Yazılım Bilgisi Olmayan İnsanların Steve Jobs’a Çamur Atması

Hayatında Hiç Kod Yazmamış İnsanların Steve Jobs’a Çamur Atması

Bu yazımda sizlere programlama bilgisi olmayan ve hayatları boyunca 1 tane bile proje geliştirmemiş insanların Steve Jobs’a nasıl hakaret ettiklerini anlatacağım. Bu yazı baya bir uzayacak ama hiç olmasa bu düşüncede olan insanlara rehber olur diye düşünüyorum.

Yazılım Bilgisi Olmayan İnsanların Steve Jobs'a Çamur Atması

Geçenlerde Steve Jobs hakkında bir video hazırlamıştım. Bu videoyu Facebook, İnstagram ve Linkedin gibi platformlarda yayınladım. Ayrıca Facebook’ta üye olduğum bir kaç yazılımcılar grubunda da yayınladım. Video aşağıdaki gibidir.

Yaşadığı Zorluklar ve Önündeki Engellere Rağmen, Cesareti ve İnancıyla Başarıyı Yakalamış Bir Adamın Başarı Öyküsü (Steve Jobs)

Yaşadığı Zorluklar ve Önündeki Engellere Rağmen, Cesareti ve İnancıyla Başarıyı Yakalamış Bir Adamın Öyküsü (Steve Jobs)#stevejobs #apple #motivasyon #başarıhikayesi #stevewozniak #programlama #teknoloji #girişimcilik

Ali Mutlu Blog paylaştı: 19 Temmuz 2018 Perşembe

Videonun ilk girişinde Steve Jobs’ın bir röportajından alıntı var. Alıntı şu şekilde; “Herkesin Bilgisayar Programlamasını Bilmesi Gerekir. Çünkü Programlama Size Nasıl Düşünmeniz Gerektiğini Öğretir.” Aradan bir kaç gün geçti. Yazılımcılar grubundan bir arkadaş Steve Jobs’ın bu sözüne karşılık videonun altına yorum atmış.

Yorum şu şekilde; Steve Jobs çok iyi bir pazarlamacıydı. Fakat bir programcı değildi. O yüzden programlama hakkında konuşması boş. Onlarca okuduğum kitaplardan biliyorum. Ayrıca Apple‘ı Jobs değil, Steve Wozniak yapmıştır.

Fakat Steve Jobs, Steve Wozniak‘ı arka plana atıp Apple’ı kendisi kurmuş gibi gösterdi. Bu durum Edison ve Tesla ile aynı. Steve Wozniak olmasa Steve Jobs bir hiçtir. O yüzden Seteve Jobs şerefsizin tekidir diye yorum atmış. Bu arkadaş eleştirmemiş ki, resmen Steve Jobs’a küfür edip, çamur atmış. Tabi ben buna cevap vermezsem olmaz.

Steve Jobs Bir Programcı Değilmiş. O Yüzden Programlama Hakkında Konuşması Boşmuş

Bu arkadaş belli ki Steve Jobs’ı kitaplardan değil, filmlerden izlemiş. Steve Jobs’ın bir röportajında programlamaya değindiğini ve insanların programlamayı en az bir yıl içerisinde öğrenileceğini söylüyor.

Programlamayı bilmeyen biri neden programlamayı önersin veya şu kadar yıl içerisinde öğrenebilirsiniz desin. Ayrıca bir röportajında basic programlama dili ile geliştirdiği bir programdan bahsetmişti. Ben bu arkadaşa okuduğun kitapların linkini bana at bende alıp okuyayım dedim. Bana yabancı bir siteden 3 tane link atmış ve bu linkleri tek tek inceledim.

Yazılım Bilgisi Olmayan İnsanların Steve Jobs’a Çamur Atması

Burada şöyle yazıyor; Steve Jobs, Apple için program yazmadı, Apple’ın programlarını sadece personelleri yazmıştır. şeklinde yazıyordu. Bu arkadaş da buradan şunu çıkarmış.

Steve Jobs programlama bilmiyor, onun için programlama hakkında konuşmaya hiç bir hakkı yoktur diyor. Yani bu adam şirketi kurmuş, kafasında şirketle ilgili o kadar sorun var, birde gelsin sana kendisinini kanıtlamak için program yazsın öylemi.

Bu işin pazarlaması, sunumu, tasarımı ne olacak o zaman. Senin kafan bunları hiç alıyor mu? Almadığı kesin, çünkü bir şirket kolay yönetilmiyor ve sadece program yazmakla da bitmiyor. Ben bu kişinin profilini incelediğimde programlama üzerine bir okul okumamış, hiç bir projesi yok, ayrıca bana onca okuduğu kitabın linkini de atmadı.

Sadece bir yabancı siteden link atmış onuda belli ki Google Translate‘den çevirip bana cevap vermiş. Ama yanlış çevirmiş. Google Translate’in İngilizceyi Türkçeye doğru çevirdiği nerede görülmüş. 😀 Asıl bu arkadaş programlama üzerinde söz hakkına sahip değil.

Tavsiye Edilen Yazı: İş Dünyasında Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Apple, Jobs Sayesinde Değil, Steve Wozniak Sayesinde Kurulmuş

İşte bu yaklaşımdan arkadaşın filmlerden izleyip bana cevap verdiğini anladım. Bu arkadaşın kitap okuduğu falan yok. Bu arkadaşın canı sıkılmış gelmiş videonun altına yorum atmış. Steve Wozniak donanımlar konusunda tecrübeliydi, Jobs ise yazılım ve pazarlamada tecrübeliydi.

O dönemlerde Wozniak HP’de çalışıyordu ve devre kartları üzerinde bir proje geliştiriyordu. Jobs ise Atari de oyun geliştirici olarak görev yapıyordu. Oyunlar yazılımsal bir iştir ve yazlım bilgisi gerektirir. Buradan Steve Jobs’ın yine programlama konusunda tecrübe sahibi olduğunu anlıyoruz.

Hayatında Hiç Kod Yazmamış İnsanların Steve Jobs’a Çamur Atması

Ayrıca Steve Jobs elektronik konularda da tecrübelidir. Wozniak sadece devre kartları üzerinde çalışıyordu fakat kafasında bu devre kartlarını pazarlayıp, şirketleşme gibi bir düşünce yoktu. Eğer Steve Jobs, Wozniak’ı devre kartlarını pazarlayıp şirketleşme konusunda ikna etmeseydi, Wozniak teknoloji tarihinde tanınmayacaktı.

Elbette Wozniak’ın Apple’ın kurulmasında büyük bir payı var. Fakat bu devre kartlarının satılmasını sağlayan Steve Jobs’dır. Bir ürün mükemmel olabilir ama siz o ürünü pazarlayamadık tan sonra o ürün dünyanın en iyi ürünü de olsa hiç bir değeri yoktur.

Zaten Wozniak bir röportajında şöyle diyor; “Ben işin sadece teknik kısmıyla ilgileniyordum, Jobs ise işin pazarlama, tasarım ve yazılımsal kısmıyla ilgileniyordu ve bu konularda çok titizdi.” şeklinde Steve Jobs’ı övüyor.

Aynı şekilde 95 yılında Steve Jobs ile yapılan bir röportajda Jobs, Wozniak’ın muhteşem zekasını övüyor. Yani ikisi de Apple için mücadele etmiş. İnsanların hayatlarını filmlerden izleyerek veya sadece bir kaynaktan okuyarak eleştirmek ve küfretmek, hele ki Jobs gibi onursal bir insana küfretmek en büyük hakarettir. Bir insanı araştırmadan hakaret etmek ve küfretmek bu kadar kolay olmamalı.

Steve Jobs’ı Edison’a Benzetiyormuş

Bu arkadaş Edison ile Tesla arasındaki durumu, Steve Jobs ile Steve Wozniak arasındaki duruma benzetmiş. Yani Edison’un Tesla’ya yaptığı ihaneti, Jobs, Wozniak’a yapmış. Bu arkadaş harbiden hiç okumamış ve boşa yaşamış.

Tesla o dönmelerde alternatif akım projesi üzerinde çalışıyordu. George Westinghouse adında bir sanayici Tesla’nın projesindeki potansiyeli fark etti ve bu projenin tüm patentlerine karşılık 1 milyon dolar önerdi. Tabi bu haber medyada büyük yer almıştı.

Edison bu haberi duyunca çılgına döndü ve medya gücünü kullanarak Tesla’nın alternatif akım projesini karaladı ve buna benzer bir çok başarısına da gölge düşürdü. Yani buradan anlıyoruz ki Edison ile Tesla bir birine rakipler, Jobs ile Wozniak gibi birlikte şirket kurmamışlar.

Hayatında Hiç Kod Yazmamış İnsanların Steve Jobs’a Çamur Atması

Steve Jobs ile Steve Wozniak birlikte Apple’ı kurdular ve şirketi birlikte yönettiler. Jobs ürünlerin pazarlaması, tasarımı ve yazılımıyla ilgilenirken, Wozniak ise işin donanım kısmıyla ilgileniyordu. Bu işin donanım kısmı ne kadar zorsa, pazarlaması da o kadar zordur.

Fakat ürün ne olursa olsun işin pazarlaması her zaman ön plandadır. İşte bu zor kısmı başaran kişide Steve Jobs’tır ama Steve Jobs her röportajında Wozniak’ı övmüştür, Edison gibi medyayı kullanarak Wozniak’ı karalamamış dır.

Steve Jobs Şerefsizmiş

İşte böyle programlama bilgisi olmayan ve hayatında bir proje bile geliştirmemiş kişiler Jobs gibi başarılı insanlara hakaret eder. Bu kişi bir gün şirket kurmuş mu? tabi ki yok. Neden Steve Jobs’a şerefsiz diyorsun? dedim.

Yok efendim Apple’daki insanları kovmuş, karısından boşanmış, bunları da Apple’da çalışan arkadaşlarından öğrenmiş. Bak bak bak. Steve Jobs’ın hayatı bu arkadaşa düşmüş anlaşılan. Bunlar hep filmin etkisi ve okumamanın getirdiği cahilliktir.

İşte bu zihniyetteki insanlar, Steve Jobs ve onun gibi başarılı insanlara çamur atar. Böylelerine kesinlikle itibar etmeyin yoksa benim canımı sıktığı gibi sizinde canınızı sıkabilir.

Buraya kadar vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için size çok teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
6 Yorum var
 1. Aykut Emre SAĞLAM diyor

  Hocam boyle cahiller var yaa. Bunlarla tartistigin zaman illaki kendileri haklı olacak. Yani siz haklida olsaniz onlar yine bildiklerini savunur. Dediginiz gibi bu geri zekalilara itibar etmemek lazim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Bu arkadaşa en son cevap vermedim. Bana özel mesaj atmış neden benimle tartışmıyorsun diyor. Adam ruh hastası. 😀

 2. Tuğçe diyor

  İşte bu insanlar kendi başarısızlıklarını baskalarına çamur atarak mutlu oluyor. Boyle insaların yüzüne bakmayi bırakın, yuzune turkurmek lazim. Steve Jobs candır.

  1. Ali Mutlu diyor

   Herkes eleştirebilir saygı duyarım ama bu arkadaş eleştirmiyor. Hakaret edip küfrediyor. Gruptan 2 kişi daha bu arkadaşın hakaretlerine karşı çıktı. Yine ben haklıyım diyor. En son cevap vermedik. Benimle tartışın lütfen. Durumu gerçekten iyi değil.

 3. Ayşe Demirkol diyor

  Bu arkadaş hiç bir şey okumamış ki. Baksana Google’a yazmış. İlk çıkan linkleri sana atmış. Var böyle geri zekalılar. Karısından boşanmış ta, personellerini kovmuş ta ondan sevmiyormuş. sen sevmeyebilirsin ama neden adama şerefsiz deyip durduk yere ihtira atıyorsun. Böyle insanları gruplar da niye barındırıyorlar yaa anlamış değilim. Ben senin yerinde olsam o grupta bir dakika beklemem. Baksana her önüne geleni gruba ekliyorlar. Kapalı grup diye yazmışlar ama sözde…

  1. Ali Mutlu diyor

   Zaten gruptan ayrıldım. Ya bir çok grup kimliği belli olmayan ve grupla alakası olmayan kişileri alıyor. Tabi durum böyle olunca karşımıza bu gibi tipler çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku