CryptoKitties Uygulaması Eğlenceli Olmaya Başladı

CryptoKitties Uygulaması Hem Kolay Hemde Eğlenceli Olabilir mi?

CryptoKitties uygulaması, kolay ve eğlenceli olaması ile popülerliğini kanıtlamış durumda. Fakat Ethereum‘un bu nedenle büyük sıkıntılar ile karşılaştığı görülüyor.

CryptoKitties Uygulaması nedir?

CryptoKitties uygulaması, popülerliği ile Ethereum‘un kurduğu düzeni sarsmaya başladı. Ethereum, aktarmaları için bir ağ kurmuştu. Fakat kullanıcılar bu ağda dijital kediler yani (sanal bebeğin yeni versiyonu) alıp satma işlemlerini gerçekleştirince aktarma süreleri uzamaya başladı.

Kripto paralar Blockchain teknolojisi yani (blok zinciri teknolojisi) üzerinde kuruludur. Bu teknoloji ise para aktarımın da kullanılıyor. Fakat bu işlemin gerçekleşmesi için ağda bulunan tüm kullanıcılar tarafından onaylanması gerek. Blockchain yani “blok zinciri sadece güvenli olarak para aktarımın da kullanılmaktadır. Bu işlemde para aktarımı hemen kısa sürede onaylanarak işleme koyuluyor. 

Evet, buraya kadar her şey güzel gidiyordu, fakat işin içine dijital kediler girdi. Dijital kedilerin alım satımı popüler olunca, alt yapı bu konuda yetersiz kaldı. CryptoKitties uygulaması ile kullanıcılar hem kedi üretiyorlar hemde kedileri için malzeme alıp satıyorlar.

Hatta bu harcamanın 3 milyon doların üzerinde olduğu ve halen işlemlerin gittikçe hız kazandığı söyleniliyor. Hal böyle olunca para ve kedilerin aktarımını doğrulamak için fazla zaman gerekiyor. Bu aktarımın fazla olması Ethereum ağına büyük ölçüde zarar verecektir.

CryptoKitties Uygulaması İçin Tek Çözüm Fiyat Artışı mı?

CryptoKitties Uygulaması İçin Tek Çözüm Fiyat Artışı mı?

Evet, Kripto paralar gündemde popülerliğini koruyor. Ancak bu ağlar üzerinde işlem yapan kişi sayısı ne yazık ki çok az. Çünkü bu işi ancak teknolojiden anlayanlar yapabiliyor. Fakat CryptoKitties uygulaması, basit bir görünümüyle teknolojiden anlamayanları bu platformda birleştirmeyi başardı.

Tabi bu durumda yüksek trafik oluşacak ve Ethereum ağında yavaşlamalar oluşacaktır. CryptoKitties uygulaması geliştiricileri, Twitter‘daki resmi hesaplarından bir açıklama yaptı. Açıklama ise şöyle; “Ağın yavaşladığının farkındayız, bu nedenle kedilerin doğum fiyatlarını 0,001 ETH’den 0,002 ETH’ye yükselttik. Durum böyle olunca kediler zamanında doğacak” açıklamasını yaptı.

CryptoKitties Uygulaması, Ethereum Ağını Durduracak Güçte mi?

CryptoKitties Uygulaması, Ethereum Ağını Durduracak Güçte mi?

CryptoKitties uygulaması olan kedi oyununun oyunun, Ethereum gibi bir sitemi durdurması sizce komik değil mi? Fakat olaya kedi oyunu olarak değilde farklı bir noktadan bakacak olursak, kripto paralar için ciddi sorunlara yol açacağı gözüküyor. Kripto paralar şimdiye kadar teknoloji ile yakından ilgilenen küçük bir grup tarafından kullanılıyor.

Fakat bir kripto para geliştirenin hedefi bu paranın fiziksel bir paraymış gibi herkes tarafından kabul edilir şeklinde kullanılmasını sağlamaktır. Bu nedenle kripto para ağlarının daha fazla para aktarımını gerçekleştirecek bir kapasitenin bulunması gerekiyor.

Tabi konuyla ilgili tartışmalar çıkınca ister istemez Bitcoin‘de de fikir ayrılığı yaşanıyor. Durum böyle olunca yeni para birimi olan Bitcoin Cash ortaya çıkıyor.

Tabi Ethereum bu konuda problemi çözmek için bazı girişimleri bulunuyor. Çözüm üretmeye yoğunlaşan Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin başta olmak üzere yazılımcılar ve girişimciler bulunuyor.

Fakat üretilen çözümlerin hangisini uygulamaya geçirecekleri yönünde anlaşılmış değil. gelişme evresinde olan yeni ödeme sistemleri, bu gibi sorunlarla karşılaşsa da, bu sorunu çözmek için dünyada binlerce kişi seferber olacaktır.

Ethereum, Bitcoin veya Blockchainblok zinciri” gibi sistemlerde bu düzende gelişecek. Fakat bugün ağ tıkanıkları yüzünden kullanıcılar baya bir strese girdi. Tabi bu olay sistemin gelecekte daha gelişmiş ve daha kullanımı kolay olması için iyi bir görünüm veriyor.

Kaynak: Coin Desk

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku