Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Silinen dosyaları geri getirme adına bir çok program mevcut. Fakat bu programlardan bazıları beklediğimiz sonuçları vermiyor. Mesela son silinen fotoğrafları geri getirme konusunda veya silinen videoları geri getirme konusunda kesin sonuçlar alamıyoruz. Peki, en iyi veri kurtarma programı hangisi?

Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Düşünsene yıllarca bilgisayarında sakladığın ve değeri paha biçilmez olan anıların birden siliniveriyor. Kesinlikle kafayı yerdiniz değil mi? Mesela bilgisayarınızda çocukluk arkadaşınızla çektirdiğiniz bir fotoğrafınız veya çocukluğunuzda çekilen videolarınız birden silinmiş. Bu durum bir çok insanın başına gelmiştir. Tabi benimde başıma geldi.

Silinen Dosyaları Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Silinen verileriniz için üzülmeyin. Çünkü dosyalarınızı kurtarmanın bir yolu var. Dosyalarınız bilgisayarınızda silinse bile hard diskinizin bir bölümünde duruyor. O yüzden kurtarma olasılığı yüksek. Şunu belirtmekte fayda görüyorum.

Silinen dosyaları geri getirme konusunda %100’lük bir sonuç olmasa da ona yakın kesin sonuçlar ile verilerinizi kurtarabiliriz. Evet, silinen dosyaları geri getirme adına nasıl bir işlem yapacağız? Hangi veri kurtarma programı daha iyi? sizlere adım adım anlatacağım.

Veri Kurtarma Programları Nasıl Çalışıyor?

Veri kurtarma programları, silinen dosyaları geri getirme adına nasıl bir işlem yapıyor? öncelikle size bunu anlatmak istiyorum. Hard diskler insan beynini örnek alarak tasarlanmıştır. Mesela biz çok eski bir anımızı hala bugün hatırlaya biliyorsak.

İşte hard disklerde yüklediğiniz dosyaları silseniz de onu yine hatırlayabiliyor. İşte bu dosyaları geri getirmek için bir yardımcı programa ihtiyaç var. Buraya kadar hard diskin çalışma prensibini anlamış olduk.

Hangi Veri Kurtarma Programı Daha İyi?

Bana göre en iyi veri kurtarma programı Recovery My Files. Çünkü son silinen fotoğrafları geri getirme konusunda büyük faydasını gördüm. Geri getirdiğim fotoğraflarda kalite kaybı bile yok. Bir ara yanlışlıkla önemli dosyaların olduğu bölüme format attım.

İnanır mısınız Recovery My Files ile 40 GB’lık verimi kurtardım. Çocukluğumda çektirdiğim resimden tutun, gezi videolarıma kadar hepsini kurtardım. Ben veri kurtarma programı olarak sizlere Recovery My Files programını öneririm. Kurtarma işlemine başlamadan önce aşağıdaki linke tıklayarak Recovery My Files program sayfasına gidin.

Bu sayfada download yazan kısmın altında Windows sisteminizin 64 mimarisini mi yoksa 32 mimarisini mi kullanıyorsunuz. Yani hangi mimarisini kullanıyorsanız onu seçerek indirme işlemini gerçekleştirin.

İndirme Linki: Recovery My Files Son Sürüm İndir

Recovery My Files ile Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu kısımda formatta silinen dosyaları getirme işlemi nasıl yapılır? ve Recovery My Files programını nasıl kullanacağız? sizlere detaylı bir şekilde  anlatacağım.

Recovery My Files Resimli Anlatım

Bilgisayarınıza yanlışlıkla format attıysanız ve format atmadan önceki verilerinizi geri getirmek istiyorsanız, aşağıdaki resimde yer alan Recovery Files  seçeneğine basarak Next deyip devam ediniz. Eğer hard diskinizdeki bütün verileri geri getirmek veya flash, taşınabilir disk ve hafıza kartı gibi aygıtlardan veri kurtarma işlemi yapmak istiyorsanız, o zaman Recovery Drive seçeneğini seçip devam edin

Recovery My Files Resimli Anlatım

İkinci adımda ise hangi sürüden verilerinizi silinmişse o sürücüyü seçerek devam ediyoruz. Burada yine başka bir sürücüden veri kurtarma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, önünüze çıkan sürücü seçeneklerinden kurtarmak istediğiniz kısımları seçip devam edebilirsiniz.

Recovery My Files ile silinen dosyaları geri getirme

Üçüncü kısımda ise Search For Deleted Files yani (Silinmiş Dosyaları Ara) seçeneğine tıklıyor ve Start diyoruz.

Recovery My Files ile silinen dosyaları geri getirme

Programımızda Start seçeneğini seçtikten sonra sistem üzerinde tarama işlemi yapıyor. Bu tarama 1 saatte sürebilir, 1 günde sürebilir. Dosyanızın boyutuna göre bu süre değişebilir.

Recovery My Files ile silinen dosyaları geri getirme

Evet, Recovery My Files ile veri kurtarma işlemini gerçekleştirdik. Şimdi burada hangi dosyaları kaydetmek istiyorsak onları seçip Save butonuna tıklıyoruz.

Recovery My Files ile silinen dosyaları geri getirme

Evet, Save butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada 1 yazan kısımda verileri nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz. 2 yazan kısımda ise ok diyerek silinen dosyaları tekrar yüklüyoruz. Bu işlemleri adım adım yaptığınız takdirde verilerinizi kurtarma konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme işlemini başarıyla yaptık. Ayrıca Recovery My Files kullanımı konusunda da detaylı bir anlatım gerçekleştirdik. Aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmına yazmanız yeterlidir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
6 Yorum var
 1. KNRYZR diyor

  Merhabalar. Anlatım için teşekkürler. Benim sormak istediğim; geri getirilen dosyaların isimleri silindikleri zaman yazan isimler olamıyor mu? Geri gelen dosyalarda genelde aynı ismin sıralı şekilde yazdığını gördüm. Yani hangi dosya ne, hangi foto ne teker teker ayırmak gerekiyor.

  1. Ali Mutlu diyor

   Evet silinen dosyaları kurtardığınız da üzerinde isimler yazmıyor sadece dosyaya verilen kodlar yazıyor. Fakat şöyle bir avantajı var programın videoları ayrı bir dosyada resimleri ayrı ve müzikleri ayrı bir dosyada çıkartıyor. Böylece kurtardığınız dosyaları bölümlere ayırarak sağlıklı bir şekilde dosyaları kurtarabiliyorsunuz.

 2. Mühendis diyor

  Kurtarılacak dosyalar bir kartta ise ve kartı yeni foto videolarla doldurduysanız. kurtarılma şansı yok ne yazık ki..
  silindikten hemen sonra kurtarılma şansı yüzde 100. Başarılar

 3. Ayhan Güral diyor

  Herkesin sıklıkla yasadıgı bir sorun. Bilgisayarı formata verirsiniz. Formatta daha da derin siler. Daha önce çok başıma geldi. Gerçekten çok kötü bir durum dikkatli olmak gerekir.

 4. Tülay diyor

  Yanlışlıkla bilgisayarda 10 yıllık resimlerimi sildim. Sayenizde kurtardım Ali bey. Emeğinize sonsuz teşekkürler.

  1. Ali Mutlu diyor

   Yorumunuz için teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku