Udemy ile eğitim sektörüne adım atması ardından Carbon Health uygulaması ile sağlık sektörüne yenilikler getirmesi gerçekten mükemmeldi. Yeniliklere açık kişiliği ile daha bir çok projeye imza atacağını umuyorum. Eren Bali’nin başarı hikayesi çocuklarımızın girişimciliğe adım atması açısından ders kitaplarında da yer alması lazım. Bu yazıdan dolayı sizi tebrik ederim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Ceren hanım.

 3. Eray Temel diyor

  Udemy gerçekten eğitimin merkezi. Eren Bali’nin böyle bir projeye imza atması beni gerçekten gururlandırdı. Bu platformdan hem çok ekmek yedim hemde çok şey öğrendim. Sitenizde böyle bir yazıya yer verdiğiniz için size de çok teşekkür ederim Ali bey.

 4. Mehmet diyor

  Eren Bali ve Aykut Karaalioğlu gibi Türk girişimcileri kaleme almanız gerçekten muhteşem. İki yazınızı da okudum ve gerçekten etkilendim. Böyle yazıları sizden bekliyor olacağım. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum size.

  1. Ali Mutlu diyor

   Vakit buldukça böyle yazılara daha çok ağırlık vereceğim. İlginize teşekkürler.

 5. Neşe Gülbeyaz diyor

  Merhaba Ali bey. Uzun süredir sitenize uğramıyordum. Malumunuz bu aralar çok yoğundum. Fırsat bulamadım. Gerçkten böyle başarı hikayeleri paylaşmanız ve böyle faydalı işler yapmanız beni çok mutlu ediyor. Siz paylaştıkça bende yazılanızı okumaya devam edeceğim. Çizginizi bozmayın devam edin 🙂

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Neşe Hanım,
   Bende bu aralar yoğun olduğum için siteye pek giremiyorum. Fakat elimden geldiğince ve vakit buldukça yazmaya çalışıyorum. Ayrıca övgü dolu sözleriniz için size teşekkür ederim. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku